16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


wikipedia.org

Szykują się do odstrzału bobrów

Na terenie gminy Michałowice i Nadarzyn rozgościły się bobry. Zdaniem włodarzy Nadarzyna tamy budowane przez bobry stanowią zagrożenie dla oczyszczalni ścieków, dlatego gmina zdecydowała się przekazać 10 tys. zł na odstrzał. Część mieszkańców uważa, że zabicie zwierząt to rozwiązanie nie od przyjęcia.

Na wrześniowej sesji nadarzyńscy radni podjęli uchwałę dotyczącą przekazania gminie Michałowice 10 tys. zł. Pomoc między samorządami to normalna rzecz. Z reguły jest ona przekazywana, by dwie jednostki wspólnie mogły zrealizować jedno zadanie na terenie obu gmin. O ile samo wsparcie finansowe nie oburza, o tyle już cel na który mają iść pieniądze wywołał falę niezadowolenia wśród wielu mieszkańców. Wspominana kwota ma pokryć koszty odstrzału redukcyjnego bobrów europejskich – dokładnie 48 zwierzaków. – Sytuacja jest na tyle poważna, że grozi nam wręcz ekologiczna katastrofa. Tama, którą bobry budują na terenie Michałowic, zagraża oczyszczalni ścieków. Sytuacja jest trudna. Pomijamy już kwestię, że mieszkańcy cierpią, bo mają zalewane swoje tereny prywatne, to jeszcze możemy mieć problem z oczyszczalnią. Następnym tematem, który tutaj poruszaliśmy i staraliśmy się znaleźć inne możliwości działania. Nikt po prostu nie chce takiej ilości bobrów przyjąć – mówił na sesji Dariusz Zwoliński wójt gminy Nadarzyn. – Zalazła się firma, która oczywiście uzyska wszystkie pozwolenia i nie będzie to w okresie lęgowym, rozrodczym. Po prostu te bobry będą musiały zostać zlikwidowane. Chyba że znajdzie się ktoś kto taką liczbę bobrów przyjmie – dodał.

Gdy informacja o planowany odstrzale bobrów pojawiła się w internecie w mediach społecznościowych zawrzało. Wójt Nadarzyna „nagonkę” odebrał jako polityczny, przedwyborczy atak. – Widzę ,że „wyborcza polityka” zdecydowanie góruje nad zdrowym rozsądkiem. Fora internetowe rozgrzewa sprawa domniemanego odstrzelenia bobrów, których działalność na rowie melioracyjnym w gminie Michałowice od wielu lat utrudnia życie mieszkańcom gminy Nadarzyn (Wolica) oraz grozi katastrofą ekologiczną (zalaniem oczyszczalni ścieków w Wolicy). Dziś nagle uaktywnili się: były komisarz gminy Nadarzyn i kandydat na radnego powiatowego oraz kandydat na wójta Gminy zresztą z Wolicy. Brawo! Bardzo się cieszę, że Panowie wreszcie dostrzegli problem swoich wyborców i sąsiadów – napisał Dariusz Zwoliński na swoim facebookowym profilu. –  Jestem za przesiedleniem tych sympatycznych zwierząt i znalezieniem im nowego domu. Niestety w dwupokojowym mieszkaniu nie mam warunków na opiekę nad bobrową rodziną. Może panowie kandydaci? Zamiast zabawiać się „w wujka dobra rada” czas zacząć działać. Około 45 bobrów czeka na adopcję. Śmiertelnie poważnie- zainteresowanych bardzo proszę o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Nadarzyn. Bardzo liczę na wsparcie prawdziwych przyjaciół zwierząt!!! – dodał.

Na apel wójta szybko zareagowała organizacja Nasz Bóbr, która zadeklarowała pomoc w kwestii bobrów. – Proszę jednak nie liczyć na pomoc w odstrzeleniu tych zwierząt. Samo przesiedlenie zwierząt to również ostateczność, gdyż takie rozwiązana jak przesiedlenie czy zabicie mają znikomą skuteczność. Trzeba działać systemowo i myśleć długofalowo i przee wszystkim zaprzyjaźnić się ze zwierzętami – napisał w komentarzu pod postem wójta przedstawiciel organizacji.

