°


pixabay.com

Smog nie odpuszcza

Wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza może utrzymać się do wtorku – tak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyniki pomiarów z poniedziałkowego poranka nie napawają optymizmem.

Sytuacja w Warszawie i okolicach w dalszym ciągu oceniana jest jako “zła” lub “bardzo zła”. – Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu, szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego – informuje GIOŚ.

Chodzi o wysokie stężenie pyłów PM2,5 i PM10. Pierwszy z nich uznawany jest za jeden z najbardziej szkodliwych dla człowieka. PM10 może zawierać m.in. substancje toksyczne i metale ciężkie. Ich cząsteczki mogą łatwo docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.  

Z powodu alarmu smogowego przejazdy stołeczną komunikacją miejską, pociągami SKM, Kolei Mazowieckich (w obrębie I i II strefy biletowej ZTM), Warszawskiej Kolei Dojazdowej (w obszarze honorowania wspólnego biletu) są dziś bezpłatne. Mimo zachęty, aby pozostawić samochód w domu i skorzystać z transoportu publicznego, nie widać dużej poprawy jakości powietrza. Rano w wielu miejscach widoczna była smogowa mgła.

Bieżącą sytuację i ostrzeżenia można śledzić za pomocą facebookowego profilu Warszawski Alarm Smogowy. Strona internetowa GIOŚ od kilku dni boryka się z probemami technicznymi, wywołanymi prawdopodobnie dużym zainteresowaniem internautów. Dostęp do niej jest utrudniony.


Ewelina Latosek
ewelina.latosek@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 32

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Proszę sprawdzić sobie na "KANARKU" poziom zanieczyszczenia powietrza w Pruszkowie na Emancypantek. Jest zawsze dużo gorszy niż w Warszewie i Piastowie. Normy przekroczane są czasami 10x. Jak w Krakowie. A tu nikt tego nie widzi?

Gość

Do tych co zwalają winę na opozycje: Wystarczy przejrzeć BIP by zobaczyć ze wszyscy przewodniczący komisji, rady i prezydenci należą do tej samej opcji czyli Samorządowego Porozumienia Pruszków i razem z Olgierdem Lewanem (niby niezależny) mają większość nawet w Radzie Miejskiej. Wiec jaki wpływ na tę władzę ma opozycja poza pisaniem pism itp. Zresztą z tego co pamiętam to chyba Radny Roszkowski i Radna Szmalec poruszali ten problem ale jak zwykle nie ma pieniędzy bo budują pomnik trzech króli za 75 mln. Za te pieniądze można by było podłączyć ok 600 kamienic do sieci ciepłowniczej....

Gość

Rafał zgadzam sie z Tobą w sprawie Prezydenta Kurzeli, ale co do Starzyńskiego to mam troche inne zdanie. Prywatnie bardzo fajny gość ale pamiętajmy że odpowiada za to miasto i swoich podwładnych. Jeżeli chcemy coś zmienić (w tym Kurzelę) to mimo sympatii do Prezydenta Starzyńskiego trzeba go wymienić na kogoś nowego kto otworzy Urząd na mieszkańców i ludzi młodych.

Rafał

Starzyński popełnił kolosany błąd, biorąc Kurzelę na Wice-Prezydenta. Kurzela w niczym nie widzi problemu. Nic nie jest ważne, nic nie jest potrzebne w Pruszkowie. Działa za plecami Starzyńskiego, który o wielu sprawach nie jest nawet poinformowany. Nie można za wszystko ganić Starzyńskiego, ponieważ to Kurzela robi co chce, podpisuje co chce, pozbawia nas terenów zielonych, bo nie są nam potrzebne. Ten pan prócz dbania o swój biznes z deweloperami, zapomniał o potrzebach i problemach, których jest cała masa. Zakorkowane ulice, brak parkingów, zatoczek parkingowych itp. Pana Kurzelę to wali. To wasz problem drodzy mieszkańcy Pruszkowa. Pan Kurzela zachłysnoł się deweloperami, bo tu jest interes do ubicia. I ubija, a widać to, po ilości deweloperów i ich osiedlach.

