25° Wtorek
18 Września

Śr

Straż Miejska w Grodzisku Maz.

Strażnicy miejscy kontrolują piece

Jak twierdzą strażnicy nie ma taryfy ulgowej i zapowiadają kontrole palenisk. Ochłodzenie spowodowało, że wiele domostw włączyło już ogrzewanie, ale niestety nie wszystko palą tym, czym powinni...

– Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim będzie dalej z większą determinacją kontynuować kontrole palenisk w związku z działaniami ekologicznymi przeciwko zanieczyszczaniu powietrza, a tym samym truciu okolicznych mieszkańców. Słupy dymów powoli unoszą się z kominów – informują grodziscy strażnicy.

Działania kontrolne opierają się o specjalne upoważnienia wydane przez burmistrza Grodziska Mazowieckiego na mocy ustawy mówiącej o prawie ochrony środowiska. Takie zezwolenie ma uprawniać do wejścia na posesję i sprawdzenia czym domownicy palą w piecach. Wiele osób niestety wrzuca do kotła płyty meblowe, stolarkę okienną czy nawet plastikowe butelki. 

Kontrole są niezapowiedziane, ale określone w ramach czasowych. – Kontrole palenisk w nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6.00-22.00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę – podają strażnicy z Grodziska Mazowieckiego. 

Ponadto, ci którzy będą utrudniać wykonywanie czynności przez strażników muszą liczyć się z tym, że popełniają przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Odmowa wpuszczenia strażnika na posesję będzie skutkowała wezwaniem policji. Czy strażnicy poskromią zatruwające atmosferę i dymiące kominy? Dowiemy się po czasie. 


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 40

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Z jednej strony konfidentów nienawidzę, ale z drugiej strony jakby mi jakiś cham po sąsiedzku palił syfem w stylu plastiku czy innego gówna to by się w nocy spalił razem ze swoją brudną chałupą

Gość

Odnoszę wrażenie że kapusie gdyby tylko mogli to by zadusili tę biedotę palącą śmieciami a przynajmniej nasłali milicję z jakimś edukacyjnym pałowaniem.

Gość

@ 2017.10.11 08:51 - a po co podawać adresy śmieciarzy na zagranicznych serwerach? Wystarczy pojechać, jak np. do Kozer, rozejrzeć się i popytać okolicznych mieszkańców. Zresztą te "czyste" posesje widać nawet z satelity. Aż szkoda, że nie dojechał tam Google z usługą Street View. Polecam Google Earth i zdjęcia z 2016 i 2017 roku.

Gość

Konfidenci, denuncjatorzy, kapusie, jakby ich nie nazwać, to osobnicy o najgorszych nieludzkich cechach charakteru. Są w stanie zatruć Ci życie bardziej niż sezonowo dymiący jakiś tam komin. Obserwują Ciebie, Twój komin, Twojego defekującego psa, i z satysfakcją donoszą. Koło historii zatacza krąg. Strzeżcie się tych osobników..

Gość

Może podawajcie konkretne adresy tych śmieciarzy. Albo niech ktoś stworzy stronkę internetową zamieszczoną na zagranicznym serwerze, gdzie będziemy publikować adresy tych śmieciarzy. swoją drogą bezsilność policji i straży miejskiej jest porażająca. Skoro nie mogą sobie poradzić z takim dosyć błahym problemem, to jak mogą łapać morderców, gwałcicieli i pedofilów etc.

Gość999

W Pruszkowie niech sprawdzają jak człowiek przechodzi to aż dusi w środku taki smród, dym aż czarny!!!

Gośćolo

W Pruszkowie na brzechwy w domkach jednorodzinnych biedota pali śmieciami.

Gość

w Pruszkowie tez jest tragedia.Ja place 1000 zł za tone ekogroszku ,dym praktycznie niewidoczny z komina, a od sąsiada z komina kotluje sie dym czarny ,śmierdzący ,ze okna nie da sie otworzyc.Cala ulica walczy z tym od kilku lat i nic...........

Gość

Do gość z 2017.10.10 17:08 - Teksty o "Bolku" zachowaj dla siebie. Każdy chce żyć w czystym środowisku niezanieczyszczonym przez śmieci i śmierdzące powietrze. Bardzo dobrze, że ludzie reagują i walczą z cwaniaczkami, którzy palą śmieciami i/lub składują je na nieprzeznaczonej do tego celu posesji. Czas takich cwaniaczków się kończy.

Gość

Sporo bolków się ujawniło z takimi mini donosikami na sąsiada z drugiej ulicy.

