18° Piątek
19 Października

Sob

pixabay.com

Seria utonięć w długi weekend. Zachowajcie ostrożność nad wodą

Trwający długi weekend już zapisał się jako jeden z bardziej tragicznych, jeśli chodzi o liczbę utonięć i wypadków nad wodą. Na szczęście nie w naszym regionie. Podpowiadamy co zrobić, aby tak zostało.

Upalna pogoda sprawia, że wiele osób szuka możliwości wypoczynku nad wodą. W naszym regionie i bezpośrednich okolicach jest kilka miejsc, gdzie można się kąpać, jest też wiele miejsc, w których mimo że kąpanie się jest zabronione – w słoneczne dni nie brakuje chętnych, aby zanurzyć się w zimnej wodzie.

Wszystko należy jednak robić z głową i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Jakich? – Pamiętajmy, żeby korzystać z kąpielisk strzeżonych i w żadnym wypadku nie kąpać się w miejscach zabronionych. Nieświadome kąpiele, nieznana głębokość i dno zbiornika, nurt wodny często są przyczyną tragedii. Zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Nie pozostawiajmy ich bez opieki. Dzieci powinny korzystać z zabawek wodnych i przebywać nad wodą tylko w obecności dorosłych – tłumaczy asp. sztab. Katarzyna Zych z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Przyczyną wypadków nad wodą jest też alkohol. – Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, osłabia organizm, a przede wszystkim za bardzo dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią – zaznacza asp. sztab. Zych.

Co jeszcze? Do wody nie wchodzimy „z marszu”, zaraz po opalaniu się na pełnym słońcu. – Unikniemy w ten sposób wystąpienia szoku termicznego. Nie skaczmy do wody na „główkę”, tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa – wyjaśnia przedstawicielka grodziskiej komendy.

Warto też pamiętać o specjalnych kamizelkach ratunkowych i wcześniejszym sprawdzeniu sprzętu wodnego.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 8

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Kkk

Zdecydowanie się polepszyło ponieważ jeszcze kilka lat temu żeby legalnie się wykąpać trzeba było iść na basen ewentualnie jechać nad zalew zegrzyński.Teraz mamy i w Pruszkowie i Grodzisku legalne kompieliska.

brwinowianin

utonąć można najczęściej w rzece bo są wiry ...jeśli taki wir wciąga człowieka to trzeba się jemu poddać, pójść na dno i dopiero tam postarać się odpłynąć pod wodą gdzie wir traci na sile gdyż ma kształt leja...u góry nie ma co walczyć z wirem bo was wymęczy aż utoniecie...

Gość

"..Marihuany nie można zapalić bo się człowiek będzie śmiać.." Sory, ale przez kilka lat pracowałem z ludźmi, którzy bez bucha nie zaczynali dnia. Są równie niebezpieczni jako współpracownicy jak ci po alkoholu. Skoro jesteś za legalizacją to przynajmniej nie gadaj głupot. Bo przez to to tylko więcej przeciwników.

Zen

odp.Gość 2018.06.02 12:21: bardzo dużo na glinkach, staw żyda, żwirowni i przy kominie. Na szczęście odkąd miasto co roku organizuje kapielisko strzeżone na glinkach problem zostal zniwelowany bo bardzo dbaja o porządek ratownicy z capry i chwała im za to. Ludzie kozystają z tego strzezonego kapieliska i przestali jedzcic w bardziej niebezpieczne miejsca.

Gość

Wszystko w porządku, selekcja naturalna działa, i bardzo dobrze że działa

AvP

Nie pijcie tyle i będzie o połowę mniej zgonów

Gość

Przecież alkohol jest legalny. Można pić i pływać. Marihuany nie można zapalić bo się człowiek będzie śmiać i dostanie zarzut posiadania narkotyków. Pijcie alkohol. Tu chodzi o wasze bezpieczeństwo.

Gość

Ile utonięć było w naszym rejonie powiedzmy na przestrzeni ostatnich 5-10 lat?