18° Piątek
19 Października

Sob

Archiwum Prywatne

W Piastowie powstaje muzeum polskiej motoryzacji

Takich miejsc próżno szukać na mapie całego kraju. Grupa miłośników zabytkowych polskich pojazdów tworzy na terenie byłej już Rejonowej Kolumny Transportu Sanitarnego w Piastowie muzeum motoryzacji i techniki. Porozmawialiśmy na ten temat z pomysłodawcą tego przedsięwzięcia TOMASZEM GRACZYKIEM.

Znajdujemy się na terenie gdzie niegdyś stacjonowały karetki. Po wielu latach miejsce to znów zaczyna żyć. Co tutaj się dzieje?
W byłej Rejonowej Kolumnie Transportu Sanitarnego w Piastowie (ul. Słońskiego) powstaje muzeum techniki i motoryzacji. Do końca lat 90-tych swoją bazę miało tutaj pogotowie. Po „wyprowadzeniu” się karetek miejsce to popadało w ruinę. W tym roku dzięki przychylności burmistrza Piastowa możemy tutaj działać. Czyścimy teren, odsłoniliśmy już nawierzchnię z trylinki, bo wszystko było porośnięte mchem i trawą, zrywamy starą papę z dachu budynku. Wszystko robimy własnymi rękami.

Patrząc na garaże z jednej strony wzbudzają ciekawość, lecz z drugiej gołym okiem widać ich opłakany stan...
Owszem obiekt jest w słabym stanie technicznym, ale jak najbardziej do uratowania! Razem z przyjaciółmi tworzymy to muzeum. Działamy wspólnie. Mamy pasję, starą polską motoryzację, poświęciliśmy się temu i zobaczymy jak to wyjdzie. A tutaj jest naprawdę niepowtarzalny klimat.

Dlaczego akurat to miejsce? Co je wyróżnia?
Zacznijmy od dużego Fiata sanitarnego, którego jakiś czas temu odbudowaliśmy. W pewnym momencie renowacji pojazdu przyszedł czas na przydzielenie mu konkretnej Kolumny Transportu Sanitarnego, czyli bazy. Wszyscy mówili „wymaluj go na Stołeczną Kolumnę Transportu Sanitarnego”! Ale ja przecież nie mieszkam w Warszawie... Ja jestem z Opaczy, a najbliższa KTS była w Piastowie. Potem rozpocząłem poszukiwania informacji na temat wyglądu ówczesnych piastowskich karetek. Mojego kolegi brat jeździł pod koniec lat 80-tych w KTS w Piastowie. Dzięki temu dotarłem do lakierników, mechaników i innych osób. Boczny napis na drzwiach jest wiernie odwzorowany, czcionka, rozmiar liter, również namalowanie krzyża. Wszystko to zostało wykonane tak jak w oryginale. To wierna replika pojazdu, który stacjonował w tej KTS. I od tego Fiata rozpoczęła się przygoda z tym miejscem. Przyjechałem, chciałem zrobić zdjęcie samochodu na tle garaży. Ale powiedziało się „A” to trzeba powiedzieć „B” i jak widać poszliśmy o krok dalej.

Jakie są plany na działalność muzeum?
Ekspozycje samochodów, ale nie tylko. Planujemy prezentować różne inne eksponaty. Chcemy też zorganizować wycieczki ulicami Piastowa naszymi starymi autami, np. wieczorami. Nie wykluczamy kina letniego i wyświetlenia filmu ze starego projektora. Może w połączeniu z domem kultury uda się zorganizować zajęcia dla dzieci, żeby mogły ćwiczyć umiejętności praktyczne – renowacja aut, posługiwanie się pilnikiem, papierem ściernym itp. Kto wie, może kogoś zarazimy swoją pasją? Pomysłów jest naprawdę dużo. Na pewno nie będzie to „głośne” miejsce w kontekście hałasu. Tutaj ma być kameralne muzeum, ze starymi samochodami, powiązane z Piastowem i bez harmidru.

Chodzą słuchy, że pierwsze „niespodzianki” już wkrótce...
Pierwszy kontakt z muzeum mieszkańcy będą mieli okazję mieć 3 maja podczas Dni Piastowa. 3 maja dla polskiej motoryzacji to bardzo ważna data, chodzi o oficjalną datę rozpoczęcia produkcji Poloneza. W 1978 r., dokładnie 3 maja z taśmy na Żeraniu zaczęły zjeżdżać te pojazdy. W związku z tym zaprezentujemy sześć Polonezów: trzydrzwiowego, rajdowego z 2-litrowym silnikiem, starego trucka z 1987 r., radiowóz policyjny, Polonez z kierownicą z prawej strony tzw. anglik i najbardziej unikatowy – ostatni Polonez, który zjechał z taśmy produkcyjnej.

Ponadto na Dniach Piastowa pojawi się Warszawa M20 z 1956 r. zachowana w oryginale, nigdy nie remontowana. Przyjadą tym autem genialni ludzie – „Bikiniarze”, to taki klub z Mińska Mazowieckiego. Ten samochód wraz z nimi będzie robił piorunujące wrażenie. Ludzie są z innej planety, pozytywnie zakręceni! Będzie jeszcze najsłynniejszy Wartburg świata, ten który grał w filmie oscarowym Ida. To dobra okazja żeby zrobić sobie zdjęcie. Zapraszamy!


