19° Sobota
22 Września


czyt. Marlena

Smog wisi w powietrzu

Dziś jakość powietrza jest bardzo zła. W Pruszkowie i okolicach normy zanieczyszczeń są przekroczone nawet o 600 proc.!

Mogłoby się wydawać, że mroźna i słoneczna pogoda to doskonała okazja do spaceru. Niestety dziś w powietrzu znów unosi się smog. – Taki o to widok powitał mnie o 9 rano dzisiejszego dnia. Znawcą nie jestem ale ta brązowa warstwa nad Piastowem i okolicami chmurą raczej nie jest... – napisała Marlena

Według wskazań z pruszkowskiej stacji pomiarowej mieszczącej się przy ul. Hubala normy zawartości pyłu PM2,5 w powietrzu przekroczone są aż o 600 proc., a pyłu PM10 o 400 proc. Podobnie jest w Brwinowie i Piastowie. 

Co gorsza prognozy nie są optymistyczne, bowiem taki poziom zanieczyszczeń w powietrzu będzie się utrzymywał przez cały dzień. 

Jakość powietrza oceniona jest jako bardzo zła, a według wskazań aplikacji Airly poziom pyłów w powietrzu jest wręcz ekstremalny. 

Dziś lepiej zrezygnować z aktywności „świeżym” powietrzu. 


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 46

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

onna

Opinie lekarzy stwierdzają, że oczyszczacze powietrza spełniają się swoją rolę. Widzę po sobie, po dziecku, poprawę z oddychaniem odkąd zakupiłam filtr philipiak, sądzę, że cena równa się jakości. Oczyszczanie powietrza w pokoju staje się banalnie łatwe, warto.

Gość123

@ Gość 2018.01.14 13:27 żal mi twoich dzieci, tak niezaradnego rodzica aż żal czytać, może chociaż 500+ bierzesz ? albo MOPS pobierasz ?

Gość

Do Gość123. Ej Ty nowobogacki co mnie interesuje co wdychają twoje dzieci skoro moje aby nie marznąć i żeby jeszcze zostało im na jedzenie to węglem muszą palić i to nie rzadko w dziurawym piecu.

starosta

Slabo sie robi gdy czytam Wasze komentatze. Ludzie! to nie wazne kto kogo gdzie doprowadzil. Trujemy sie i to jest powazne! Wiekszisc ludzi robi sobie ze smogu jaja. Zainteresujcie sie tematem. Szczegolnie rodzice malych dzieci.!!!! To nie jest smieszne. Smog zabija powoli.

Gość123

Do Adam 2018.01.08 13:07 A zostawicie samochody we wsi i przestaniecie najeżdżać Stolicę i truć Nasze dzieci ? Odpowiesz, czy już Cię nikt tu nie zobaczy ?

Gość123

Do brwinowianin 2018.01.08 21:30 Nie interesuje mnie rola Państwa w utrzymywaniu trucicieli, jeśli kogoś nie stać niech nie truje tych uczciwych co potrafią zapłacić. Widziałeś żeby Państwo dopłacało do instalacji LPG w autach albo obniżało ubezpieczenie ? Nie stać Cię, Twoja sprawa, nie truj moich dzieci !!!

Gość

Aktualnie 523% normy dla PM 2.5 i 372% dla PM10. Zaraz będzie jak za czasów wielkiego smogu w Londynie...

Gość

Efekt taki jakby ktoś rozpalił gnisko ze śmieci. Wrociłem właśnie do domu. Cały płaszcz śmierdzi spalenizną. To nie od samochodów tylko z kominów domków. Niestety Straż Miejska w żaden sposób nie reaguje na palenie śmieci w piecach.

brwinowianin

Kiedy jest mroźna i bezwietrzna pogoda z układem wyżowym jak teraz to w całej Polsce jest SMOG...Rok temu podczas takiej pogody miałem okazje pojechać w polskie góry i dopiero na wysokości 1400 mnpm widać było że wychodzi się ponad te smogowe zawiesiny... Ale tak to jest jak PO doprowdziło Polaków na skraj egzystencji i wielu rodzin nie stać dziś na ogrzewanie gazem. Pamiętam że w latach 80-90 było więcej instalacji gazowych w domach prywatnych w Brwinowie niż obecnie. Przykładem dom moich emerytowanych rodziców, którzy palą węglem ze względów ekonomicznych podczas gdy mają również piec gazowy. Może jakby nasze Państwo zrezygnowało z wysokich cen gazu to Polacy powróciliby do ogrzewania gazem.

och

ale fakt, zjechalem z A2 wieczorem, i na 3maja walilo spalenizna, ewidentnie nie byl to wegiel czy drewno. Zal ludzi.

