27° Środa
19 Września


Maciej Bochnowski

Szpital na Wrzesinie będzie rozbudowany

Na tę inwestycję mieszkańcy powiatu pruszkowskiego czekają od lat. Władze starostwa powiatowego zaznaczają, że pierwszy etap rozbudowy lecznicy będzie realizowany w przyszłym roku i to ze wsparciem ze środków zewnętrznych.

O planach, i co ważniejsze potrzebie, rozbudowy Szpitala Powiatowego mówi się od wielu lat. Temat do tej pory był stale odwlekany i odsuwany „na boczny tor”. Powód jak można się łatwo domyślić był jeden – pieniądze. W placówce wykonywano jedynie remonty, które doraźnie poprawiały stan poszczególnych pomieszczeń. Obecne władze powiatu postanowiły przerwać ten impas i zabrać się za odkładany w nieskończoność temat rozbudowy placówki przy al. Armii Krajowej w Pruszkowie. – Tu należy jasno powiedzieć, że skala zaniedbań sięgających kilkunastu lat jest kolosalna. Stan naszego szpitala wymaga koniecznych zmian, a sama placówka potrzebuje przebudowy. W tej chwili musimy wydawać pieniądze na to, by doprowadzić nasz szpital do standardu cywilizowanej jednostki. Wymaga to ogromnych pieniędzy – mówi Krzysztof Rymuza, wicestarosta pruszkowski.

Warto zaznaczyć, że pierwsze kroki związane z poprawą funkcjonowania pruszkowskiej lecznicy już zostały wdrożone. – W szpitalu mamy dwa zadania inwestycyjne. Jedno to remont dotychczasowej izby przyjęć oraz oddziałów chirurgii na parterze, który polega na odnowieniu pomieszczeń, przebudowie i modernizacji instalacji. Dzięki temu, w każdej sali będzie dostęp do łazienki. Ponadto zabezpieczymy awaryjne zasilanie agregatem prądotwórczym. Drugie zadanie to dobudowa skrzydła, w którym znajdzie się nowa izba przyjęć i przyszpitalna przychodnia. W ramach tego zadania wybudujemy również dwie windy dla pacjentów. Pierwsze zadanie zakończy się pod koniec roku, a drugie pod koniec marca przyszłego roku – podkreśla Krzysztof Rymuza, wicestarosta pruszkowski.

Dofinansowanie
Co ciekawe na realizacje właśnie tych dwóch wspomnianych inwestycji powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 3,4 mln zł. – Chciałbym wyrazić radość z tego, że władze lokalne w Pruszkowie, a także władze szpitala podjęły decyzje o modernizacji szpitala i konkretnych krokach nie czekając na pieniądze z budżetu państwa. To moim zdaniem bardzo dobry znak. Oczywiście te decyzje wpisują się w zapotrzebowanie, nie są to czyjeś ambicje, tylko wychodzą naprzeciw rzeczywistym potrzebom. Nie ma żadnych wątpliwości, że to co dzieje się w szpitalu pruszkowskim rzeczywiście jest potrzebne. Ta inicjatywa zostaje nagrodzona – mówił Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia na wtorkowej konferencji zorganizowanej w siedzibie starostwa.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera również podkreślał, że: – Służba zdrowia jest jednym z elementów bezpieczeństwa. Tak samo jak dbamy o to, żeby obywatele mieli porządek na ulicach, w domach, na zgromadzeniach – tak samo chcemy, żeby pacjenci byli maksymalnie dobrze i bezpiecznie obsługiwani w dobrych placówkach.

Z uzyskanych pieniędzy cieszył się również starosta pruszkowski Maksym Gołoś – W 2015 roku, kiedy rozpoczynaliśmy definiowanie na nowo interesu służby zdrowia w powiecie pruszkowskim nie dało się nie zauważyć, że w Szpitalu „Na Wrzesinie” jest bardzo wiele do zrobienia. Pomoc, którą pozyskaliśmy z budżetu państwa to niezwykle radosny fakt dla mieszkańców – zaznaczył na konferencji.

Kolejne kroki
Okazuje się jednak, że pruszkowskie starostwo powiatowe planuje kolejne inwestycje w Szpitalu na Wrzesinie. – Liczyliśmy na to, że uda nam się zmniejszyć koszty poprzez współpracę ze Szpitalem Kolejowym. Rozmawialiśmy na ten temat i pisaliśmy pisma do marszałka Struzika, w których zapewnialiśmy go o chęci współpracy,a w momencie gdy zapadała decyzja o przekazaniu placówce spółce Stocer wyraziliśmy chęć wykupienia szpitala lub wymiany na inne nieruchomości. Nasza oferta została odrzucona – podkreśla Krzysztof Rymuza. – Przygotowujemy na przyszły rok projekt rozbudowy naszego szpitala o tę część najważniejszą – o blok operacyjny, porodowy, salę intensywnej terapii oraz to co musi być zrobione, a dziś nie funkcjonuje, czyli szatnię dla pracowników, magazyn odzieży pacjentów, nowe pomieszczenia dla roentgena i tomografii Problem polega na tym że musimy to zrobić szybko, bo nie wiemy jakie plany ma Stocer w stosunku do Szpitala Kolejowego – dodaje.

