18° Piątek
19 Października

Sob

wikipedia

Święto Konstytucji 3 Maja

Chlubimy się nią i odnosimy się do niej, bo wpisała się na trwałe w historię Europy i świata. Dziś świętujemy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Pierwsza w Europie, a druga na świecie spisana konstytucja. Dokument powstał w czasie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792) i miał na celu naprawę wadliwego systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Prace nad konstytucją nie były łatwe, w dużej mierze prowadzono je w sposób tajny. 3 maja 1791 roku dokument został przyjęty. Konstytucja wprowadzała szereg zmian m.in. monarchię dziedziczną, trójpodział władzy, zrównanie mieszczan i szlachty, ochronę państwa nad chłopami, zniesiono liberum weto.

Ruch króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz osób pracujących nad dokumentem, w tym m.in. Hugona Kołłątaja czy Stanisława Staszica, spotkał się z wrogą reakcją republikanów i Imperium Rosyjskiego. Po 14 miesiącach konstytucja została obalona przez armię rosyjską i konfederację targowicką. Później nastąpiły rozbiory.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, w sposób szczególny czczono Konstytucję 3 Maja. Dzień jej przyjęcia był jednym z najważniejszych świąt państwowych. Okupacja całkowicie zmieniła ten obraz, a za czas komunizmu starano się wyprzeć 3 maja z pamięci. Jednak organizowano wydarzenia mające upamiętnić pierwszą w Europie konstytucję. Ponownie Święto Konstytucji 3 Maja obchodzimy od 1990 roku.

W całej Polsce organizowane są liczne wydarzenia, które mają podkreślić istotę i znaczenie Konstytucji 3 Maja. Dla nas jest swego rodzaju symbolem. Po raz kolejny mamy znakomitą okazję, aby poznać dawne dzieje i ich znaczenie dla przyszłych pokoleń.

3 maja jest dniem wolnym od pracy. Warto dodać, że od 2007 roku jest także świętem narodowym Litwy.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 6

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

w

No jak miał Zenek wystąpić jak ostatnią gitare prezesowi w prezencie dał tak przynajmniej w ostatnim uchu prezesa było :-)

Gość

Do Q pamiętaj że teraz dopiero Trybunał jest niezależny i samodzielny, bo rządzi w nim fajtłapowata sędzina ze wsi, której mężem jest SB-ek TW Wolfgang buahahaha

Gość

Trochę historii Polski dla "targowiczan" Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej - wzorem rewolucji francuskiej - pozbawią wszelkich funkcji państwowych, zlikwidują przywileje kleru, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce po uchwaleniu w roku 1789 przez Sejm Wielki ustawy przeznaczającej dochody z diecezji krakowskiej na wojsko polskie. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski. Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów (ultrakatolicki beton) i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie. Głównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji. Papież Pius VI pobłogosławił targowicę i wyraził życzenie: "aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej" (ups!). Gdy w nocy z 18 na 19 maja wojska rosyjskie wkroczyły do Polski, stutysięcznej armii carskiej Polska mogła przeciwstawić tylko 50 tys. żołnierzy. Rzym uznał wkroczenie wojsk rosyjskich do Polski za dobra nowinę, gdyż targowica gwarantowała utrzymanie przywilejów kleru, a nawet powierzała mu cenzurowanie książek. Dlatego nuncjusz Saluzzo otrzymał papieskie polecenie nakłonienie króla, aby jak najrychlej do targowicy przystąpił. Pomimo dwukrotnej przewagi liczebnej najeźdźcy, w pierwszej potyczce do jakiej doszło pod Zieleńcami wojska księcia Józefa Poniatowskiego odniosły zwycięstwo. Ale jak to się mówi: "jedna jaskółka wiosny nie czyni".

Zenek

W Pruszkowie obchody uświetnić miał Zenek i jakoś się się nie udało może więc przy okazji zbliżającego się referendum dać pytanie .. czy chcesz zmienić nazwe miasta na Niedasielandie :-)

Gość

A o roli targowicy czyli przedstawicieli episkopatu KK cisza ! W nagrodę za próbę obalenia konstytucji 3-go maja teraz obchody zaczynamy do mszy! Rechot historii - tak wami manipuluje KK. Zero godności rodacy , jesteście jak te barany/owieczki wykorzystywani i dojeni

Q

Konstytucja w pislandii nic nie znaczy, pis jest jak targowica. Wszystkie niepodporządkowane partii instytucje zamienia w wydmuszki : Trybunał Konstytucyjny, Telewizje i Sądy... kto przeciw nim to zdrajca. Tak samo mówili przeklęci targowiczanie. Nie dla pis! Pogonić tą sektę!!!