Gość

Na tym portalu jedynie trywialny komentarz pozostaje nieocenzurowany..

silver

Do Gość z 12.50. W latach siedemdziesiątych mieszkałem na Żbikowie. Pamiętam, jak spadł śnieg, to mama ubierała nas szybko, byśmy zdążyli ulepić bałwana, bo po kilku godzinach śnieg robił się szary robił takie smołowate, tłuste plamy, których proszkami z tamtych lat, nie dało się doprać.

Rado

Adamie Ty jestes brudny a nie Warszawa!

Darek

Zamku nie ma i Smok wisi w powietrzu? Na Wawelu wisi ;)

Gość

@Adam Ta, przez Warszawe.. Właśnie piękny ciemny dymek z MZO leci...

Gość

Obserwując mapy, obecnie Słowacja, Węgry oraz całe Bałkany mają gorsze powietrze niż Polska. Ba Powietrze w Warszawie odpowiada temu z Brukseli czy Paryża. Najbardziej dziwi jednak zamożne Monaco. Czyżby królewscy poddani z księstwa też palili w swoich domowych piecach wszelkiej maści śmieciami? Także o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce należy dyskutować w szerszym kontekście, wtedy zmienia się optyka.

Gość

Elektrociepłownia w Pruszkowie jest odpowiedzialna za smog oraz samochody.

Gość

Do gość 13:01 Ale nie wspomniałeś, że w przypadku awarii tej elektrowni (radzieckiej konstrukcji) było by no live in Poland.

Gość

do Gość2018.01.08 12:43 w TVN czy wybiórczej, którą czytasz nic nie mówili o kolesiach z PO/PSL jak budowali atoma? jaka szkoda , przecież tam była propaganda sukcesu czyli premier jest piękny https://wpolityce.pl/polityka/260400-koledzy-z-platformy-dobrze-sie-bawia-budowa-elektrowni-atomowej-w-polsce a w Niemczech coraz więcej węgla https://www.forbes.pl/csr/niemcy-spalaja-coraz-wiecej-wegla/qq8t52n

Gość

Jeszcze śmierdzi z sortowni na Gasinie

Gość

Popatrzcie na dane zanieczyszczeń. Kiedy jest lato, a samochodów na ulicach jest najwięcej, poziom zanieczyszczeń jest najmniejszy w skali roku i w ogóle nie przekracza norm. Kiedy zimą dochodzi ogrzewanie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych normy przekraczane są kilkukrotnie. Zatem to nie samochody, a właściciele domów i lokatorzy spółdzielni (poprzez korzystanie z ciepłowni miejskich).

Adam

To przez brudna Warszawe. Porazka

Gość

trzeba było zbudować elektrownię w Żarnowcu 30 lat temu a nie słuchać durnych ekologów, że ptaszki, ślimaczki i rybki wyginą to byście mieli teraz noł smog

Gość

Poniżej link do grafiki przedstawiającej mapkę smogową w Polsce w 2012 roku. https://kefir2010.files.wordpress.com/2017/01/smog-w-polsce-1.jpg Szkoda że nikt o tym problemie głośno wtedy nie mówił ani pisał, ale blokada informacyjna zrobiła swoje, tymczasem problem smogu wypłynął kiedy zmieniła się Polsce ekipa rządząca. Rozumiem że za gradobicia i koklusz też są odpowiedzialni?

