16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


Seweryn Dębiński

Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Uzbrojony napastnik nielegalnie zdobył broń. Na cel ataku wybrał szkołę. Jak zareagować w takiej sytuacji? Dowidzą się tego uczniowie O im. Tomasza Zana w Pruszkowie.

– W piątek 28 września 2018 r. w godz. 11:00-16:00 na terenie Powiatu Pruszkowskiego, a konkretnie w Liceum Ogólnokształcącym im. Tomasza Zana, odbędą się ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego i spraw obronnych pod nazwą „ŻBIK 18”. Podczas ćwiczeń zostanie zasymulowany atak napastnika z bronią – informuje pruszkowskie starostwo. 

Ćwiczenia planowane były od kilku tygodni. Dzięki nim młodzież dowie się jak reagować w sytuacji zagrożenia. Dzięki zajęciom uczniowie dowiedzą się jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, jak zaalarmować służby, które mogą powstrzymać napatnika. 

– Scenariusz, który zostanie zrealizowany podczas ćwiczeń, został oparty na faktycznych wydarzeniach z 25 września 2014 roku, kiedy człowiek chcący wejść w nielegalne posiadanie broni, miał zamiar dokonać masowego ataku w centrum handlowym – czytamy na stronie starostwa. 

Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń będą czuwać specjaliści. Uczniowie biorący udział w ćwiczeniach będą odpowiednio przeszkoleni oraz przez całe warsztaty zostaną objęci opieką wykwalifikowanego psychologa

Organizatorem ćwiczeń jest Stowarzyszenie Obrona Narodowa.pl – Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej przy współpracy Starostwa Powiatowego w Pruszkowie oraz miejscowych służb: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Pogotowia Ratunkowego Falck.


Na czas ćwiczeń z ruchu wyłączony zostanie fragment ul. Kościuszki. Autobusy linii miejskich zostaną skierowane na objazdy. Więcej szczegółów tutaj


Anna Zwolinska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 8

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Nauczyciele dowiedzą się, że kiedy ktoś z balkonu naprzeciwko strzela należy wyjść z sali zamiast kazać liczyć deltę, może nawet że wypadałoby powiadomić resztę szkoły, że coś w ogóle się dzieje, zamiast zacierać całość i linczować uczniów za powiedzenie rodzicom.

Gość

Hmm dziwnie zbiegło się to w czasie z ostrzelaniem okna w Zanie 3 dni temu... To też było planowane od 3 miesięcy?

Xiao7

"...Strzały z wiatrówki w okno liceum im. Tomasza Zana..." 26 września 2018. "...Ćwiczenia planowane były od kilku tygodni..." 27 września 2018. Przypadek??

krsb2

Przygotowania do tego.? https://nczas.com/2018/09/01/30-tys-hindusow-czeka-na-wjazd-do-polski-rzad-masowo-sprowadza-pracownikow-z-krajow-muzulmanskich-zagrozonych-terroryzmem/

Gość

Jak platforma wygra wybory w miastach, to takie zagrozenia moga byc realne. Sciagna uchodzcow z afryki, a ich zachowania sa nieobliczalne.

Gość

DOWIDZĄ ?

Gość

Czyli sprawa "ostrzału" Zana została wyjaśniona. Najpierw celowe wywołanie paniki, a później ćwiczenia i promocja obrony terytorialnej. I to wszystko na kilka tygodni przed wyborami...

Gość

Napastnik już zaatakował szkołę. Wczoraj.