°


Facebook Grodzisk Mazowiecki

Rozpoczęła się rewaloryzacja Willi Niespodzianka

W Grodzisku Mazowieckim przy ul. Kościuszki 12 pojawił się ciężki sprzęt. Jeden z najpiękniejszych zabytków w okolicy w końcu odzyska dawny blask.

Prace ruszyły z kopyta. – Podłogi są zdemontowane, usuwany jest grunt z piwnic, bo były zasypane. Jutro będzie wizytacja konserwatora zabytków, wtedy ustalimy, które części okien są do wymiany, a które do odtworzenia. Zakończenie prac planowane jest na marzec 2018 roku, ale wykonawca zapowiedział, że wszystko zakończy się wcześniej, nawet do końca tego roku. Jesteśmy dobrej myśli – mówi nam Urszula Chrzanowska, naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych z grodziskiego urzędu.

Na jakie cele budynek zostanie przeznaczony? – Krótko mówiąc na cele kulturalne i społeczne. Na pewno znajdą tam swoje miejsce cykliczne wystawy malarskie czy rękodzieła naszych lokalnych artystów. Choć do końca program jest jeszcze „niedopięty”, Centrum Kultury będzie pracowało nad tym – odpowiada Chrzanowska.

Jak usłyszeliśmy zagospodarowana zostanie również działka, na której znajduje się Willa Niespodzianka. Pojawi się tam nowa zieleń i nawierzchnie z płyt granitowych. Ale pozostanie też kawałek terenu dla planowanego ratusza. Uchylono nam rąbka tajemnicy na temat jego budowy. – Mamy wszystkie projekty i pozwolenia. Jesteśmy przygotowani jeśli chodzi o różne procedury. Natomiast rozeznajemy sprawę z finansowaniem, ponieważ nie chcemy budować nowego ratusza tylko z własnych środków. Być może wkrótce pojawią się mechanizmy, które pozwolą nam uzyskać dofinansowanie i zamknąć budżet. Zobaczymy – skwitowała naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

lingwista

Dla niedowiarków (i brawa dla poprzednika) : 1) https://pl.wikipedia.org/wiki/Rewaloryzacja_(architektura), 2) http://sjp.pwn.pl/sjp/rewaloryzacja;2574171.html

Gość

Oba słowa śliczne, ale ja tu widzę raczej rozbiórkę

Gość

REWALORYZACJA - Ogólnie rzecz biorąc rewaloryzacja jest to nadanie pierwotnej wartości, odnowienie, przywrócenie świetności. Wyraz ten, nie odnosi się tylko do ekonomii choć jest najczęściej z nią związany. Brawo dla redakcji, to jest dobre słowo choć rzadko używane w tym kontekście....

lennox

A może rewitalizacja ?

Gość

Czy czasem nie rozpoczęła się rewitalizacja, a nie rewaloryzacja?