Gość

Mam sąsiada niedoszłego Piastowskiego radnego (na szczęście niedoszłego )który co tylko ktoś wyrzuca to pakuje do pieca Sąsiad wyrwał stare parapety pomalowane ołowianą farbą olejną a ten pajac je spalił zatruwa środowisko i twierdzi że samochody więcej nas zatruwają

Gość

Widzę że bardzo dużo osób w Polsce cierpi na pewien rodzaj zbiorowej amnezji podsycany medialnymi doniesieniami jak to ludzie palą w piecach śmieciami. Wiele osób zapomniało jaki poziom zanieczyszczeń był w Pruszkowie i okolicach 30-40 lat temu, gdy działało mnóstwo mniejszych i większych zakładów produkcyjnych i fabryk, a elektrownia węglowa nie posiadała odpowiednich filtrów. Przypomnę że śnieg (istniało kiedyś coś takiego co cyklicznie spadało z nieba w formie płatków o tej porze roku) gdy zalegał prze kilka godzin na trawnikach był dosłownie szary, miasto było przesiąknięte zaduchem dymu i pyłu który aż gryzł w gardło. Szkoda że wtedy nikt nie wyliczał ilu ludzi co roku umiera na choroby spowodowane smogiem, szkoda że nikt wtedy nie bił na alarm i nie wszczynał narodowej paniki na ten temat, być może zabrakłoby skali w waszych nowoczesnych miernikach. Przemysłu praktycznie nie ma za to domki kopcą bardziej niż setki fabryk? To nielogiczne oraz szkodliwe myślenie. W kwestii plotek jakoby Polacy palili śmieciami. Otóż po pierwsze śmieci nie mają żadnej wartości energetycznej a co za tym wiąże nie są w stanie wytworzyć ciepła odpowiedniego do ogrzania czegokolwiek, po drugie w Warszawie (centrum) raczej nikt śmieciami czy węglem niskiej jakości nie pali w domowych piecach, bo ich tam fizycznie nie ma, a zanieczyszczenie powietrza jest bardzo duże. To przez gminy ościenne? Niedorzeczność do kwadratu, ponieważ Warszawa zabudowała już deweloperką prawie wszystkie kanały wentylacyjne. Niestety ale w chwili obecnej za zły stan powietrza odpowiedzialne są układy wysokiego ciśnienia które uniemożliwiają ruch powietrza, a w kotlinach to inwersja temperatur, niekoniecznie emisja, prześledźcie choćby stronę airvisual.com/earth następnie wypowiadajcie się.

Gość Gdze sens i log

Logika u Polaka to wyjątek. Każdego roku ubywa pieców węglowych - a przybywa samochodów. Korki w mieście powodują smog. W Grodzisku Maz. na ponad czterdzieści tys. mieszkańców zarejestrowano ponad osiemdziesiąt tys samochodów. Władza od ponad 20 lat obiecuje obwodnicę, dzięki temu inż rolnik z PGR wygrywa wybory. Ogłupieni mieszkańcy przez sojusz sierpa i młota głosują za zwiększeniem smogu. Zwiększająca się ilość mieszkańców (interes deweloperów) zwiększa ilość smogu, o wycince drzew nie wspomnę. Oto zrównoważony rozwój !!!

Gość

do gościa 2018.01.08 11:45 - dałeś sobie chłopie wyprać mózg przez TVP i powtarzasz takie brednie, że aż zęby bolą. Na nowy rok życzę opamiętania!!!

loku

do gościa z 2018.01.08 10:41 masz racje, staramy się jak możemy aby zniszczyć Waszą piękną Polskę, jak tylko wytniemy wszystkie drzewa, to będziemy brać wasze córki w jasyr

Gość

Dobry rak w komentarzach. Już za kilka lat wejdą w życie zapisy ustawy antysmogowej. A wtedy jak tylko sąsiad zobaczy, że drugiemu się dymi z komina - od razu telefon na Straż Miejską / Policję - i 5 tysięcy kary. Marznąć będą w domach a nie zapalą bo dostanie karę jeden z drugim. Może troszkę się powietrze poprawi.

Gość

Pozamykać kopalnie i zakazać palić w piecach!

Gość

Nie wiem czy wiecie, ale PiS zablokował budowę nowych wiatraków, a stare nie będą mogły być odbudowywane. Zatem pozostanie tylko palenie śmierdzącego i trującego węgla tylko dlatego, że PiS widzi interes w utrzymywaniu nierentowych kopalń. Jedynym miejscem, gdzie PiS inwestuje w ekologię to jest szkoła pana Rydzyka.

Gość

Nie potrzeba wojny. Zabiją nas idioci spalający śmieci i inne odpady oraz jeżdzący 20 letnimi trupami. Porażające...

