19° Sobota
22 Września


Anna Zwolińska

Temat osiedla w Regułach wzbudza emocje

Było gorąco – tak można w skrócie podsumować spotkanie, które w środę (8 listopada) odbyło się w Urzędzie Gminy Michałowice. Temat związany z planowaną budową osiedla mieszkaniowego w rejonie ul. Wiejskiej zdominował zebranie.

Gmina Michałowice przygotowała spotkanie, by mieszkańcy mogli wyrazić swoją opinie na temat nowego studium, które jest przygotowywane dla obszaru Wiejska w Regułach. Chodzi o tren między Al. Jerozolimskimi, ul. Regulską, torami WKD a granicą gminy z Pruszkowem. Spotkanie miało charakter konsultacyjny, choć jeszcze nie wiążący. – Dziś konsultujemy się poza procedurą planistyczną. Chodzi o to, żebyśmy poznali swoje preferencje do tego terenu. Jesteśmy w ramach programu „Przestrzeń dla partycypacji”. Dziś jest to pokazanie stanowiska i oczekiwań w sprawie tego terenu – powiedział na spotkaniu Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.

W pierwszej części spotkania kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Urzędu Gminy Michałowice Jarosław Sobol zaprezentował mieszkańcom mapy ze studium oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które obecnie obowiązują.

Mieszkańcy szybko wywołali kilka najbardziej interesujących ich tematów. Prym wiodła dyskusja na temat planów budowy osiedla mieszkaniowego, które miałoby powstać na terenie dawnego Instytutu Unasiennia. Działki te dziś są w rękach prywatnych. – Właściciel terenu złożył wniosek o zabudowę wielorodzinną – poinformował Sobol.

Po pytaniach Jarosława Hirnego-Budki dotyczących szczegółów tej inwestycji m.in. dotyczących wysokości zabudowy, gęstości zabudowy i innych parametrów tej inwestycji szybko okazało się, że na spotkaniu jest właściciel gruntu, na którym osiedle ma powstać. – Złożyłem prośbę do urzędu o zmianę przeznaczenia terenu. Na zabudowę mieszkalną wielorodzinną. Złożyliśmy wniosek o pięć kondygnacji – Krzysztof Szubierajski, właściciel „spornego” terenu. – Gdy nabyliśmy tę nieruchomość, to nabyliśmy je na centrum logistyczne. Po rozmowach z sąsiadami, od najbliższej sąsiadki dostaliśmy informacje, że jest za budową osiedla, a nie centrum logistycznego. Nie będziemy w stanie budować na tym terenie osiedla jednorodzinnego bo ten grunt nas za drogo kosztował. Na dziś jesteśmy w 80 proc. przygotowani do budowy centrum logistycznego, jeżeli nie uda nam się tego zmienić (chodzi zmianę przeznaczenia terenu na zabudowę wielorodzinną w studium i MPZP – przyp. red.) , to będziemy składać wniosek o centrum logistyczne – dodał.

Ta deklaracja wzburzyła zebranych mieszkańców. –  To jest szantaż – krzyknęło kilka osób.  

Dlaczego plany budowy osiedla mieszkaniowego budzą tak wielkie emocje? Powodów jest kilka. Osiedle mieszkaniowe składające się z kilku bloków o pięciu kondygnacjach (cztery piętra) nie wpisuje się w okolice, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna – to jeden z argumentów mieszkańców. Kolejny to kwestia wyjazdu z tego terenu. Zakładając,że na osiedlu zamieszkałoby blisko 1000 – 1500 osób (szacunki inwestora, zakładające 3-4 osoby w rodzinie) oznacza to, że ze wspomnianego osiedla codziennie wyjeżdżałoby około 300 samochodów.

Warto podkreślić, że jeden z mieszkańców na spotkanie przyszedł z własną prezentacją ukazującą sylwetkę samego inwestora (dane z KRS) oraz zawierającą garść informacji na temat zrealizowanych przez niego inwestycji. Nie zabrakło również wyliczeń, dotyczących liczby mieszkańców. Dziś w Regułach mieszka niewiele ponad 1000 osób, gdyby osiedle powstało, to ta liczba się podwoi.

Obok tematu osiedla pojawiły się również inne aspekty dotyczące tego terenu m.in. planów budowy ul. Platanowej w  Regułach, które na dziś nie są jeszcze skonkretyzowane oraz rozwiązań komunikacyjnych związanych z budową nowej siedziby Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, które jak się okazało również są w sferze planów.

Po zakończeniu dyskusji mieszkańcy wzięli udział w pracy warsztatowej, gdzie mogli przedstawić swoje wnioski dotyczące terenu Wiejska w Regułach. Od 13 listopada będą mogli również wypełnić ankietę na temat zagospodarowanie wspomnianego obszaru gminy. Wyniki ankiety wraz z raportem ze spotkania powinniśmy poznać na początku grudnia.

Poniżej zamieszczamy film z fragmentem spotkania:


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 6

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

loku

a nikt nie wie że teren kupił włąściciel hal w Wólce Kosowskiej (Turek zresztą) i będzie tam jeden wielki chiński armagedon

JN

@Adam - nie wiem co masz na myśli. Ja tylko cytowałem wypowiedzi innych, bo bez nich akapit artykułu zaczynający się "Warto podkreślić" jest wypaczony - pomieszane są w nim informacje od inwestora (1000 nowych osób) i nawiązanie do analizy jednego z mieszkańców (który mówił o liczbie do 4000 nowych osób).

Codar

Cytuję jedną z wypowiedzi na Forum Mieszkańców Gminy Michałowice (https://www.facebook.com/groups/forum.michalowice/permalink/768046433380597/?comment_id=768149050037002&notif_id=1510233231755334&notif_t=group_comment_reply): "Obecnie ten teren przewiduje usługi. Ale problem inwestora jest taki, że w tej lokalizacji centrum logistyczne nie ma sensu. Po pierwsze beznadziejny dojazd, po drugie ma za mała powierzchnia działki. Jeśli to byłoby dobre miejsce ma centrum logistyczne to już by dawno powstało. Dla tych samych powodów nie powstaje centrum logistyczne na terenie niedoszłego centrum handlowego. MPZP pod bloki to cudowny prezent od gminy dla inwestora".

antykomunista

w pruszkowie takie sprawy załatwia się po cichu , wpier,,,,, ą całe komunalne osiedleTBS dla lepszej kasty między domki jednorodzinne i po sprawie

Adam

JN bredzisz strasznie!

JN

"Warto podkreślić, że jeden z mieszkańców na spotkanie przyszedł z własną prezentacją [...]. Nie zabrakło również wyliczeń, dotyczących liczby mieszkańców. Dziś w Regułach mieszka niewiele ponad 1000 osób, gdyby osiedle powstało, to ta liczba się podwoi." Warto podkreślić, że o 1000 osób mówi inwestor, w prezentacji o której mowa ów mieszkaniec wyliczył, że gdyby zrealizować w 100% współczynniki (wysokość, ilość terenów zielonych, intensywność zabudowy) których domaga się właściciel gruntu to może zamieszkać tam 4000 osób.