24° Wtorek
21 Sierpnia

Śr

Czw

Pią

Sob

Nie

Pon
Czytelnik

Szczury, robaki i góra śmieci. A obok przedszkole

Prywatna, dobrze osłonięta działka w centrum Pruszkowa. Obok popularny bar, przedszkole, liczne punkty usługowe, prywatne mieszkania. A w środku góra śmieci, szczury, robaki. O pomoc dla siebie i starszej właścicielki nieruchomości poprosili nas sąsiedzi.

O tym miejscu sąsiedzi z przekąsem mówią „tajemniczy ogród”. Z ogrodem działka przy Armii Krajowej 50 nie ma jednak wiele wspólnego. Choć nie widać tego z ulicy, prywatny teren w kształcie litery „L” w całości przykrywają śmieci, gałęzie, fragmenty starych plastikowych opakowań, kartonów, styropianu i wielu innych przedmiotów, które powinny trafić na śmietnik. Przez okna budynku znajdującego się na działce widać, że środek również pełen jest rzeczy, których nie trzyma się w domu, tylko wyrzuca. Podobnie jak garaż, do którego wejście znajduje się od al. Armii Krajowej.

Problemem nie jest sam bałagan. Sąsiedzi skarżą się na plagę szczurów, robactwa, wszy, trudny do wytrzymania zapach. Budynek, który niegdyś można by uznać za mieszkalny, jest w bardzo złym stanie technicznym i stanowi zagrożenie dla użytkowników. Na piętro można dostać się jedynie po drabinie, nie ma w nim dostępu ani do wody, ani do kanalizacji. Przez okna z zewnątrz widać jednak, że w środku przebywają koty.

Właścicielką tego skrajnie zaniedbanego terenu jest starsza kobieta. Z relacji sąsiadów wynika, że na swojej działce pojawia się codziennie, ale trudno stwierdzić, czy przebywa tam na stałe. Wiadomo jedynie, że śmieci regularnie przybywa, szczególnie w dni targowe, kiedy z placu przy ul. Komorowskiej można zabrać to, co pozostało po stoiskach handlowych, czyli kartony, plastikowe skrzynki i inne niepotrzebne już nikomu odpady.

Sąsiedzi o pomoc w usunięciu rosnącej za płotem góry śmieci zwrócili się do straży miejskiej. – Na sąsiedniej nieruchomości położonej przy ul. Armii Krajowej 50, której właścicielką jest pani (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) znajduje się nielegalne wysypisko śmieci. Pani gromadzi odpady podlegające recyklingowi takie jak plastik, styropian itd. Konsekwencją tego jest plaga szczurów, robactwa i nieprzyjemny zapach. Sama pani przedostaje się na teren swojej posesji przez garaż wypełniony po brzegi różnego rodzaju nagromadzonymi śmieciami – czytamy w zawiadomieniu przesłanym do pruszkowskich strażników miejskich.

Zwróciliśmy się o pomoc, bo jesteśmy bezsilni. W centrum miasta, pod naszymi oknami rośnie wysypisko śmieci. Na naszą działkę przechodzą szczury, robaki, wszy. Po ludzku martwimy się też o panią, która jest właścicielką tego terenu. Nie chcemy jej oczerniać, nie chcemy jej karać. Chcemy, żeby ktoś jej pomógł. Zbieractwo to też choroba – mówi jedna z sąsiadek kobiety.

Pomoc prawdopodobnie potrzebna jest także zwierzętom, które zamknięte są w środku zagraconego budynku. – Na terenie nieruchomości znajdują się koty. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić ile ich dokładnie jest. Wiemy natomiast, że przebywają w złych warunkach (zimą nieogrzewane pomieszczenie, przeciekający dach, brud i smród). Pani sama przyznała, że ma wyłączoną wodę, prąd, ogrzewanie i nie korzysta z kanalizacji. Pomieszczenia od lat są niesprzątane i niewietrzone. Uważamy, że ludzie ani zwierzęta nie powinni żyć w warunkach urągających ich godności – zaznaczają sąsiedzi.

Na wniosek mieszkańców przylegających działek sprawą zajęli się pruszkowscy strażnicy miejscy. Co do tej pory udało im się zrobić? – Wszczęliśmy postępowanie wyjasniające. Odbyła się wizja lokalna przeprowadzona wspólnie z wydziałem ochrony środowiska, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, strażą pożarną i sanepidem. Właścicielce wyznaczono termin uprzątnięcia terenu – mówi nam Anna Janicka z pruszkowskiej straży miejskiej. – Zakres prac jest tam olbrzymi. Śmieci były tam gromadzone prawdopododnie kilkanaście lat. Na pewno właścicielka jest osobą potrzebującą pomocy – zaznacza strażniczka.

Pomoc ma trafić także do zwierzaków, przebywających w budynku. – Mamy informacje o pięciu kotach. Pierwszy już trafił na badania do weterynarza. Stopniowo będziemy je wszystkie przekazywać do lekarza, który stwierdzi czy są zdrowe. Na pewno nie są głodzone, nikt się nad nimi nie znęca, tu nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości. Ale jeśli nie uda się ich przebadać, będziemy się starać o odebranie ich właścicielce – tłumaczy Anna Janicka.

Jak dodaje, na rozwiązanie problemu śmieci i złych warunków na działce trzeba będzie jeszcze poczekać. – To nie jest sprawa, która skończy się dziś lub jutro. Musimy zachować procedury. Ale wszystko jest na dobrej drodze – zaznacza przedstawicielka pruszkowskiej straży.

