25° Wtorek
18 Września

Śr

Maciej Bochnowski

Szkoła na Bąkach prawie gotowa

Budowa kompleksu oświatowego w pruszkowskiej dzielnicy Bąki małymi krokami zmierza do finału. Zakończenie prac planowane jest na luty 2018 r. Jednak na uruchomienie placówki trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

Bąki to jedyna dzielnica Pruszkowa, w której nie ma placówki edukacyjnej. Dzieci z tego regionu uczęszczają do innych placówek m.in. Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 9. Część dzieci uczy się w Szkole Podstawowej nr 4 w Piastowie. Kłopot w tym, że placówki są oddalone od dzielnicy. Dzieci albo trzeba dowozić, albo same muszą maszerować około 30 minut do szkoły. 

W ostatnich latach na terenie dzielnicy przybyło nowych zabudowań, a co za tym idzie zwiększyła się liczba mieszkańców, również tych w wieku szkolnym. Szybko okazało się, że szkoła w tym rejonie musi powstać i to jak najszybciej. 

Po długich przygotowaniach w kwietniu 2016 r. na terenie przy ul. Jarzynowej wkopano pierwszą łopatę pod nowy kompleks oświatowy. Powstaje tam żłobek, przedszkole i ośmioletnia szkoła podstawowa. Termin zakończenia prac wyznaczono na luty 2018 r. 

Co dzieje się na terenie budowy na pół roku przed zakończeniem budowy? – Przedszkole na terenie kompleksu oświatowego w dzielnicy Bąki jest już praktycznie skończone. Cały obiekt wygląda bardzo ciekawie i atrakcyjnie. Prace nadal trwają. Do zagospodarowania mamy jeszcze cały teren wokół kompleksu, ale wszystko idzie zgodnie z planem – mówi nam Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. 

Skoro wszystko idzie zgodnie z planem to czy jest szansa na uruchomienie placówki po zimowych feriach? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Budynek oczywiście będzie gotowy, ale pozostają jeszcze czasochłonne procedury związane z powalaniem placówki, wyborem dyrektora oraz zatrudnieniem kadry. – Problem polega na tym że musimy mieć akt założycielski szkoły, przedszkola czy też zespołu przedszkolno-przedszkolnego. Oddzielnie musimy powołać żłobek, ponieważ podlega on pod innego ministra. Tutaj sprawa jest otwarta – tłumaczy Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. 

Z powołaniem szkoły do życia władze miasta nie chcą jednak czekać do zakończenia budowy. – Wystąpiliśmy do kuratora oświaty, by możliwie jak najszybciej powołać dyrektora zespołu szkolno-przedszkolnego. Sama  procedura naboru kandydatów, przeprowadzanie konkursu, spotkania z kandydatami i rozmowy trwają łącznie około dwóch miesięcy. To są kwestie proceduralne: niczego tu nie przyspieszymy – podkreśla Michał Landowski. – Po wyborze dyrektora dochodzi również nabór kadry i pracowników, a to będziemy musieli robić już według nowych wytycznych, które mają zacząć obowiązywać od przyszłego roku. Dlatego uruchomienie szkoły nie nastąpi przed 1 wrześ- nia 2018 r. – zaznacza.

Landowski: – Wcześniej być może uda się uruchomić jedynie żłobek, ale jest jeszcze zbyt wcześnie by rozmawiać o konkretnym terminie.

Pierwsi uczniowie już są
Choć kompleks oświatowy w dzielnicy Bąki jeszcze nie funkcjonuje to ma już pierwszych uczniów. I nie chodzi tu wcale o najmłodsze roczniki, które do szkoły pójdą właśnie od 1 września 2018 r. – W Szkole Podstawowej nr 9 mamy już wydzielone klasy, które zostały wytypowane do przeniesienia do nowej szkoły. Mamy również informacje ile dzieci uczęszcza do szkoły w Piastowie. Chcemy zachęcić rodziców, by przenieśli swoje dzieci do naszej szkoły – mówi nam Michał Landowski. – Szkoła na Bąkach będzie miała nieco inny styl niż placówki w okolicy. Zaprojektowaliśmy duże przestronne hole, specjalnie przygotowane sale dydaktyczne. Zależy nam na tym by szkoła nie była wielka, ale żeby miała nie- powtarzalny klimat – dodaje.