Gość

do Gość 2018.01.08 10:41 bzdury gościu piszesz, to co mamy może wskoczyć na rowery i produkować prund, jak za okupacji? zbudować elektrownie atomową w tydzień? postawić w ogródku wiatraki? Elektrownie węglowe otwierają u siebie Niemcy, wycinają lasy też i jakoś nie ma histerii, że smog itp., a wiesz dlaczego za PO/PSL nie było w mediach problemu smogu lub był mniejszy? bo Tusku kazał pozamykać kopalnie i problem zniknął, a węgiel braliśmy od niemca

Gość

smog to jest latem jak sąsiad debil griluje onuce po dziadku portyzancie z GL

Gość

Prawda. Sam będąc u fryzjera w Pruszkowie słyszałem jak jakiś mieśniak chwalił się fryzjerce że kupił w lipcu za 20 tysięcy zł kryptowalutę LSK (lisek) po kursie 5 złoty a potem zamknęli go na 5 mięsiecy i po wyjściu z pierdla sprzedał 20 razy drożej (giełda bitbay). I że kończy z przestępczoscią bo mu sie nie opłaca.

Gość

Naiwniacy. Smog powstaje generalnie poprzez kopanie kryptowalut. Polska jest jednym z liderów (po chinach, rosji) -tańszy prąd niz na zachodzie. A kopanie kryptowalut do ogromne ilości energii.

TOM_w_PASKI

Zarządzająca budynkami komunalnymi i wspólnotami spółka PPUK ( PIASTOWSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH) nie wywiązuje się z regularnego i ustawowego czyszczenia przewodów kominowych palnych .Mimo kar nałożonych przez Straż Pożarną na spółkę ma ona gdzieś przepisy nie szanując zdrowia a może nawet życia ludzi.czyszczenie przewodów palnych opalanych paliwem stałym typu węgiel czy drewno powinno być dokonywane 4 razy w roku a gazowych 2 razy w roku .Jeżeli sam zarządca ma gdzieś przepisy to co tu wymagać od ludzi . a tak apropo popioły paleniskowe i żużle odbierane są w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz bezpośrednio spod nieruchomości nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu w terminie podanym do publicznej wiadomości, po zebraniu zgłoszeń od mieszkańców. Do pojemnika na odpady zmieszane NIE WRZUCAMY: popiołu bo nie będą on opróżniane grzmi urząd Miasta w ulotce ale gdzie go w takim razie wrzucać skro PPUK nie zapewnia pojemników na popiół Obowiązek opróżniania koszy, utrzymania ich w należytym stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym należy do zarządzającego nieruchomością czyli PPUK które oczywiście ma to gdzieś

PiastowiAnka

Wyszłam na balkon, żeby pościel do wietrzenia rozłożyć. Z wietrzenia zrezygnowałam, bo smog gęsty jak wiejska śmietana. Ale za to pooddychałam sobie aromatem palonych opon, poobserwowałam panów zbierających pod altaną śmietnikową płyty meblowe przesiąknięte klejem i lakierem... Pięknie jest.

Go

Dopóki nikt nic z tym nie zrobi, dopóty będziemy oddychać smrodem od poranku po głęboki zmierzch

Gość

TYLE LAT NIE OSTRZEGALI. Powinni mieć wytoczone sprawy o narażenie na uszczerbek na zdrowiu.

Gość

nie p...l o puszczy tylko lista adresów trucieli w Pruszkowie i do urzędu miasta. Róbcie zdjęcia, będzie materiał dowodowy. Prusa, Berenta, Zakątna, Komorowska...

Gość

Proponuję zrobić protest w obronie konstytucyjnego prawa do świeżego powietrza po ruderą Brenta 12. Komin pierwszy od lewej. A jak nie pomoże to powołać Komitet Obrony Powietrza.

Gość

Palcie dalej gównem

Piastun

"Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu." Po zwolnienie zgłoś się do "Piastuna" ;-)

Gość

Serdecznie dziękujemy osobom głosującym na PiS. To dzięki Wam wstrzymano inwestycje ekologiczne, a najbardziej zatruwające środowisko kopalnie i elektrownie węglowe mają się coraz lepiej. To dzięki Wam wycina się zielone płuca Polski czyli Puszczę Białowieską wbrew woli narodu i wbrew prawu międzynarodowemu. Jestem z Was niezmiernie dumny. Możecie sobie pogratulować.