27° Piątek
20 Lipca

Sob

Nie

Pon

Wt

Śr

brwinow.pl

„Ściana śmierci” zostanie wyremontowana

Pomnik „Ściana śmierci” upamiętnia tragiczne karty z historii Brwinowa. Obecnie znajduje się w złym stanie technicznym i gmina postanowiła go wyremontować.

Pamięć o historii określa naszą tożsamość. Przed laty ludzie przelewali krew, aby walczyć o wolność. W wielu miejscach w kraju powstają pomniki upamiętniające wydarzeniach. Podobnie jest w brwinowskim Parku Miejskim, gdzie stoi „Ściana śmierci”. – Pomnik został odsłonięty w 1969 r. przy okazji obchodów rocznicy bitwy pod Brwinowem. Upamiętnia tragiczne karty z historii Brwinowa – w pobliskiej willi Tobolków stacjonowała niemiecka policja, a przetrzymywani tam więźniowie byli katowani i mordowani. Po wojnie ich ciała zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Brwinowie. Przy tym pomniku nie odbywają się uroczystości rocznicowe – przedstawia Monika Miziołek z biura promocji gminy Brwinów.

Czas jednak robi swoje, pomnik niszczeje i wymaga modernizacji. Do 15 września „Ściana śmierci” zostanie zmodernizowana. –  Dzisiaj pomnik „Ściana śmierci” jest w złym stanie technicznym i wymaga przebudowy. W ramach zaplanowanych prac, istniejący mur zostanie rozebrany do poziomu fundamentu i wymurowany od nowa w nieco zmienionej formie - uzgodnionej z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Tablicę z tworzywa sztucznego zastąpi napis z kutego żelaza, dodatkowo zostanie wykonana niecka na znicze oraz maszt flagowy. Wokół tylnej ściany pomnika zostanie uformowany nasyp, a całość zwieńczy półmetrowe godło – tłumaczy Miziołek.

Gmina Brwinów pozyska środki na remont pomnika. – W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspierania opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju” gmina Brwinów otrzyma 11 035 zł z przeznaczeniem na remont pomnika „Ściana śmierci” – podaje przedstawicielka brwinowskiego urzędu.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 4

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Panie burmistrzu, proszę pamiętać o zmianie określenia "okupanta" na "Niemców". Może jeszcze 30- lat temu "okupant" i "NIemiec" to były synonimy, ale teraz obawiam się, że nie musi to być takie oczywiste.

brwinowianin

Szkoda mi tego pomnika bo cegły na ten pomnik były odkupione od mojego Ojca, któremu w latach 1970-1975 zostały po budowie domu. Zawsze się chwalił że to "jego" pomnik ! Mam nadzieję, że nowy pomnik został tak zaprojektowany by przechodząc oddaloną o 20 metrów alejką było widać podstawowe informacje - CZYLI 1939 - 1945 ?! A może świadomie te podstawowe informacje zostaną zminimalizowane???

BurmistrzBrwinowa

Gościu 2017.08.02 godz. 12:22, pozostaje mi tylko przeprosić za remont kolejnego miejsca pamięci w Gminie Brwinów. W poprzednich latach zmodernizowaliśmy lub wyremontowaliśmy wszystkie miejsca pamięci związane z bitwą pod Brwinowem we wrześniu 1939 r. i prawie wszystkie mogiły żołnierzy poległych w tej bitwie (kwatery na brwinowskim cmentarzu), pomnik poległych w X 1914 r., pomnik w Czubinie, zabytkową bramę parkową, zabytkowy Pałac Toeplitza w Otrębusach, zabytkowy Dworek Zagroda w Brwinowie, znaczną część przydrożnych kapliczek i krzyży (które wszak są świadkami naszej historii i lokalnej tradycji), wykonaliśmy prace konserwacyjne przy wszystkich 476 drzewach - pomnikach przyrody oraz drzew w zabytkowym Parku Miejskim w Brwinowie i Parku przy ul. Wiejskiej w Otrębusach, ... Teraz wzięliśmy się za Ścianę Pamięci w brwinowskim parku i za renowację Pałacu Wierusz-Kowalskich... Przepraszam Cię! - wszak idąc Twoim tokiem rozumowania taniej byłoby to wszystko zburzyć i wyciąć a pieniądze przeznaczyć na drogi... Póki jednak jestem burmistrzem, to nie mogę pozwolić na niszczenie naszych dóbr lokalnej tożsamości, historii i tradycji. Czy Ci się to podoba, czy nie , zawsze jakaś część budżetu Gminy Brwinów będzie przeznaczana na takie cele. Pozdrawiam. Arkadiusz Kosiński. Burmistrz Gminy Brwinów.

Gość

Niezwykłej wagi inwestycja! To już kolejna ważna w Brwinowie, wow! Dobrze, że pieniądze nie idą w błoto czy inne drogi.