Edyta

Smog nie odpuszcza, ale odpuściły wszelkiego rodzaju władze i opozycja... :-)

Gość

A filtry cząstek stałych powycinane i porobione programy oszukujące jak VW

Marian z Piastowa

Ja mieszkam w Piastowie, piszę szczerze - palę czym popadnie, miałem węglowym,oponami, plastikami, śmieciami. Dlaczego? Bo taniej a zatruanie powietrza mam gdzieś! I tak mi nikt nic nie zrobi! Rachunek jest prosty. Tona dobrego węgla to 1 tys PLN. Nikt go nie kupuje. Tona słabego wegla co dymi na okolice i bardzo śmierdzi to 500 PLN. Kupuje więc ten tani. Do tego dorzucę opone, plastikowe butelki, papiery, stare deski, ramy okienne, książki, śmieci i wychodzi 400 PLN. Dlaczego mam przepłacać skoro to co robię jest dopuszczalne? Urząd może mnie skontrolować w godz 8-16 a i tak w minutę mogę zdusić dym jakby przyszli. Ale wieczorem trzeba dorzucić do pieca do oporu. Szczerze - mam głęboko gdzieś zatruwanie! Paniska w Mercedesach co dużo jeżdżą zatruwaja cały rok o wiele więcej NOX-ami! Paniusie co mają pozapychane wille dobrami konsumpcyjnymi zatruwają powietrze poprzez produkcję tych dóbr! A ja mam mało a nawet niewiele!

Gość

Cieka we co zrobicie jak sąsiedzi zakręcą kurek z gazem ,też będziecie patrzyli na smog? Były mrozy o wyższych temperaturach a wysokie ciśnienie utrzymywało się ponad dwa tygodnie ,a tu 5 dzień i szum okien nie można otworzyć? A na tej drugiej połowie kraju to tylko gazem opalają? a i eko -groszkiem . Czyściochy wszystko wam teraz śmierdzi.

Gość

Ale czy autor nie rozumie ze zanieczyszczenia z auto to raptem 10% ? W głównej mierze trzeba skierować sprawę do osób które pala w kominkach,i nie mówię tutaj o domach jednorodzinnych a o kamienicach.. wystarczy się sprzejsc po stalowej bądź 3-maja i zaraz można poczuć smród palonych opon w kominkach..

Goscinny

nocny pomiar z Piastowa ponad 1000% przekroczonej normy dla pylow 2.5 a na Kraszwskiego przy Prusa tak smierdzi spalenizna ze oddychac sie nie da.

Gość

skoro opozycja ma wszystko gdzieś i za nic nie odpowiada to bardzo proszę o likwidację diet dla opozycyjnych radnych a racja! system (kasta) nie przewidział takiej opcji dla suwerena

Gość

Po co nam drzewa? Po co nam przedszkola? Po vo nam szkoly? Przychodnie? Wazne zeby nowe bloki byly. Ludzi przybywa, a miejsc w przedszkolach, szkolach brak, w przychodnach dzikie tlumy, ze trzeba stac od 4 po numerek. Ale pana prezydenta newiele to obchodzi, wazne, ze sa bloki. Kto na niego glosuje?

Gość

Smierdzi tak, ze nawet wywietrzyc chakupy nie mozna. Masakra jest.

Gość

Przy tym dymie, który wydobywa się z kominów, spaliny samochodów pachną jak perfumy. Od Kraszewskiego przez Kościelną po Komorowską takie zadymienie, że można się udusić.

Gość

Trzeba trochę wiedzy liznać drzewa nie pochłaniają smogu

Gość

Czyż wcześniej ludzie nie palili byle czym a po ulicach jeździły sam super-auta, nie nic się nie zmieniło tylko media szaleją. Po tak zmasowanej akcji informacyjnej ciekaw jestem co nam teraz zdrożeje i kto na tym zarobi. Może pozamykają kopalnie albo zabiorą samorządom klimatyczne.

Gość

Może teraz dotrze do ludzi, jaką ważną rolę w miastach odgrywają drzewa. Nie takie mini drzewka, które sadzi deweloper, po wycięciu normalnego wysokiego drzewa. Pruszków jest miastem bardzo zanieczyszczonym, bezwzględu na porę roku. Pruszków zawsze miał czyste i świerze powietrze. To się zmieniło, w momencie kiedy Kurzela wszedł w dziwne układy z deweloperami. Zaczoł wymuszać na Starzyńskim, pozwolenia na deweloperskie blokowiska. Kosztem naszych terenów zadrzewionych. Kurzela, jest tak zaślepiony, przez deweloperów i ich pieniędzmi, że przestał liczyć się, z mieszkańcami.