W sobotę organizacja Nasz Bóbr zorganizowała wizję lokalną w terenie. – W mojej ocenie, żaden z urzędników nie przyłożył się do tego, aby cokolwiek zweryfikować, potwierdzić czy chociaż zobaczyć na własne oczy. Problem zalania oczyszczalni ścieków w mojej ocenie nie występuje. A na pewno nie ze względu na bobry. Poziom wody z cieku musiałby podnieść się o kilka metrów (około 3) aby dostać się do zbiorników. Oczywiście woda kiedy się podniesie, może wlać się na teren oczyszczalni, gdyż poziom gruntu oczyszczalni jest zbliżony do poziomu wody, ale odgradza je droga która jest podniesiona o około 50cm + koryto cieku. Wyższy poziom wody w tym cieku, może być równie dobrze podniesiony przez spływająca wodę z pól. Poziom gruntów w tym rejonie jest bardzo nierówny, ale tez gołym okiem widać, że teren jest w dole, więc może zanim zaczniemy zganiać winę na bobry, warto zastanowić się czy nie niszczymy sami środowiska i sami nie przykładamy ręki do powodzi i podtopień – czytamy ma profilu Nasz Bóbr. 

Wójt gminy Nadarzyn zaprosił przedstawicieli organizacji na spotkanie. Jest więc szansa, że problem bobrów zostanie rozwiązany i to nie przez odstrzał tych zwierząt. 


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 26

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Dr. Huckenbush

Do Ola- Karma wróci - żony nie pokażą im już bobra ;-) :-)

ANIA

A nie można poprostu ich przenieśc w inne miejsca zamiast mordować a tak najprościej zabić i już mogą zyć w innych miejscach

Zapora

A wójt grabka z michałowic nie widzi bobrów w Komorowie i zasypanej doliny Utraty to jest ekolog razem z radną komorowa parzyńską oczywiście katarzyną,która tempi bobry alkocholem sprzedajc go ekologicznie w swoim sklepie nad zalewem komorowskim.

Mieszkaniec Nadarzyn

Tania propaganda przedwyborcza wójta Dariusza Zwolińskiego "ze stajni" PSL-u: "nie wezmę 48 bobrów do 2 pokojowego mieszkania" oraz "bobry zagrażają oczyszczalni". Po pierwsze wójt mieszka w mieszkaniu komunalnym, należącym do gminy (ludzie mówią, że socjalnym), ale posiada prócz tego własne mieszkanie i kilkaset tys. zł. oszczędności (wszystko jest w jego oświadczeniu majątkowym). Miałby więc gdzie przygarnąć i za co wykarmić bobry (taki mój żarcik na głupie gadanie wójta). I druga poważniejsza sprawa: powszechnie w Nadarzynie wiadomo (baby na targu gadają :-), że wcale nie chodzi o oczyszczalnię, tylko o podmywane okresowo działki paru osób z lokalnej koterii sprawującej władzę (ludzie mówią o nich mafia lub sitwa wskazując na związki lokalnej władzy z politykami i sędziami a do 2015r. także z prokuraturą i policją - m.in. niewygodnym mieszkańcom, wytykającym Wójtowicz i jego ludziom nieprawidłowości, dziwne działania i interesy, wytaczali absurdalne procesy, czy też zastraszali ich mówiąc, że jak się nie uspokoją, to poprzez gminną Pomoc Społeczną zostaną im odebrane dzieci i na wiele, wiele innych sposobów).

Gość

uwaga na bobry , to mściwe bestie !! polecam film " zombie bobry"

Gość

Ile trzeba zapłacić za strzelenie bobra? Może urządźmy aukcje, a zysk przeznaczmy na pokrycie szkód.

Chorągiewki a nie ek

Ekooszołomy z betonowej dżungli. Bobry widują na wycieczkach, albo w TV. Gdyby to ich dorobek życia był zagrożony to by inaczej śpiewali... Gdzie byliście jak w Puszczy Noteckiej neo-zamek stawiali, albo gdy w lecie masowo płonęły składowiska odpadów i innych śmieci emitując do atmosfery oraz gleby ogromne ilości zanieczyszczeń?

Paweł

Inteligent zgłoś się do Tworek. Może jeszcze nie jest za późno na leczenie. A co do bobrów - jak jest ich za dużo nad Wisłą albo może i w ogóle w Polsce to oddać je gdzieś zagranicę.

Gość

Wypowiedzi wójta są ze sobą sprzeczne. Wypowiada się tak jak mu powieje i zapewne nie sprawdzono innych możliwości, a przepraszam jakoś po objęciu władzy mówił o niszczeniu tam koparkami na jednym ze spotkań.

