17° Poniedziałek
15 Października

Wt

Śr

Czw

Pią

Sob

Bolo Skoczylas

W jakim miejscu znajduje się sprawa obwodnicy Grodziska?

Temat wałkowany od wielu lat. Choć jest bardzo blisko, by ją zrealizować, to nadal pojawiają się prawne zawiłości. Dokumenty w sprawie zachodniej obwodnicy Grodziska wciąż przechodzą z rąk do rąk. Jednak jest światełko w tunelu.

Kiedy ostatnim razem poruszaliśmy ten temat, to wojewóda mazowiecki w połowie kwietnia 2017 r. wystąpił z wnioskiem o przeprowadzenie ponownej oceny oddziaływania na środowisko w zakresie klimatu akustycznego. Wówczas RDOŚ miał wydać stosowne postanowienie w tej sprawie do 20 października. – Dokumenty w tej instytucji utknęły na prawie 7 miesięcy, podczas których kilkukrotnie organ wzywał Inwestora do udzielenia dodatkowych wyjaśnień. W między czasie staraniem Burmistrza Grodziska Mazowieckiego w połowie września udało się zorganizować spotkanie robocze pomiędzy pracownikami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Dyrektorem Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie jako przedstawicielem Inwestora oraz właścicielem Biura Projektowego Trasa. Podczas spotkania, w którym brał również udział Burmistrz Grodziska Mazowieckiego ustalono, które elementy dokumentacji wymagają dopracowania oraz szerszego wyjaśnienia – informuje grodziski magistrat.

Po wymianie korespondencji między podmiotami, 6 listopada RDOŚ zatwierdził treść złożonych dokumentów i przesłał je do Państwowego Inspektora Sanitarnego w Grodzisku Mazowieckim z prośbą o zaopiniowanie oraz do Wojewody Mazowieckiego z prośbą o zapewnienie udziału społeczeństwa. Pierwsza instytucja już 16 listopada zaopiniowała dokumenty, również wojewoda szybko poinformował o możliwości składania uwag i wniosków. – określając jednocześnie termin od 22.11.2017 r. do 21.12.2017 r. Po upływie tego terminu Wojewoda Mazowiecki przekaże dokumenty do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, który będzie mógł wydać postanowienie w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia – podkreśla grodziski urząd.

Dalej trzeba czekać. O ile nie pojawią się nieprzewidziane okoliczności, to jak informuje gmina stanowisko w tej sprawie powinno zostać podpisane i przekazane do wojewody w pierwszej połowie stycznia 2018 r. Później nie pozostanie nic innego jak przygotować zezwolenie na realizacje inwestycji. Ale czy tak się stanie? Dowiemy się w odpowiednim momencie...


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 14

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Co się dzieje z obwodnicą?

Gość

Jesteśmy już w drugiej połowie stycznia i co się dalej w sprawie dzieje?

do benka

Kiedy obniżenie podatków w tzw. najlepszej gminie?

Gość

Po komentarzach widać, że PiSowi bardzo przeszkadza, że Grodzisk bardzo szybko się rozwija. Widać to choćby w kontraście do Pruszkowa.

Gość

Na pewno ta obwodnica nie powstanie. Naj tylko ściemnia bo wybory idą. Honoru to on już nie ma .Miała być sprawą jego honoru kilka lat temu. Burmistrzu, zrezygnuj bo ty już nic nie możesz poza wspomaganiem ludzi od developerki i prywaty. Starczy już tych dotowanych prywatnych inwestycji. Może kiedyś to wszystko ktoś rozliczy.

Marcin

Grodzisk to ochydna dziura i daleko od Wawy!

kierowca

Można było pare lat temu zablokowac miasto i pieniądze na obwodnice by sie znalazły i pozwolenia na budowe wydano by w mig, ale pslowski burmistrz nie mógl na to pozwolic bo musialby stanąć przeciwko kolesiowi z psl = marszałkowi Struzikowi. Chore układy i wzajemny lans żeby wygrywać wybory wygrał z obwodnicą

Gość

Jak mnie pamięć nie myli to PiS nigdy nie rządził Grodziskiem Maz. Grodziskiem od zarania rządzi układ PSL z PZPR - sierp i młot. Praktycznie to poza 2 latami PSL rządził Polską, a Grodziskiem chyba od zmian. Tereny pod obwodnicę były od la siedemdziesiątych zabezpieczone - zakaz zabudowy. Jak można dzisiaj zwalać winę za brak obwodnicy na PiS ? Skoro Burmistrz z PSL przez ponad 23 lata nie potrafił doprowadzić do zaplanowanej budowy, to znaczy że może miał w tym jakiś interes, lub jest nieudolny. Przykładem interesu jest ściągnięcie do Grodziska KV 400 dla dobra mieszkańców. Normą wszędzie jest to, że nieudolnych pracowników, lub urzędników się zwalnia. Zastanawia brak takiej mądrości wśród mieszkańców Grodziska którzy od tylu lat wierzą w składane obietnicę. Stara zasada gospodarności mówi, że wierzyć można - a sprawdzać trzeba. Jak widać w Grodzisku ta zasada nie jest stosowana, a może mieszkańcy uwierzyli, że Grodzisk to miasto przyszłości, a Burmistrz jest nieomylny i niezastąpiony. Co będzie gdy odejdzie - koniec miasta przyszłości.

Gość

Na obwodnicy najbardziej zależy PSL i PO...PIS w jej miejsce ma zamiar wybudować Obwodnicę autostradową do lotniska

do PiS

Słuszny jest Twój tok rozumowania. Ja zaproponowałbym jeszcze dalej idące zmiany. Co byś powiedział, gdyby ustanowić króla Jarosława I. Co nie można? Jak szaleć to szaleć. Jest też następczyni króla bratanica Marta, gdyby nieodżałowanie nam panujący władca przeszedł do innego wymiaru. Mamy dobry moment by rozpocząć dynastię kaczyńskich. Po piastach i jagiellonach, to by było coś. Absolutny władca król Jarosław I mógłby dużo więcej wskórać niż Prezydent i Premier razem wzięci. Gdyby jednak coś się komuś nie podobało to przecież instytucję kata też można przywrócić. Na ciepłą królewską posadkę na pewno znaleźliby się chętni. Tak już na koniec powyższej szopki życzę czytającym najlepszego w 2018 roku.

Gość

Do PiS pamiętasz o tym, że w sobotę masz sie zgłosić do szpitala w tworkach na leczenie?

mość

RDOŚ wyda postanowienie w sprawie uzgodnienia warunków !! Dobre nie ma co i pewno będą kolejne lata uzgadniać warunki realizacji przedsięwzięcia? Ciekawe czy warunek pt. kasa na obwodnice jest spełniony???

Gość

To teraz serdeczna prośba do Pana Wojewody Sipiery by jak najszybciej wydał stosowne dokumenty. Obwodnica jest bardzo ważna dla mieszkańców Powiatu Grodziskiego.

PiS

Ta obwodnica nigdy nie powstanie dopóki Nasz Pan Naczelnik Państwa Pan Prezes Jarosław Kaczyński nie będzie władcą absolutnym. Taka władza jest nam potrzebna.