Tomasz

W końcu i za takich sie wezmą jak ten z kozer. U nas kilka lat byla cisza i nie bylo sposobu na śmieciarza bo wszyscy sie bali. Ale w końcu źle sie to skończyło dla niego oczywiście.Prawo nie rychliwe ale sprawiedliwe .

wyburzyc lepianki i

A co z piastowskimi lepiankami i gargulcami z okolic słońskiego, orzeszkowej? Elyta pierwszego pokolenia gazem ani dębem litym raczej tam nie pali, wystarczy spojrzeć na kominy. Opony, wielkie wory śmieci, różne syfy pobudowlane zebrane gdzieś w plenerze i magazynowane na działce, trafiają prosto do kotłowni. Bałwan po dwóch dniach robi się czarny jak kret, łącznie z marchewką. Wstyd tu kogokolwiek z Warszawy zaprosić i wieźć przez te rezydencje w stylu epoki gargamelizjańskiej, kiedy plan zagospodarowania brzmiał: Pół litra na każde pół metra

Gość

ogólnie --------- wszędzie smród a władze udają ,że nie wiedzą .....A my się składamy na ich niemałe wynagrodzenie .......

Gość

He he he. Ktoś zaczyna minusować komentarze odnośnie Kozer Nowych. Okoliczni mieszkańcy? Nie sądzę.

Gość

Proste rozwiązanie- DRONY z miernikiem jakości dymu. Nie trzeba wchodzić na posesję. Takie cwaniaczki co nie wpuszczają na kontrolę w moment by się wystraszyli.

Gość

A w Piastowie palenie starymi onucami i innym g....m w gargamelu na rogu warszawskiej i bohaterów wolności, na szczęście się skończyło, bo gargamel został rozebrany. Jeden śmie...l zniknął z krajobrazu naszego miasta.

Ćśog

UL. 3 MAJA 42, Pruszków (Żbików). W chłodniejsze wieczory potrafi zadymić całą okolicę. Straż miejska już była kilka razy i nic z tym nie robi. Rozumiem, że skład dymu może mieścić się w normach (chociaż śmierdzi niemiłosiernie i drapie w gardło), ale sama jego ilość powinna być podstawą do ukarania.

Aa

W polu jedno wielkie wysypisko a w pobliżu dwór gdzie odbywają sie wesela i inne imprezy. Goście mają widoki nie ma co. I nikt nic nie robi. Społeczeństwo uśpione, wladze pewno nie wiedzą jakie perełki mają w najlepszej gminie

Gość

Sugeruje wziąć się za Piastów. Szkoda tylko, że nie ma tam straży miejskiej i nie ma kto tego weryfikować :/

Gość

A CZEMU NIE W PRUSZKOWIE? CZEMU NIE W POWIECIE? CZEMU NIE W WOJEWÓDZTWIE CO ROBI PAN STAROSTA?!?!?!?!

Gość

Co raz więcej pionków dostaje co raz większe uprawnienia. Niedługo byle cieć będzie miał uprawnienia do wejścia na posesję i rewizji bo mu jakiś jaśniepan z samorządu da pozwolenie. Nawet policja aby wejść na tzw. legitymację musi mieć podejrzenie przestępstwa, zatwierdzone w ciągu 7 dni przez prokuratora. Trwa tresura obywateli pod jakże szczytnym hasłem ekologi i naszego dobra. A władza nie zastanawia się jakie są prawdziwe przyczyny że ludzie palą śmieciami.

Danusia

Ja też mam super sąsiadkę (Ostoja). Wystawia worki z recyklingiem ale zabiera od sąsiadów i tym pali. Jest i tak dobrze jak dym jest czarny ale jak leci żółty to drapie w gardle nawet przy zamkniętych oknach.

Gość

@mieszkaniec: serdecznie współczuję takiego sąsiedztwa. W okolicy przez to wysypisko jest pełno szczurów i roznoszonych przez wiatr odpadków.

Gość

Najciekawsze jest to, że ludzie, chcący być w zgodzie z prawem i ekologią, zamawiają firmy do utylizacji odpadów. Niestety część z tych pseudofirm wcale ich nie utylizuje tylko składuje na ziemiach rolnych, zakopuje lub spala. Dlatego ci śmieciarze są taką zmorą w swojej okolicy.

loku

prosiłem w zeszłym roku pruszkowskich strażników aby sprawdzili czym pali gospodarz przy Bohaterów Warszawy, niestety usłyszałęm nie da się, to wymaga itd itd