Obiekt dla wszystkich
Uzupełnieniem kompleksu będzie zaplecze sportowe na zewnątrz obiektów. Przy szkole powstaną dwa boiska sportowe z syntetyczną nawierzchnią, pojawią się również murki oporowe, schodki i rampy. Z obiektów sportowych będą mogli korzystać nie tylko uczniowie, ale i okoliczni mieszkańcy. 

Kompleks oświatowy na Bąkach ma również pełnić funkcję miejscowego ośrodka kultury. Dziś w dzielnicy nie ma nawet miejsca na zorganizowanie sąsiedzkiego pikniku, nie mówiąc już o innych wydarzeniach. Sala gimnastyczna w szkole została zaprojektowana tak, by można się było do niej dostać oddzielnym wejściem. 


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 11

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

wybory przecież się zbliżają w przyszłym roku...jakże miło będzie wstęgi przeciąć...a do tego o wszystkim wypowiada się Landowski, bo Jasio szans na kolejną kadencję już nie ma...więc mamy młodego vice...

PGE

Nie wiem jak to jest że niby nie można wybrać dyrektora jak szkoła jeszcze nie skończona bo u nas w firmie elektrowni jądrowej nie ma nawet nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie a dyrektor jest i to od wielu lat..

Gość

cisza i spokój na dworze dla dzieci -NON STOP hałas z autostrady. Oraz ZANIECZYSZCZENIA 24h od aut na autostradzie. Super miejsce dla dzieci!!

Krystyna

PRUSZKÓW kończy budowę zespołu oświatowego przy ul. Jarzynowej na terenie, który miasto nabyło od miasta Piastów po negocjacjach z burmistrzem Piastowa w 2013r. Natomiast obecne władze Piastowa nie są w stanie wybudować ulicy Sułkowskiego choć burmistrz Kubicki wykonał projekt odwodnienia części północnej Piastowa i przygotował środki ze sprzedaży terenów przy Jarzynowej na budowę odwodnienia i tej ulicy. Zaiste sprawność organizacyjna na poziomie XXI wieku w wydaniu władz Piastowa.

och

lecimy na bogato, Baki, nowa szkola od podstaw 35 mln, Gasin - rozbudowa szkoly prawie 48mln. nastepna to chyba bedzie w cenie CDK, 100 mln, tyle ze bardziej potrzebna od CDK. Panowie, zaczynacie wszystko od tylka strony. 2 lata przed otwarciem ruchu na A2, pytalem co zrobicie z natezeniem ruchu, ktory badz co badz, bedzie glownie w wpr - spusciliscie mnie na drzewo, mowiac, nie nasza droga ale bla bla bla... i co? Duzy problem dogadac sie z gminami obok, startostwem, czy wojewodztwem?

Gość

Bardzo nieprzyjemna okolica. Ciągły szum autostrady, od 5 rano warkoczą samoloty no i jeszcze ci wałęsający się ukraińscy złodzieje. Masakra.

Gość

No tak.... Tu przedłużyć tam przedłużyć żeby idealnie na wybory samorządowe otworzyć. Podobno chcą wystawić Landowskiego na prezydenta Pruszkowa żeby był powiew świeżości w kontrze do starosty Golosia. Po wyborach Starzyńskiego z Kurzelą na wicka żeby było tak jak było.

Mieszkaniec Bąków

Te budynki to długo oczekiwana i niezbędna inwestycja w tej okolicy. Z niecierpliwością czekamy na oddanie szkoły i przedszkola do użytku.

Gość

Jak wiedzieli,że koniec budowy będzie zima 2018 to dlaczego tych procedur nie rozpoczęli wcześniej? A teraz się głupio tłumaczą

Gość

Podobno straszny brud i syf jest na basenie w Pruszkowie

och

racja, procedury procedurami, pewnych rzeczy sie nie przeskoczy, ale duma przed wyborami bedzie. Gratulacje dla rodzicow i dzieci, bedziecie mieli lzej. Baki i Gasin traktuje UM jak cos niepotrzbenego odnosze wrazenie, ze czasami zbednego przynoszacego klopoty. A teraz porownajcie sobie koszt tego obiektu z rozbudowa szkoly nr 10....