27° Środa
19 Września


iStock

Trzecia edycja budżetu obywatelskiego

Niebawem w Pruszkowie wystartuje trzecia edycja budżetu partycypacyjnego. Już teraz warto zastanowić się nad projektem, który chcielibyście zgłosić.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy mają realną możliwość zaangażowania się w życie miasta. Poprzez projekty wpływa się na zmianę otoczenia. W trakcie głosowania wybiera się najciekawsze z pomysłów, a potem gmina zajmuje się ich realizacją. Wkrótce pruszkowski urząd zacznie przyjmować propozycje mieszkańców. Zasady kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego w Pruszkowie pozostają niemalże takie same jak w poprzedniej.

– Dalej mamy siedem obszarów, w których mieszkańcy będą mogli głosować. Głosowanie będzie odbywało się dwiema metodami: papierowo i elektronicznie – mówi Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. – W tym roku mamy troszeczkę przyspieszony termin składania projektów, jest on szczegółowo określony w harmonogramie, który został już przyjęty przez radę miasta. Niebawem ruszamy z projektami na rok kolejny i zachęcamy wszystkich mieszkańców do tego, aby składali swoje projekty, żeby nie było takiej sytuacji jak w roku poprzednim, że w niektórych obszarach nie było za bardzo z czego wybierać – zaznacza.

Dowiedzieliśmy się też, że w tym roku zostanie zmieniona rada programowa do budżetu obywatelskiego. Miasto niedługo ogłosi oficjalny konkurs, a tym samym nabór do wspomnianej rady. Krótko wyjaśnijmy, że rada programowa zajmuje się m.in. wyznaczaniem kierunku pracy nad procedurą uchwalania budżetu obywatelskiego i jest też organem odwoławczym od decyzji zespołu ds. budżetu partycypacyjnego.

Jaka kwota zostanie wykorzystana przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego? – Nie jest jeszcze znana, ponieważ wynika ona ze sprawozdania roku poprzedniego. Jej wartość poznamy pierwszego lutego. Jednak szacujemy, że będzie ona sporo wyższa niż w roku minionym – odpowiada Landowski.

Zajrzeliśmy do harmonogramu realizacji budżetu. Jak wspominał wiceprezydent do 1 lutego znana będzie wysokość budżetu obywatelskiego na 2019 r. Do 3 lutego zostanie opublikowany podział tej kwoty na obszary. Możliwość zgłaszania projektów mieszkańcy będą mieli od 5 lutego do 9 marca. Następnie 26 marca zespół ds. budżetu obywatelskiego poda do publicznej wiadomości listę projektów zweryfikowanych pozytywnie i negatywnie na etapie formalnym wraz z uzasadnieniem.

Głosowanie nad projektami wystartuje 26 maja i potrwa do 24 czerwca. Już 9 lipca pruszkowianie poznają wyniki, a trzy dni później miasto poinformuje o liście projektów rekomendowanych do realizacji.

Projekty będą wdrażane w 2019 r.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Moze i wystarczy?

Gość

I taki mech wystarczy na całą dzielnicę;-) ha ha ha

Walka ze smogiem i walka ze smogiem! W tym roku powinien wygrać mech pochłaniający smog. W każdej dzielnicy! W każdym obszarze. Żaden plac zabaw dla psów, żaden stojak rowerowy. Zadbajmy o siebie skoro tylko my! Ludzie możemy to zrobić! Proszę.

Gość

Bloczki mandatowe, długopisy, trampki i okulary dla SM, bo są ślepi i bierni na nieprawidłowe parkowanie, palenie w piecach śmieciami, właścicieli kuposrajów itd. itd.

Gość

Witam. Mój pomysł to progi zwalniające na ulicy Komorowskiej od strony Armii Krajowej i koło targu. W okresie wiosna- lato - jesień co noc odbywają się tam regularne wyścigi, czy też "popisówki" na które Policja nie bardzo może zaradzić. Niebezpieczeństwo potrącenia to raz, a dwa, że osoby mieszkające w blokach dookoła często nie mają okazji się spokojnie wyspać z powodu hałasu powodowanego za szybko jeżdżącymi samochodami.