Gość

Do Gość 2017.01.09 14:29 Czy ty chociaż posiadasz wiedzę jak się tworzy dane statystyczne oraz ile one są warte ? Dali dostęp do danych jednak nie nauczyli logicznego myślenia

Gość

Gościu z1 16.02 pachniesz mi mieszkańcem ulLipowej ,jesteś taki monotematyczny.

Gość

Do gość z 16.02 jeżeli posiadasz dowody na branie łapówek przez władze i radnych to połóż na stole albo doniesienie do prokuratury złóż. Nie obrażaj innych jak nie możesz tego udowodnić.

Gość

Stare auta graty i piece smieciuchy wykończą nas

Gość

W tym waszym Pruszkowie władza i radni ubijają własne interesy. Co ich obchodzi jakiś tam mieszkaniec i jego potrzeby. Funkcja radnego powinna być, pracą społeczną, bez wynagrodzenia. Ciekawe czy tak ci radni-bezradni, tak walczyli by o te stołki. Prezydenci i radni weszli w układy z deweloperami, bo deweloper się odwdzięczy, za wstawiennicwo u Starzyńskiego i Kurzeli. Odkąd w Pruszkowie pojawili się deweloperzy, wy mieszkańcy przestaliście się liczyć. Wy macie płacić podatki, iść głosować na Prezydenta i na nierobów radnych, którzy zamiast wam pomagać- pomagają deweloperom. Co wy mieszkańcy możecie dać radnym, żeby staneli po waszej stronie? Nic. A deweloper, jakiś ,, drobny upominek da". Pieniądze, pieniądze i tylko pieniądze. Chciwość ludzka na pieniądze nie ma granic.

Kkkk

Wystarczyłoby na okres zimowy obniżyć ceny gazu i w oczywiście odległej przyszłości zbudować kilka elektrowni atomowej w celu obniżki opłat za energię elektryczną i wtedy nikt z przyczyn ekonomicznych nie jarałby by w piecach wszelakiego syfu jak ma to miejsce obecnie.

Gość

a może Pan starosta, pan wojewoda....? nikt??

Gość

A co do tego ma opozycja?Ma robić za wiatraki?A zapomniałem w mieście za wszystko odpowiada pozycja!.

Gość

w takich chwilach najlepiej widać, że w Pruszkowie nie ma żadnej opozycji. ZERO! Chodzi tylko i wyłącznie o pobranie diety radnego. Co miesiąc.

Gość

tymczasem na głównej stronie miasta Pruszków: - relacja z konkursu poetyckiego trampkarzy młodszych - wizualizacje "pruszków przyszłości. W 3D!!!!

Gość

dlaczego prezydent Starzyński dopuszcza: a/ do trucia mieszkańców b/ do braku poinformowania ich o truciźnie wydalanej przez krematoria na ulicach: Prusa, Kościuszki, Kościelnej, Potulickiego?

Gość

"Mimo zachęty, aby pozostawić samochód w domu i skorzystać z transoportu publicznego, nie widać dużej poprawy jakości powietrza" Panie redaktorze - jak ma być widać, kiedy samochody emitują nieznaczną część zanieczyszczeń. Transport samochodowy odpowiadaj za 10-15% emisji zanieczyszczeń, a gospodarstwa domowe za 60%! Był długi weekend, ruch był niewielki, a mimo tego zanieczyszczenia rekordowe. Nawet jakby wprowadzić dziś zakaz używania samochodów prywatnych w całym powiecie, to i tak jakość powietrza się nie poprawi dopóki nie pojawi się wiatr, który przewieje to co zostało wyemitowane z domowych kominów. Gęstość tego smogu rośnie, bo zanieczyszczone powietrze stoi w miejscu, a ludzie stale dokładają się do niego paląc w piecach na paliwo stałe.

Gość

Na koncertach krzyczysz: 'więcej czadu!', jak śpiewała Krystyna Pronko...

Zgredzio

Trują nas ale wszędzie cichosza dopóki mgła smogu nie obnażyła stanu powietrza w Polsce.Wladza nic z tym nie robi,juz teraz Warszawa jest drugim najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie,przegoniło ja tylko jedno chińskie miasto!

Zez

A PiS owy minister zdrowia mowi ze aktualny SMOG to jest tylko problem teoretyczny. Tak sie wypowiada minister. Wydaje sie źe cały rząd PiS owski z Prezesiną Kaczyń.....m to jest problem ale FAKTYCZNY