27° Niedziela
19 Sierpnia


Artur Tusiński

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieca

Pruszkowski urząd miasta prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieca. Można ubiegać się nawet o 8 tys zł.

Dotacje na wymianę instalacji grzewczych i starych pieców to element walki ze smogiem. Zimą jakość powietrza dramatycznie pogarsza się, poziom szkodliwych pyłów bywa przekroczony o kilkaset procent. Część winy za to ponoszą przydomowe piece, mające lata świetności dawno za sobą, w których pali się wszystkim, także tym, co surowo zabronione.

Do zmiany tych nawyków i wymiany pieca na nowy mieszkańców zachęcać mają dotacje. 1 lutego rozpoczął się nabór wniosków o ich udzielenie. Czas na złożenie odpowiednich dokumentów jest do końca miesiąca. – Od 1 do 28 lutego w Kancelarii Urzędu Miasta Pruszkowa przyjmowane będą wnioski o udzielenie dotacji celowej na zadanie służące ochronie powietrza związane z wymianą kotłów. Dofinansowanie (w wysokości 75 proc. poniesionych kosztów zakupu pieca, ale nie więcej niż 8 000 zł) można uzyskać w przypadku likwidacji pieca węglowego i zastąpieniu go przez nowe źródło opalane paliwem gazowym, olejowym lub biomasą lub zastąpieniu pieca gazowego, olejowego lub opalanego biomasą źródłem ciepła o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła – czytamy w komunikacie pruszkowskiego magistratu.

W pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski związane z likwidacją pieców węglowych. Niezbędne formularze można pobrać w wersji papierowej w kancelarii urzędu lub w wersji elektronicznej – dostępnej tu.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 14

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość J23

A co z mieszkaniami komunalnymi?Czy najemcy muszą sami na swój koszt wymieniać?Przecież to nie jest drobna naprawa,ani ich własność. Takie wymiany powinien wykonać TBS,który nic nie robi w starych kamienicach,nie wykonuje nawet zaleceń kominiarzy - a pobiera opłaty.LOKUM na Gordziałkowskiego wyremtowali za czynsze lokatorów.Sprawą powinni zainteresować się odpowiednie organy i Urząd Miasta.

Mieszkaniec

Akcja nie trafia do ludzi biednych, którzy najchętniej palą stare meble ,śmiecie i najtańszy , najgorszy węgiel. Aby otrzymać dofinansowanie trzeba NAJPIERW MIEĆ PIENIĄDZE na zakup pieca i jego montaż. Dopiero wtedy można otrzymać zwrot pieniędzy - po kontroli z wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta - ale tylko na zakup pieca, a nie na przystosowanie kotłowni do spalania nowego rodzaju paliwa. A to kosztuje często tyle co piec. Biednemu - zawsze wiatr w oczy.

DK

Aby pokazać władzom Pruszkowa skale problemu i wskazać źródła problemu przygotowujemy projekt do budżetu obywatelskiego - siec czujników pyłów PM2.5 oraz PM10 . Poszukajcie na FB grupy Pruszkowski Alert Smogowy. Teraz zbieramy podpisy pod wnioskiem oraz szukamy chętnych u których zainstalujemy w/w czujniki. Ze smogiem trzeba walczyć wielowymiarowo - dane liczbowe będą niezbitym dowodem w sprawie!

starosta

Odnosnie smogu i dymu z komina. Prosba o interwencje u Strazy Miejskiej. Panie to przy rozpalaniu sie dymi. Odpowiedzial dyzurny. Sorry od kilkunastu minut. Codziennie! O roznych porach dnia? Rozpala sie! - Mowie. Dobrze sprawdzi sie. Odpowiada. Prezydencie Stazynski. Komendacie Majchrzak. Wezcie sie k.... do roboty! Albo palcie kwity bo obciach jak Was sprawdza.

Gość

"Niezbędne formularze można pobrać.... itd.." Urzędnicy w zębach te wnioski powinni dostarczać do gospodarstw domowych z dodatkowymi informacjami na tematy związane z ochroną środowiska, naszego zdrowia, pozostawiając ulotki na ten temat u ludzi i kontaktując się z nimi po jakimś czasie. Przy tak katastrofalnej jakości powietrza w naszym regionie, kompetencja urzędnicza to totalne dno drodzy Państwo. Umieszcza się informację na stronie powiatu i tyle w temacie. 95% osób potencjalnie zainteresowanych, nawet nie dowie się o tej akcji. A jest szansa coś zmienić, chodź trochę. Ale jak widzimy beton urzędniczy działa jak działa. Uważają, że zamieszczenie informacji na ten temat na jakiejś stronie internetowej załatwia temat i uważają, że wykonali dobrze swoją pracę. To jest skandal, w jaki sposób podchodzicie chodź by do tego jakże ważnego problemu, gdy obecnie przekroczenia jakości powietrza nocami, sięgają prawie tysiąca procent!

Gość

Dlaczego kwoty dofinansowania nie można przeznaczyć na pompę ciepła? Jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie. Dlaczego Pruszków nie daje możliwości podłączenia się do instalacji miejskiej?

Gość

A w Piastowie wciąż z dymem idą opony i wielkie wory śmieci

Gość

Skorzystaliśmy z tej opcji w zeszłym roku, dostaliśmy dofinansowanie, trzeba było trochę papierologii załatwiać ale warto było. Alhemik z tego co się orientuję to warto jeszcze w lutym jednak ogrzewać mieszkanie a piece wymieniać dopiero kiedy jest ciepło

Gość

Ta wymiana to powinna zostać sfinansowana z mandatów dla tych trucicieli a nie z podatków ludzi którzy nie zatruwają innym zycia

Gość

Uważam ,że jest to dobra inicjatywa władz miasta.

Gość

w tym kraju wszystko od D.... Y strony , zamiast premiować odpowiedzialność i pozytywne działanie , promuje się patologie , nieodpowiedzialność, lenistwo i ,, niechciejstwo ,,

DK

Do 2022 roku wszystkie kopciuchy musza byc wymienione na nowe piece spelniajace conajmnie 5 kategorię. - Tak mówi uchwala Sejmiku Mazowsza z października zeszłego roku. Pewnie ludzie beda czekali do ostatniej chwili - teraz albo nie wiedza - albo nie zwracają na to uwagi. Potem będą kary za uzywanie starych piecow - nawet jak będzie się paliło dobrym paliwem. Teraz za duzo chętnych niema ale problem pojawi się jak będzie trzeba za to zapłacić z własnej kieszeni. Kasa na to jest teraz a w 2022 jej raczej więcej nie będzie - tu kumulacji nie ma.

Gość

Bzdura. Pruszków nie daje dofinansowania na piece gazowe. Prosze o poprawienie artykułu i nie wprowadzanie ludzi w błąd

Alchemik

Super, za miesiąc sezon grzewczy się skończy to akurat będzie czas na wymianę pieca. Nie trzeba o tym było pomyśleć w sierpniu/wrześniu? Cóż rok wyborczy mamy to i coś próbujemy robić.