18° Piątek
19 Października

Sob

bsnadarzyn.pl

Upadłość Banku Spółdzielczego w Nadarzynie

Dziś, 21 października Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Ale to nie wszystko... KNF postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej placówki.

Bank wyjaśnia, że stopniowa utrata płynności rozpoczęła się w kwietniu. Miały się przyczynić do tego doniesienia medialne. – W kwietniu 2016 r., po informacjach medialnych o niekorzystnej sytuacji Banku Spółdzielczego w Nadarzynie, z banku nastąpił niekontrolowany odpływ depozytów. W okresie od 15 do 21 kwietnia 2016 r. stan bazy depozytowej obniżył się o 72,1 mln złotych, z 239,9 mln złotych do 167,8 mln złotych – napisano w komunikacie Banku Spółdzielczego w Nadarzynie.

Nie bez powodu pozostała też głośna afera związana z wyłudzeniami kredytów. Mowa o milionach polskich złotych... Sprawę opisaliśmy na łamach naszego portalu (sprawdź: „Wyłudzenia kredytowe liczone w milionach”). Przez to wszystko baza depozytowa znów została zmniejszona. –  Pod koniec września 2016 r. pojawiły się publiczne informacje o zatrzymaniu przez organy ścigania byłych członków zarządu Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. W okresie od 27 września do 19 października 2016 r. nastąpiło dalsze zmniejszenie bazy depozytowej o 22,6 mln złotych, z 163,2 mln złotych do 140,6 mln złotych – czytamy dalej.

Łączne obniżenie bazy depozytowej wyniosło 99,3 mln zł, co doprowadziło do utraty płynności banku. Czego efektem jest upadłość. Żaden z banków działających na Mazowszu nie zdecydował się na przejęcie BS w Nadarzynie. Również SGB-Bank SA udzielający od kwietnia tego roku pomocy płynnościowej nadarzyńskiej placówce nie znalazł rozwiązania na problem. – Jednak ze względu na dalszy odpływ depozytów, nasilające się negatywne reakcje klientów i brak możliwości ustanowienia na rzecz SGB–Banku SA dodatkowych efektywnych zabezpieczeń kredytu, bank zrzeszający nie znalazł formuły dalszego zwiększenia pomocy płynnościowej do poziomu odpowiadającego wypłatom środków przez deponentów – informuje w komunikacie BS w Nadarzynie.

Nie wydano również decyzji o wszczęściu przymusowej restrukturyzacji banku, ze względu na: „brak spełnienia przesłanki interesu publicznego, tj. spełnienia co najmniej jednego z celów przymusowej restrukturyzacji, czyli utrzymania stabilności finansowej, ograniczenia zaangażowania funduszy publicznych, zapewnienia kontynuacji realizowanych przez podmiot funkcji krytycznych, ochrony deponentów lub ochrony środków powierzonych podmiotowi przez jego klientów”.

Jak informuje BS w Nadarzynie wypłaty wypłaty środków gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny powinny być dokonane w ciągu siedmiu dni roboczych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, które ma nastąpić 24 października (poniedziałek). – W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku, z wyłączeniami wskazanymi w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o BFG, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych – informuje nadarzyński bank.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 11

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość he

To nie jest za czasów PiS - ludzie myślcie. 8 lat panowania swoje zrobiło.

videmus

http://blogpublika.com/2016/10/23/przewal-stulecia-o-tym-jak-rzady-po-psl-zrobily-z-polakow-biedakow/

Gość

nikt i nic nie przebije platfusów w złodziejstwie, te 8 lat to było eldorado dla nich, wszyscy inni wymiękają przy nich, partia miłości hahahaa

Gość

Na łamach weekendowego „Plusa Minusa” odnotowujemy ciekawy wywiad, jakiego gazecie udzielił Dariusz Jacek Bachalski, były polityk Platformy Obywatelskiej. Dla dobra naszej sceny politycznej o PO trzeba zapomnieć. Zabić ją gwoździami, bo ona się nie zmieni. Większość działaczy myśli wyłącznie o własnych karierach — uważa Bachalski. Były poseł i senator ostro krytykuje swoją poprzednią partię, nazywając ją „wielką zawiedzioną miłością”. Straciła osiem lat u władzy. Nie zrobiła najważniejszych reform ani w zdrowiu, ani w sądownictwie. Tylko za to powinna zostać wyrzucona z polityki na wieki

Q

A pisuary dalej kradną? Pytanie retoryczne? TKM Teraz kur..a my. Skoków im mało to teraz za banki się wzięli? Już widać efekty

Gość

do wiktorek wektorek blokujesz swoją tłustą d.. wejście do metra w poniedziałek??,

Wiktor Wektor

Brudne kabany sitwy pisowskiej, jesteście zerami atakując mnie i broniąc tą sitwe kolesiostwa i obłudy, zadufane skurw.. matka musiała was na łeb upuścić cw..le niemyte, mam w dupie po, głupi obrońcy kliki paranoja i schizofrenia do tworek tam wasze miejsce razem z kaczorem. Nie zapomnij zrobić testu na parówkach to może ci wyjdzie że w smoleńsku nie było zamachu tylko w warszawie i przewieziono szczątki hahahahaha Gdzie wrak? a DŁUG ROŚNIE W REKORDOWYM TEMPIE, na 500+ bogaci się m.in. biedronka (wyniki o 10% do góry w porównaniu sklep do sklepu) .Raj dla złodziei i zagranicznych koncernów

Gość

do Wiktor Wektor 2016.10.21 14:04 odezwał się tuman z partii Z Ł O D Z I E J E czyli z " popapranych obsrańców"

PiS

Jak widać tylko SKOKI popierane przez Naszą Partię i Pana Naczelnika Państwa Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego są najlepszymi bankami . Pan Naczelnik Państwa i zaufani ludzie gwarantują ich jakość .

Gość

gdzie można bedzie wyplacic pieniadze?

Wiktor Wektor

ojejku pisowskie knury nie będą mieli co żreć, tragedia