Gościu

Oddać bobry pod opiekę księży. Same uciekną. - Bober, daj ciumka.

Gość

ROZWAŻCIE PRZESIEDLENIE BOBRÓW W INNE MIEJSCE - ZABICIE TO NIE JEST ROZWIĄZANIE!!! ZA 10 tys możecie je przesiedlić w dowolne miejsce w Polsce!!

i love beaver

szczury po mieście biegają i latają (gołębie) i nikt się nie zainteresuje, a nagle bobry przeszkadzają!

Gość

Wypuścić do Wisły ? Przecież w Wiśle jest tego do cholery Każde drzewo na wyspach jest zniszczone przez bobry Brzegi i wały rzeki są tak zniszczone że podczas dużej wody może to doprowadzić do tragedii. Setki ludzi może zginąć stracić dorobek życia lub bliskich Odstrzał bobrów powinien być również na Wiśle A jeżeli ktoś chce niech trzyma sobie bobry na działce

Gość

Jak coś zostanie amunicji to największe szkodniki to ekoterroryści i lewactwo

Gość

Do inteligenta: Lecz się chłopie ! Może nie jest jeszcze za póżno?

Gość

Jest proste rozwiązanie. Zwierzaki łapie się w tzw żywołapki (urzędnicy mogą sobie to wygooglac w godzinach pracy ...) a potem wywozi w rejony gdzie ich naturalny sposób bytowania nikomu nie przeszkadza. Może to być np Wisła lub jej dorzecza. Ale pewnie zabić jest łatwiej bo mniej pisania wymaga ...

Gość

poczochrać boberka.... który z Panów o tym nie marzy.... ;-))))

Oti

Niech sobie sami strzelą w łeb mordercy.

Gość

gdyby w okolicy byłaby jakaś budowla na miarę tej w puszczy (https://www.tvp.info/38102075/minister-srodowiska-budowa-zamku-w-puszczy-noteckiej-moze-zostac-zatrzymana ) to i zapewne zieloni protestując daliby głos w obronie futrzaków. zawsze można odłowić zwierzaki i przenieść w bezpieczne dla nich tereny . a tu - strzał i futerko przed łóżkiem leży jak długie..czytając artykuł odnoszę nie odparte wrażenie że IQ może być ujemne ?? do kogo ten przytyk to sami Państwo oceńcie ;-))

Inteligent

PiS do gazu ! Mamy Was dosc !

Gość

I bardzo dobrze! Człowiek swoimi działaniami sam naruszył równowagę gatunków fauny i flory. Bobry gatunek chroniony-PROBLEM, kormorany gatunek chroniony-PROBLEM,brak drapieżników-PROBLEM Z DZIKAMI, w miastach stada ptaków zanieczyszczjących wszysko i wszędzie. Wysypiska śmieci a na nich gatunki ptaków kture kiedyś można było spotkać tylko nad wodami jezior i rzek.

Gość

Futerka z bobrów...?

Gość

Tam gdzie rządy PSL tam przyroda zamieniana na interes. Susza w całym kraju, a najlepszych inż wodnych chcą wystrzelać ? Zbiorniki pozasypywali dla deweloperów, przykładem jest Grodzisk Maz gdzie pod parki, w tym bajkowy wodny AWW odrolniono ponad 500 h gruntu. Parki pozostały bajką ale deweloperzy mają eldorado, skutek - korki i smród spalin dla zdrowia mieszkańców. Baronowie PSL wmawiają otumanionym, że ONI COŚ ROBIĄ. Zachwycone wykształciuchy całkowicie wierzą tej łżeelicie.

Rado

Niech sami siebie odstrzela!!! Lepiej zlapac super bobry i wywiezc np.na Mazury !!!

Gość

Ekooszołomstwo. Najwazniejszy jest bóbr, piesek, łoś, borsuk czy jakieś inne bydlę. Jak facet mieszkający w przyczepie miał psa, to ekooszołomy nie chciały pomóc jemu, tylko zabrali mu psa, bo miał niby złą opiekę. Bo człowiek się nie liczy. Dla nich liczy się tylko zwierzę, także drapieżne, które bez wahania by cię zeżarło. Później te same ekooszołomy idą do sklepu po kiełbasę i już im nie przeszkadza, że ze świni.

ola

mam nadzieję ze karma wróci do tych co chcą mordować zwierzęta !!