SOR w Pruszkowie?
Niestety w planach starostwa nie ma szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). To jeden z tych oddziałów, o który upominają się mieszkańcy. O ile na terenie Pruszkowa działają trzy lecznice, to w żadnej nie ma właśnie SOR-u. – W szpitalu kolejowym jest izba przyjęć, która z dnia na dzień może być przekształcona w SOR ponieważ spełnia wszystkie wymagania. Dlatego nie ma powodu budowania takiego SOR-u w szpitalu powiatowym – dodaje Rymuza.

Pediatria
Wicestarosta podkreśla, że pomysłów na to jakie oddziały mogłyby działać w szpitalu jest wiele. Trzeba jednak wszystkie te wizje i pomysły realizować według ściśle określonych priorytetów. – Musimy naprawić to co jest, by działało w miarę sprawnie. Bez tego nie będziemy mogli uruchamiać kolejnych oddziałów. Chcemy zrobić pediatrię i moglibyśmy zrobić to natychmiast. Brakuje nam jednak miejsca na lokalizację takiego oddziału – wyjaśnia wicestarosta.

ZOL zbyt mały
Ostatnią kwestią jest Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, na którym dziś jest 30 łóżek, a powinno być 100. Okazuje się, że starostwo i w tym temacie ma już pewne rozwiązania. – Był pomysł i wydawało się, że realny. Chcieliśmy znaleźć partnera do kontraktu w partnerstwie publiczno-prywatnym. Ale nie udało nam się, dlatego spróbujemy zrobić to we własnym zakresie – podkreśla Krzysztof Rymuza.

Koszty
Planowana rozbudowa Szpitala Powiatowego będzie kosztownym zadaniem. Inwestycja szacowana jest na około 19 mln zł. Powiat będzie szukał więc możliwości pozyskania zewnętrznych środków na ten cel.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 12

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Chyba Wołoskiej.

Gość

A może najpierw naprawić dach, żeby nie było trzeba podstawiać wiader w gabinetach podczas deszczu!

Jaro

A Tworki?

Gość

Anno wracaj do swojego Mokotowa, tam masz swój bajzel na Wolowskiej...

Gość

Czy czas oczekiwania na operacje lub zabieg się zmniejszy? Czy dostęp do specjalistów się poprawi? Jeżeli nie, to poco te inwestycje? Żeby poprawić warunki pracy "służby zdrowia" ?

Gość

Dlaczego nie ma SOR w Pruszkowie skoro Szpital Kolejowy spełnia warunki? Dlaczego SOR miałby być na Żbikowie zamiast w po południowej części miasta, gdzie ludzi mieszka najwięcej?

Gość

szpital na wrzesinku to najgorszy szpital na Mazowszu ,PO CO TA PROPAGANDA WYBORCZA

Gość

Ciekawe czy pan minister przywiózł też pieniądze na nie likwidowanie rehabilitacji na Drzymały. pan starosta jak zwykle aktywny - szkoda że nie był jak ustawa Pis likwidowała szpital kolejowy.

Gość

niech pan starosta lepiej zajmie się bałaganem przy ul.Andrzeja przychodni przy pana szpitalu. To co się działo w dniu 30.XI.br to wielki cyrk .

Oktaba Kendzingjaba

Ooooo Pruszkowski Informator Szpitalny jeszcze będzie rozbudowany???? Super! Może by uruchomić jakąś jednostkę typu SUPPORT...kilkanaście stanowisk ze słuchawkami i ludzie którzy na bieżąco i dwa razy szybciej informowali by pacjentów do jakiego szpitala mają się udać ze swoim schorzeniem...to dopiero byłoby inowatorskie

Gość

Do Anna Maria: pomyliłaś hasła :), to jest przeznaczone dla władz miasta, a to powiat zarządza szpitalem

Anna Maria

Mieszkam w tym zapomnianym mieście już 10 lat. Wcześniej Warszawa Mokotów. Widząc tytuł rozbudowa -pierwsza myśl „super z chorym dzieckiem nie bede pędziła kilkadziesiąt kilometrów” Nauczyłam sie jednego w tym mieście bardzo szybko „NIEDASIE” ...