Czy i kiedy śmieci znikną? Sprawę będziemy śledzić.


Joanna Wielgus

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 15

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

wolontariuszka z Mil

Do Pani, która pisze, że właścicielka działki to jej ciocia - czy w Komorowie także ma zamknięte zwierzęta? Proszę to zgłosić do Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt. Te zwierzęta cierpią na pewno:(

Gość

"Na pewno nie są głodzone, nikt się nad nimi nie znęca, tu nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości." - to ciekawe, bo kot oddany na badania nie ma oczu. Wypłynęły w wyniku nieleczenia ze strony owej pani. Zaniechanie leczenia jest znęcaniem się! Nie wiadomo w jakim stanie są pozostałe koty, bo są zamknięte w budynku. Widać je czasem w oknach... na górach śmieci. Budynek nie ma prądu, kanalizacji, wody, ogrzewania... zimą koty są tam zamknięte w zimnie. 2 lata temu było ich kilkanaście... teraz pewnie reszta biega po zwłokach tych, które padły. Skandal, że w środku miasta władze pozwalają na coś takiego!

Gość

Sąsiedzi walczcie o swoje prawa. Nie jestescie obywatelami drugiej kategorii aby żyć w smieciach i wąchać śmieci.

Gość

@Gość 2018.05.26 23:18 Ta kobieta cierpi na chorobę psychiczną zwaną fachowo syllogomanią, czyli patologicznym zbieractwem. Gromadzi przedmioty, bo to daje jej poczucie bezpieczeństwa. Przeprowadzka do bloku niczego tu nie zmieni, w nowym miejscu lęk będzie jeszcze silniejszy i tam też naznosi rzeczy. Piszesz, że ma rodzinę - sęk w tym, że ta jej pewnie nie pomaga; brak kontaktu z bliskimi, życzliwymi ludźmi jest pewnie jedną z przyczyn choroby tej pani. Piszesz, że jest majętna bo ma dwie działki... Co z tego, skoro ta osoba ma problem z pozbyciem się potłuczonego talerza, a co dopiero ze zbyciem działki. Chorobę leczy się farmakologicznie w szpitalu psychiatrycznym, na co chory musi wyrazić zgodę, której uzyskanie jest trudne, bo zbieracz uważa, że nic mu nie dolega. Trzeba wtedy taką osobę ubezwłasnowolnić prawnie aby: 1) poddała się leczeniu, 2) można zarządzać jej własnością, czyli w tym wypadku wywieść śmieci, przeprowadzić dezynsekcję i deratyzację itd. A potem otoczyć osobę po terapii wsparciem, pomocą i życzliwością i "modlić się" żeby choroba nie wróciła.

Gość

Szkoda że tylko tą sprawą ktoś się zajął....Jest kilka takich zaniedbanych działek które są własnością TBS w Pruszkowie na Żbikowie -i co w związku z tym?

Gość

W Piastowie na Dąbrowskiego jest taka działa,gościu nagminnie gromadzi na niej śmieci.Widziałem jak szczury buszują po tych smieciach,a za ogrodzeniem w odległości 20m są bloki mieszkalne.Gdzie to zgłosić,żeby ktoś się tym zajął?

Gość

Kobiecie trzeba pomóc. Problem w tym że zazwyczaj tacy ludzie nie chcą pomocy i uważają że wszystko jest OK. Kobieta majac 2 działki jest majętna. Dlaczego wiec nie przeprowadzi sie do bloków? Ma rodzinę wiec może jej pomoc. Sąsiedzi mieli już tego dość więc zgłosili sprawę i nie ma się co dziwić. Dlaczego mają znosić brud, zapachy i szczury. Też chcą korzystać ze swojej działki

Gość

przecież niedaleko są punkty gastronomii orientalnej , lubią takie nietypowe dania...niech się dogadają i społeczeństwo syte będzie :-DD

Gość

To jest choroba. Chroby się nie wybiera. Pani ewidentnie potrzebuje pomocy. Sąsiedzi są w bardzo trudnej sytuacji. Nie mogą w pełni korzystać z własnych ogródków. Zmuszeni są żyć na śmietniku i cierpliwie czekać na pomoc. Bardzo blisko jest przedszkole Pod Kasztanem a szczury granic nie znają.

Gość13

do gościa z 16:05 za rok może pięć to ty możesz też być na jej miejscu,czego Ci nie życzę!!!! nie znasz dnia ani godziny . trzeba kobiecie pomóc.

Gość

Kiedy gminy się wezmą za takich śmieciarzy?

Radek

A gdzie Sanepid???

Gość

Ta Pani to moja ciocia. Często ją widuję i w zeszłym roku proponowałam pomoc ale ona uważa, że świetnie sobie radzi. Kocha nature, zwierzęta i taki szczur jej zdaniem nie może być skrzywdzony. Ma córkę i dorosłą wnuczkę. I to jest najgorsze, że niezbyt się nią interesują... Ciocia mieszka w tym garażu, bo w domu są wyrwane kontakty i często lała się woda. Ma działkę w komorowie z domem, ale podejrzewam, że tam jest jeszcze gorzej.

jejku07

dziwne że nie ma na to prawa ...w Brwinowie też są takie szczurze twierdze, i lokalna władza nie potrafi z tym nic zrobić? Powinno się eksmitować takiego kogoś a posesję zrównać z ziemią !

Tomasz

Hmm... Centrum Pruszkowa... Czyżby ktoś chciał zainwestować na tym terenie... To bardzo łakomy kąsek...