Gość

Gdyby były szef partyjny Bur mistrza W. Pawlak nie zafundował własnemu narodowi najdroższego gazu w europie, to powietrze byłoby czyściejsze. Gdyby Bur mistrz spełnił obietnicę wyborczą dzięki której od 23 lat wygrywa wybory (OBWODNICA) to powietrze byłoby czyściejsze. Zrzucanie winy na mieszkańców którzy z braku środków opalają węglem - to też w części zasługa Bur mistrza i jego radnych - podatek z najwyższej półki. Zamiast wydawać pieniądze na bzdurną promocję miasta i festyny należy dopłacać do wymiany pieców. Gdyby Grodzisk Maz nie stał się miastem deweloperskiego biznesu- to powietrze byłoby czyściejsze. Odrolnienie setek hektarów ornej ziemi daje taki skutek. Straż miejska niech się zajmie parkingiem przed "kamienicą" przy ul Ządka. Stojące tam samochody rażąco naruszają prawo i bezpieczeństwo

Gość

Idzie zima, będą dymy, w walce o ciepło z dymem powalczymy, Nie dajmy się zimy. Ciepło pozdrawiam!

mieszkaniec

Ten smieciarz w Kozerach to masakra! Mieszkam w nowowybudowanym domu wśród innych budujących się i to co widać to sie w głowach nie mieści

mariola

W Piastowie wygląda to tak. Telefon na policję oczekiwanie 40minut . Przyjadą postoją chwilę. I tyle ich widzieli

Gość

A kiedy w Pruszkowie takie działania? Gdzie można zgłaszać lokalnych śmierdzieli? Postrzegam Straż Miejską jedynie jako niepotrzebną formację. Może by tak im założyć w samochodach GPS, to wtedy władze wiedziałyby, w których krzakach się bunkrują. Zresztą i policyjne autka też tam się nieraz chowają.

Gość

chcę zgłosić dom w pruszkowie między ul. Tuwima a Korczaka - gdzie mogę to zrobić aby było skutecznie - w zeszłym roku to była walka z wiatrakami

Gość

Może tak podawać adresy kopciuchów..

Gość

A w Brwinowie nawet jak zgłosisz to nikt sie tym nie zajmie, typ z okolic stawów jak smrodzi od kilku lat tak dalej smrodzi pieczonymi oponami

Gość

Wiedziałem, że nie w Pruszkowie... U nas te nieroby tylko pierdzą w stołki albo śpią w samochodach służbowych.

pruszkowiankacija

a Gościu z 08.10 nie wiesz, że w Pruszkowie nie trzeba mieć umowy na wywóz tworzyw sztucznych?

Takie tam

Jeden z moich sąsiadów pali w chłodne dni różnymi śmieciami w tym odrzutami ze stolarki - śmierdzi i trzeba mieć okna zamknięte (dzielnica Gąsin mieszkalny). Zawiadomiłem SM (po konsultacji z Policją) i powiedzieli, że przyjadą skontrolować piec. Okazało się później, że nie dostali zgody na wejście na posesje właściciela i musieli odstąpić od czynności.

Gość

Gościu z 7:39, jak zapewne ze szkoły podstawowej wiesz, to że komin kopci o niczym jeszcze nie świadczy. Efektem spalania każdego paliwa kopalnego jest kopcenie, czy to węgiel, brykiet czy ekogroszek, każde paliwo kopci w mniejszym czy większym stopniu, Twoja elektrociepłownia też kopci tylko mają filtry wyłapujące zanieczyszczenia, nikogo w domku jednorodzinnym nie stać na takie rozwiązanie. A że mamy w Polsce mafię odpowiedzialną za handel najgorszymi gatunkami węgla i wprowadzającą te najgorsze gatunki do powszechnego obrotu, choćby na składy węgla to jest to sprawa ustawodawców i urzędników a nie mieszkańców. Może zamiast kontroli kotłów grzewczych i palenisk warto skontrolować kto ma podpisaną umowę na odbiór tworzyw sztucznych z posesji, nie trzeba wychodzić zza biurka by gołym okiem ocenić kto nie zbiera plastików to wiadomo że nimi pali w piecu lub wyrzuca do lasu. Logiczne i tańsze rozwiązanie. Także zamiast organizować polowanie na czarownice warto czasem pomyśleć.

Gość

W Kozerach Nowych jest taki gospodarz dobrze znany w Wydziale Ochrony Środowiska... dwie nieruchomości, wiele nieprawidłowości. Ciekawe jak będzie tym razem ;)

Gość

To raczej w Piastowie jest potrzebna taka akcja.

Gość

Jak wyglądają takie akcje w Pruszkowie? Napiszcie proszę, do kogo powinno się zgłaszać problem kopcących kominów. Widzę taka kamienicę z okna, ale nie znam adresu. Jak tylko zacznie dymić od razu trzeba zamknąć okna, nie mówiąc już o spacerze z dziećmi, taki smród. Co trzeba podać w zgłoszeniu z prośbą o kontrolę?