29° Środa
20 Czerwca

Czw

Pią

Sob

Nie


Seweryn Dębiński

Smog znowu daje o sobie znać

Kolejny raz normy zostały znacznie przekroczone. Od wczoraj poziom szkodliwych pyłów w powietrzu określa się jako „zły” lub „bardzo zły”.

O godz. 8.00 odczyt pyłów PM2.5 ze stacji pomiarowej w Piastowie wynosił 155 µg/m3. Natomiast godzinę później już 179 µg/m3 – oznacza to, że normy zostały przekroczone o ponad 700 proc. W aplikacji na smartfona „Zanieczyszczenie Powietrza” pojawiło się ostrzeżenie, że przebywanie na zewnątrz może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

– Zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem – czytamy w komunikacie, który pojawił się w aplikacji.

Stacja pomiarowa w Piastowie należy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jednak w Pruszkowie przy ul. Emancypantek 4 istnieje jeszcze prywatny taki obiekt. Według jego pomiarów normy pyłów PM2.5 o godz. 8.00 zostały przekroczone aż o 868 proc., czyli stężenie wynosiło dokładnie 217  µg/m3 (odczyty dostępne są w aplikacji na smartfona pn. „Kanarek”). O godz. 9.30 niestety było jeszcze gorzej, ponieważ stężenie wspomnianych pyłów wzrosło do 241 µg/m3.

Mimo to WIOŚ nie wydał żadnego ostrzeżenia. Ale warto dziś ograniczyć przebywanie na...  „świeżym” powietrzu.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 17

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

leon

Cóż w tym temacie: Otóż to nie smog tak bardzo nam utrudnia życie lecz wredny toksyczny charakter niektórych ludzi, co to jak te diabły tasmańskie strzelają tyłkiem do wszystkiego co im stanie na drodze, a sami zbierają łupu. Lepiej niech ludzie ogrzeją się palęc byle czym, niż mieliby zamarznąć. Od smrodu trudno zejść, a od zimna bardzo szybko, że nie wspomnę o armi nazistowskiej pod stalingradem. Tyle w temacie -pozdrawiam.

Gość

Bierzcire przykład z grabarzy na cmetarzu w Komorowie i na wszystkich cmentarzch palcie smieci cmentarne jak oni polą na komorowskim cmentarzu!!!

Jacek

A może to nie smog tylko parująca woda z roztapiającego się śniegu? Niedługo i mgłę nazwą smogiem.

Gość

Może Ci co tutaj radzą dzwonić do straży miejskiej zasugerują gdzie się zgłosić, jeśli spalający śmieci sąsiad jest policjantem... W ogóle to SM ignoruje tego typu zgłoszenia, a nawet jak się pofatyguje, to poniewczasie, bo do interwencji dochodzi jak śmieci są już spalone.

Gość

nic nic nie zakazuje, propaganda platfusów robi swoje, to za tych oszustów-aferałów likwidowano kopalnie i stocznie,

J23

A PiS owska premier razem z naczelnikiem naszego kraju kaczorkiem nawołują że Polska weglem stoi i zakazuje elektrowni wiatrowych. Dalej wciskajcie ciemnote a ciemny naród to kupi

Miro

@DK: dane z prywatnych stacji są wyświetlane m.in. w aplikacji Kanarek na smartfony. Apka ta pokazuje też stacje WIOS

@Gość 18:14

o rany, kolejna....siedzi przed monitorem i wylewa zale na klawiaturze. Jesli masz pewnosc, ze ktos spala smieci, dzwonisz na policje, wskazujesz dokladny adres i po sprawie. Nowa Wies to inna gimna, wiec SM nie moze tam interweniowac. Jesli to taka prosta sprawa, to rusz tylek i wskaz truciciela.

Gość

Od kilku lat zimowa porą, jak tylko zapadnie zmrok na osiedle Prusa napływa z domkow z Nowej Wsi potwornie smrodliwe powietrze palonych śmieci. Najgorszy jest smród z palonych plastikowych butelek. To juz nawet nie jest smog ale gęsty dym . Praktycznie wzdluż Brzozowej po prostu nie można chodzić. Wiele razy próbowałam interweniować w Straży Miejskiej ale nawet nie przyjmują zgłoszenia twierdząc ze to nie ich teren. A sprawa jest prosta bo wystarczy przespacerować się po Nowej Wsi i zobaczyć z których to kominów wali ten dym

Pradam

Skad na Emancypantek takie zanieszczyczenie? Przeciez tam sa tylko bloki!

DK

Jak można oglądać wyniki z prywatnej stacji w pruszkowie?

Gość7

Obniżona cena gazu go ogrzewania i po problemie. Oczywiście państwo powoła jakiś urząd do ,,walki ze smogiem" i wzrośnie akcyza na gaz bo z czegoś trzeba urząd utrzymać.

mama Marysi

Do parszywiec z Jastrzębiej :jak tam decybele od agregatów? Pomierzone? Ile odczytów dziennie wykonujecie? Może jakaś apke na smartfona zrobicie? A dzwonione już było na straż podpier...lic że hałas? Akurat dzieci ferie rozpoczęły, jak cudownie byłoby im odebrać radość w tych dniach!

Gość

Palenie plastików to zabójcza dawka dioksyn

Gość

Największą paranoją jest to, że nie biorą się za tych co palą w piecach i robią smog tylko za samochody. Darmowe komunikacje (które darmowe są tylko z nazwy) zachęcanie ludzi do zostawienia samochodów i przesiadki na zbiorkom itp., a reszta niech pali nadal! Czemu nikt nie pomyśli, że samochody jeżdżą cały rok, a smog jest tylko zimą??

Zs

Więcej węgla, więcej węgla

Parszywiec

Piękna pogoda!! :-) Mamę Marysi zapraszamy z córeczką na ślizgawkę . :))