°


Archiwum

„To jedno z najbardziej prawdopodobnych rozwiązań”

„To jedno z najbardziej prawdopodobnych rozwiązań” – o schemacie Centralnego Portu Komunikacyjnego, jaki opublikowaliśmy w środę mówi Krzysztof Jaworucki, prezes stowarzyszenia Zanim Powstanie Lotnisko.

Trwa burza wokół planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów. Mieszkańcy miejscowości położonych na terenie przeznaczonym pod tę inwestycję stanowczo sprzeciwiają się temu przedsięwzięciu, podnoszą zarzuty o brak konkretnych informacji o sposobie wykupu gruntów, obawiają się o swój los po przesiedleniu.

W najbliższą niedzielę w Baranowie odbędzie się referendum w tej sprawie. Zadane zostaną dwa pytania „Czy jesteś za lokalizacją CPK w gminie Baranów?” oraz „Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego?”. Biorąc pod uwagę nastroje społeczne, można spodziewać się przytłaczającej większości głosów na „nie”.

Tymczasem światło dzienne ujrzał schemat przyszłego centralnego lotniska. Jak pisaliśmy na naszych łamach, został on zaprezentowany na spotkaniu stowarzyszenia Zanim Powstanie Lotnisko.  Z nieoficjalnych informacji wynikało, że plan powstał na podstawie informacji pochodzących z kręgów ministerialnych. Zaprzeczyło temu ministerstwo infrastruktury (czytaj tu).

Na jakiej zatem podstawie powstał zaprezentowany w Baranowie plan? – Kształt opracowania wynika z tego, co uważamy, że może być postanowione w najbliższym czasie. To jedno z najbardziej prawdopodobnych rozwiązań. Wynika to z układu mapy, która wcześniej była przedstawiona spotkaniu z ministrem Wildem, wynika to z parametrów jakie muszą mieć pasy startowe z uwagi na długość, szerokość i odległość między nimi. Wynika to też z tego, że znana od dawna jest już lokalizacja kolei dużych prędkości, która prawdopodobnie nie ulegnie zmianie. Uznaliśmy, że terminal kolejowy i lotniczy będą więc w pobliżu – wyjaśnia Krzysztof Jaworucki, prezes stowarzyszenia Zanim Powstanie Lotnisko.

Na oficjalne potwierdzenie lokalizacji CPK trzeba jednak jeszcze poczekać. – Trwają prace doradcy technicznego, których celem jest wyznaczenie dwóch wariantów lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego na potrzeby uzyskania decyzji środowiskowej. Oba warianty będą się zawierały w maksymalnym obszarze inwestycji, który będzie załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów, zgodnie z Ustawą z 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym – wyjaśnia Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 6

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

@Gość 13:35

A o jakiej uczciwości można mówić w wydaniu PiS ? To są szumowiny i krętacze, jeżeli nie ma się szacunku dla obowiązującej Konstytucji, to nie ma się szacunku do narodu, który akceptuje umowę społeczną, a żeby ją zmienić to potrzebna jest większość konstytucyjna czyli poparcie na poziomie ponad 50%, jeżeli tego nie ma to nikt nie ma prawa uzurpować sobie reprezentowania większości woli suwerena.

Gość

Znajdzie się wasz Pan i już nie będzie po 42 pln za metr. Darmo dostaliście, czas oddać.

Gość

Gość 2018.06.16 09:23 odszkodowanie na poziomie 42,- zł/m2 i 1/2 roku na wyprowadzkę w nowe miejsce dla wysiedlanych, brak wskazań miejsc na nowe siedliska dla wysiedlanych, zakup ziemi nowych siedlisk wg cen rynkowych tj. ok. 150,- zł/m2, to taka perspektywa dla Baranowa nic innego jak cieszyć się i płakać, rząd PiS-u znów liczy na to, że "ciemny lud to kupi", ale lud mówi że raz można błąd życiowy popełnić ale na błędach się uczy....... - tylko napisz gościu, czy to odszkodowanie za grunty rolne czy mieszkalne. No i zakup - czy chodzi o rolne czy mieszkalne. Wtedy będziesz uczciwy.

Gość

odszkodowanie na poziomie 42,- zł/m2 i 1/2 roku na wyprowadzkę w nowe miejsce dla wysiedlanych, brak wskazań miejsc na nowe siedliska dla wysiedlanych, zakup ziemi nowych siedlisk wg cen rynkowych tj. ok. 150,- zł/m2, to taka perspektywa dla Baranowa nic innego jak cieszyć się i płakać, rząd PiS-u znów liczy na to, że "ciemny lud to kupi", ale lud mówi że raz można błąd życiowy popełnić ale na błędach się uczy.......

Gość

Referendum nie ma sensu, bo od jego wyników nie będzie zależało to, czy lotnisko będzie budowane, czy nie. I tak inwestycja , jak na razie jest planowana do realizacji, i tak, czy się to komuś podoba, czy nie.

Pio

Pajacuja o odszkodowania potem z wynajmu pod parking będą się w szampanie kąpać, teraz umorusani w....