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 21

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Daro

Ktoś tu STRASZNIE LOBBUJE, NA KORZYŚĆ TEGO MUZEUM, CIEKAWE... Uważam, że mieszkańcy potrzebują dużo innych inwestycji, takich, by służyły wszystkim mieszkańcom, a nie dla... wiadomo ;) Warto się przyjrzeć tej inwestycji i wydatkom z nią związanym.

Gość

Będzie PIC i fotomontaż.

Piastowianka, Daro,

do goscia z 27.04 z godz. 13:43 Lenia to sobie znajdź z najbliższego otoczenia i w najbliższej rodzinie, KAPEWUUU?

Piastowianka

Ooo, no proszę, jeden człowiek i pomysł jest realizowany A z czyich kosztów??? A JAK MIESZKAŃCY OD 25 LAT CZEKAJĄ NA BASEN TO NIE!!! NO TEN KTOŚ TO MUSI MIEĆ CHODY... CIEKAWE, TRZEBA SIĘ TEMU DOKŁADNIE PRZYGLADAĆ...

Obserwator

W Piastowie nie trzeba tworzyć muzeum. I bez tego jest to jeden wielki skansen rodem z PRL.

Gość

Swietna wiadomość. Pomysł na ożywienie Piastowa.Może Panowie znajda pomoc ze strony innych amatorów motoryzacji. Brawo

TOM_w_PASKI

NIEDŁUGO PPUK ZAWITA DO TEGO MUZEUM JAKO EKSPONAT

Gość

Czy nie powinno tu być informacji o lokowaniu produktu?

Gość

Tutaj ma być kameralne muzeum, ze starymi samochodami, powiązane z UM Piastowa i bez harmidru ;-)

ajcwajdrajpolicaj

Ja nie jestem za gangreną innowacyjnosci, ale jednak postęp jest nieugięty. Z zachodu globalizatorzy nie próżnują w technologii, tym czasem w Polsce zyjemy wciąz w socjalizmie PRL-owskim tylko ze zniszczona gospodarką narodową. Zamiast fabryk to muzeum, ale nowymi mercedesikami i oplami to sie chce jezdzic i "polskie" firmy kupuja co 3 lata w leasing rozne tam okupanckie bmw. Kiedy ruina Kraj Polska wstąpi do muzeum??? Dla okularnikow napiszę - Ekstra, swietnie, przecudownie coś powstaje przeciez lepiej niz nic.

MichalK

Super że będzie coś fajnego w naszym mieście, chociaż w artykule przesadzają że nie ma takich miejsc w Polsce. Jest chociażby "Polska na kołach" z Buska Zdroju - wystarczy zobaczyć filmy na YT. Może nawiążecie z nimi kontakt, gdyż to też pasjonaci Polskiej motoryzacji.

SUŁKOWSKIEGO

Ulica Sułkowskiego wygląda jak jakiś skansen. Tu się nic nie zmieniło od 80 lat. Te same dziury, okopy, zasieki z prętów jak tuż po wojnie... Idealny klimat na honorowy przejazd pojazdów z muzeum motoryzacji

Gość345

super, powodzenia. Macie niedaleko sporą konkurencję (otrębusy) ale możecie zrobić to nawet atrakcyjniej, tylko nie zapomnijcie o miejscach parkingowych dla przyszłych gości.

Gość

czy przypadkiem ten teren nie należy do miasta bo zdaje się, że miasto odkupiło go od marszałka woj. maz., co kolejne uwłaszczanie się kumpli burmistrza na mieniu miasta ?

999

Pracowalem tam kilkanascie lat i dokładnie znam to miejsce. Jeżdzilem karetkami fiat 125p a jak dostalismy Polonezy to już był luxus. Tam parkowalismy karetki i tam było całe zaplecze biurowo-techniczne. Dodam jeszcze źe dalej jeźdze karetkami w ratownictwie ale to miejsce i ludzie co tam pracowali to jest prawdziwa historia pogotowia ratunkowegoa teraz mamy wiekszosc słoików co psują nam rynek....

Gość

Piastowianka, Daro, Zofia - trzy inne podpisy, ten sam adres IP. Gościu, masz rozdwojenie jaśni że się podpisujesz na różne sposoby? Po co w takim małym mieście jak Piastów basen? Do Pruszkowa czy Ursusa blisko. Wystarczy się ruszyć leniu śmierdzący.

Gośćlouis

super pomysł;) trzymam kciuki za powodzenie;)

Pruszkowiak

Super!

MMiTwP

Zapraszamy na fb https://www.facebook.com/muzeumpiastow/ fb/muzeum motoryzacji i techniki w piastowie

Gość

Wow! Cos fajnego powstaje w Piastowie, az trudno uwierzyc :) Trzymam kciuki i powodzenia! No i narobcie troche harmidru i halasu bo bez tego to nie bedzie kaski na rozwoj ;)

Gość

Super! Bardzo fajna inicjatywa, trzymam kciuki.