16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


Pixabay

„Stary Pruszków” w sądzie. Słowik i jego konkubina z zarzutami

Andrzej Z. pseudonim Słowik jest tymczasowo aresztowany. Prokuratura zarzuca mu popełnienie 13 przestępstw. Natomiast jego konkubinie Marcie M. trzy przestępstwa, w tym utrudnianie postępowania prowadzonego przez prokuraturę tak, by m.in. Wańka, Parasol, Kręcony i Pinokio uniknęli odpowiedzialności karnej.

Postępowanie prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Chodzi o grupę przestępczą kierowaną przez Sebastiana W. Udział w jej strukturach miał m.in. Andrzej Z. pseudonim Słowik. W trakcie postępowania ustalono, że Słowik przekazywał polecenia dotyczące funkcjonowania grupy przestępczej swoje konkubinie, Marcie M. Kobieta została zatrzymana 11 września przez CBŚP.

Zarzuty i utrudnianie postępowania
Marta M. została doprowadzona do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Prokurator przedstawił jej zarzuty popełnienia trzech przestępstw. Podejrzana jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej na przestrzeni od około 1 stycznia 2016 r. do chwili zatrzymania, czyli 11 września 2018 r. Kobieta działała głównie na terenie Warszawy, ale nie tylko.

Co takiego przeskrobała Marta M.? Wykonywała polecenia Andrzeja Z, dotyczące przestępczej działalności, koordynowała obrót kokainą w znacznych ilościach, przekazywała członkom grupy informacje dotyczące przestępczych działań, a także podejmowała różne działania w celu utrudnienia prowadzonego postępowania przygotowawczego. Chodzi o przestępstwo z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zarzucił jej, że w ramach zorganizowanej grupy przestępczej podejmowała szereg działań mających na celu utrudnienie postępowania przygotowawczego prowadzonego przez szczecińską prokuraturę. Działania były ukierunkowane na to, aby określone osoby, w tym Andrzej Z. pseudonim Słowik, Krzysztof O. pseudonim Kręcony, Leszek D. pseudonim Wańka, Sławomir F., Filip F., Janusz P. pseudonim Parasol oraz Artur R. pseudonim Pinokio, uniknęły odpowiedzialności karnej za popełnione przez nich przestępstwa. Mowa o przestępstwie z art. 239 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Marta M. podejrzana jest ponadto o branie udziału w obrocie kokainą o wadze co najmniej 1,2 kilograma. Za sprzedaż tych narkotyków miała otrzymać przynajmniej 35 tys. euro. Chodzi o przestępstwo z art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą grzywny i karą pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Kobieta została tymczasowo aresztowana.

13 przestępstw dla Słowika
Andrzejowi Z. prokurator zarzucił popełnienie 13 przestępstw.  Dotyczą one między innymi działania w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), wymuszeń rozbójniczych (art. 282 kodeksu karnego), rozbojów (art. 280 par. 1 kodeksu karnego), pobić (art. 158 par. 1 kodeksu karnego), bezprawnego pozbawienia wolności człowieka (art. 189 par. 1 kodeksu karnego), a także przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Słowik podejrzany jest również m.in. o pranie brudnych pieniędzy wspólnie z innymi osobami w łącznej kwocie co najmniej 300 tys. zł. (art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego). Zarzucanych przestępstw dopuścił się w ramach zorganizowanej grupy przestępczej (art. 65 par. 1 kodeksu karnego) oraz w warunkach recydywy (art. 64 par. 1 kodeksu karnego), co ma wpływ na wyższy wymiar kary.

Zadania grupy przestępczej
Celem tej grupy przestępczej było między innymi popełnianie przestępstw karnych oraz karnoskarbowych polegających na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i podawaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach VAT-7, składanych we właściwych urzędach skarbowych. Działając w ten sposób sprawcy narażali na uszczuplenie należności publicznoprawnych w postaci podatku VAT. Członkowie grupy zajmowali się również praniem brudnych pieniędzy, popełnianiem przestępstw kryminalnych oraz przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 14

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

kto ich pilnował że strasznie długo działali nie nękani przez organy ścigania? zamiast czepiać się " żołnierzy" podajcie wreszcie nazwiska ich dowódców ;-) tylko idiota nie zauważy że nie byli "sobie panami "

Gość

no a co wymagać? sędzia ukradł 50zeta i jest ok. inni w czarnych sukienkach z ptakiem na szyi z tzw. kasty kradnący tu i tam mają się dobrze . na co liczycie moi kochani obywatele?

Głos

hmmm...wiec jakie Martinez widzisz rozwiązanie?

Gość

i wszystkie szczury do pierdla

Martinez

Do głos: A jaka to niby różnica czy ekipa Tuska czy Morawieckiego - do niedawna wspierającego Tuska? To tylko niewiele znaczące etykietki i kostiumy. Widzisz człowieku teatr, ale nie widzisz sztuki. Założenia planu Morawieckiego znasz? A slajdy? Rozumiesz o co toczy się gra?

Pytanie

Do Gość z 14:33: A obecna władza to który układ? Z 1989 roku czy jeszcze z głębokiej komuny?

Gość

Do 14:33. W Tworkach jakiś remont jest? Że wypuszczają na przepustki? I pewnie proszków nie przepisali na wakacje..

Gość

Hmm prokuratura REGIONALNA??? a to ciekawe hahahaha

Gość

sędzia łaskawy, na pewno wypuści

Gość

Do góść z 14.12 właśnie ty jesteś konfidentem. I co do tematu do rządu doszedł PiS! I Pruszków nie podbije polski tak jak miało to miejsce w latach 1990-2002. Ten miód się już skończył! Obecna władza rozjeb.. Układ z 1989 roku:). Co nie zmienia faktu że Pruszków jest pełen narkotyków łatwo je dostać! Ale to tylko kwestia czasu jak policja zrobi z nimi porządek! Na razie działają średnio w tej sprawie... Jeśli chcą mieć miasto bez patologii to muszą to zniszczyć definitywnie! Tyle jeśli chodzi o Pruszków.

Gość

Czytając artykuł, wygląda na to, że "Stary Pruszków" przesiąknięty jest konfidentami, aż stanowisk zabrakło.

CZAS NA Z!MIANY

Nareszcie wraca i będzie PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ!!!

Głos

III RP to ich raj! Bolek ułaskawi,Komunistyczne Oddziały Dywersyjne w koszulkach KON STY TUC JA wyjdą na ulice w 'obronie demokracji' A holland krzyknie na wiecu; Kochani żeby było tak jak było! I okrągłostołwa grupa przestępcza rabująca Polskę działa dalej przy akompaniamencie herr thuske z brukseli...

Gość

To nie może być prawda. Uwolnić Parasola! Uwolnić Kręconego! Uwolniś Izaure! Zatrzymać Leoncia!