24° Wtorek
21 Sierpnia

Śr

Czw

Pią

Sob

Nie

Pon
Seweryn Dębiński

Trwa renowacja Austerii

Austeria to zabytkowy budynek mieszczący się w Raszynie przy samej al. Krakowskiej. Wiele lat czekał na swoją kolej, ale w końcu stało się. Rozpoczęto prace związane z przywracaniem dawnego blasku temu obiektowi.

Budynek wybudowano w latach 1784-1790. Stan Austerii pozostawiał wiele do życzenia... Ale wreszcie się to zmieni. Właściwe prace budowlane właśnie się rozpoczęły i potrwają do wiosny przyszłego roku. – Udało się nam pozyskać pozwolenie na budowę i remont historycznego obiektu Austerii. Przystąpiliśmy już do prac budowlanych na terenie tego obiektu. Inwestycja możliwa jest m.in. dzięki dotacji uzyskanej od marszałka województwa mazowieckiego. Łączny koszt to ok. 5,5 mln zł. W pierwszym etapie robimy wyłącznie zasadniczy budynek Austerii. Na kolejne budynki towarzyszące podpisaliśmy umowę z wojewódzkim mazowieckim konserwatorem zabytków i uzyskaliśmy dofinansowanie na etap projektowy. Po tym etapie projektowym będziemy realizować te pozostałe obiekty – mówi Andrzej Zaręba, wójt gminy Raszyn.

Rewitalizacją budynku Austerii zajmuje się firma Renoma. W zakresie swoich obowiązków wykonawca miał również zrealizowanie dokumentacji projektowej. Teraz zajmuje się pracami budowlanymi. Jak zapowiadają włodarze Raszyna zakończenie inwestycji planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

Jakie dokładnie prace będą wykonywane w Austerii? – Jest to remont zabytkowego budynku. Trzeba dołożyć wszelkich starań żeby zachować istniejącą substancję zabytkową, a także prawidłowe jej otworzenie. W środku pojawi się winda, wybudowane zostaną dwie nowe klatki schodowe. Układ sal zostanie zmieniony. Będą wprowadzone też elementy wentylacji, ogrzewania, ciepłą wodę, zabezpieczenia elektryczne – odpowiada Zaręba.

Budynek będzie służył celom społeczno-kulturalnym. Wejdzie w skład zespołu rekreacyjnego, który będą tworzyć: pobliski rezerwat, ścieżka ekologiczna, zabytkowy kościół i pałac w Falentach. Chodzi o to żeby był to spójny element służący do wypoczynku. – Będzie to miejsce na wypad np. z Warszawy do Raszyna, żeby rekreacyjnie zwiedzić cały ten teren – podkreśla wójt.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 3

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Sedan Na Grodziskich

Montaż windy ? To już zabytek nie będzie

Gość

Renoma remontuje? To znaczy, że Łysy, Gruby i Chomik z wukadki :)

Gość

fantastycznie... To pięknny obiekt. Nie bardzo podoba mi się zmiana układu pomieszczeń wewnętrznych. No ale rozumiem... trzeba odpowiedzieć na zapotrzbowanie;) Czy Pruszków może wziąć przykład i podzwignac z ruin pałacyk po dawnym porcelicie???