27° Niedziela
22 Lipca

Pon

Wt

ŚrSeweryn Dębiński

W końcu przebudują DW579!

Mowa o odcinku drogi wojewódzkiej nr 579 na terenie gmin Błonie i Leszno. Kierowcy od lat czekają na przebudowę tego szlaku. Nawierzchnia drogi jest mocno sfatygowana i obecnie jazda nią jest nie tylko niekomfortowa, ale i mało bezpieczna.

Stało się. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na przebudowę fragmentu drogi wojewódzkiej nr 579 relacji Kazuń – Błonie – Grodzisk Mazowiecki – Radziejowice. Dokładnie mowa o odcinku od mostku na rzece Utracie w Błoniu do skrzyżowania w Lesznie na wysokości miejscowości Białutki. Przejazd tym szlakiem jest bardzo uciążliwy, a to z powodu wielu ubytków w nawierzchni, kolein oraz widoczny i odczuwalnych śladów łatania dziur. Kierowcy, którzy poruszają się tą drogą, od lat twierdzą, że wymaga ona pilnej interwencji drogowców.

Przebudowa zostanie zrealizowana oczywiście w istniejącym śladzie DW579. Sprawdzając dokumentacje projektową dowiadujemy się, że prace zostaną wykonane na odcinku o długości ok. 4,5 km. Przebudowa obejmie skrzyżowania, zjazdy, odwodnienie i oświetlenie. Na całej długości  fragmentu przeznaczonego do przebudowy szerokość jezdni wyniesie 7 m.

Projektowany przebieg drogi spowoduje zmiany w zagospodarowaniu zielenią. Przewiduje się wycinkę drzew i krzewów. Ale mają pojawić się nowe nasadzenia.

Ponadto inwestycja będzie prowadzona w systemie „zaprojektuj i buduj”, co oznacza, że  wykonawca wykona stosowne projekty przebudowy, a także zajmie się pracami drogowymi. Na tę chwilę należy czekać na rozstrzygnięcie przetargu. Wszelkie szczegółowe informacje na temat tego przedsięwzięcia znajdziecie na stronie www.mzdw.pl w zakładce „Zamówienia publiczne”.

Przypomnijmy, że w minionym roku MZDW przebudował most położony na rzece Utracie w Błoniu. Stara przeprawa była w fatalnym stanie technicznym. Wcześniej położono też nową nawierzchnię na ul. Modlińskiej, od wspomnianego mostu do drogi krajowej nr 92.

Wymagany termin realizacji zamówienia określony w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia to maksymalnie koniec września 2019 r.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 9

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

W 2009 roku wykonano remont nawierzchni bitumicznej na odcinku 1.490 metrów od mostu na Utracie do drogi krajowej 92. Obecne postępowanie dotyczy przebudowy drogi i obejmuje także wspomniany odcinek!

Gość

Moze nareszcie skończy sie łatanie dziur łopatami bo tyle co przez tyle lat wydali na te łatanie to juz powinna byc wylana nowa nawieszchnia

Gość

Zamiast odciążyć Błonie wiaduktem ewentualnie tunelem, tak aby bezpiecznie przejechać miasto to takie łatanie odcinkami. Brak gospodarza z prawdziwego zdarzenia widać gołym okiem.

Kierowca

Czy przewidziana jest droga dla rowerzystów? ??? Ta droga czasem nazywana jest obwodnica warszawy. Rowerzystów jest masa. Mało tego czy rolnicy którzy do pobliskich pól nie mogli by dodatkowego dla siebie na polu dobudowac drogi ??? Tak wiem ze to śmieszne ale bardzo stwarzają ryzyko i zanieczyszaja drogę a miejsca na swój pas mają.

Gość

Nowa 579 będzie miała nową jezdnię chodniki i ścieżkę rowerową

brwinowianin

powiem Wam że jak zwykle przy okazji realizacji nowych inwestycji czy modernizacji muszę się do czegoś przyczepić, do czegoś co w innych cywilizowanych krajach byłoby zapewne też priorytetem...A mianowicie - DLACZEGO NIE POSZERZĄ TEJ JEZDNI O 2m więcej, np. do 9m, tak żeby dołączyć pas dla rowerzystów?! Przecież tą drogą latem podąrza dziesiątki, a nawet setki rowerzystów do puszczy kampinoskiej, jest to bardzo często wybierana droga przez rowerzystów . 7m pasa drogi i dwa mijające się TIRY to bardzo wielkie zagrożenie dla rowerzystów, a jak to często bywa kierowcy nie chcą zwalniać za jadącym rowerzystą, tylko go na siłę wyprzedzają, nawet nie mając na to miejsca. W ogóle ścieżka rowerowa powinna być od Błonia aż do Roztoki za Lesznem. W Roztoce przebiega wiele turystycznych i atrakcyjnych szlaków rowerowych, już nie wspominając o tym , że taka inwestycja przyczyniłaby się do popularyzacji aktywnego spędzania czasu . Przecież rozsądny rodzic nie pojedzie z dzieckiem na rowerze do puszczy kampinoskiej wąską drogą pełną tirów !!! Czy w ogóle ktoś o tym pomyślał, czy "PROJEKTUJ I BUDUJ" to nie jest zwyczajne chodzenie na skróty?! Wiadmomym jest że w tym systemie wykonawca będzie minimalizował jak się da daną inwestycje, tak żeby jak najwięcej zarobić jak najmniejszym nakładem środków ! NIE PODOBA MI SIĘ TO, JESZCZE TEGO PIS NIE ZDĄRZYŁ ZMIENIĆ, A JEST TO POLE DO NADUŻYĆ PRAWA!!!

UM

dobra wiadomość, super!

Gość

W końcu można tam będzie po ludzku jechać rowerem

Gość

A co z obwodnicą Grodziska?