27° Sobota
21 Lipca

Nie

Pon

Wt

Śr


podkowalesna.pl

W Podkowie powstaje parking „P+R”

Trwają prace przy budowie parkingu Park&Ride na tyłach przystanku WKD Podkowa Leśna. Jeszcze w tym roku kierowcy zyskają ponad 40 miejsc postojowych.

Tym samym rozwiąże się problem braku miejsc parkingowych przy stacji WKD Podkowa Leśna Główna. Mieszkańcy miasta-ogrodu pracujący w Warszawie korzystają z wukadki, aby dotrzeć do stolicy. Dojeżdżają do stacji, gdzie zostawiają samochody. Jedni parkują pod urzędem, kolejni pod sklepami, a pozostali na okolicznych ulicach. W trakcie dnia w centrum Podkowy trudno znaleźć miejsce parkingowe. Niebawem ma się to zmienić.

W czerwcu miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę budowy parkingu. Do urzędu wpłynęły cztery oferty, z których najkorzystniejszą złożyła firma MKL-BUD. Wykonawca za realizację zadania zażyczył sobie ponad 466 tys. zł. – Prace trwają już półtora tygodnia, ale idą nieśmiało ze względu na nieustannie padający deszcz. Trwają roboty przy okrawężnikowaniu terenu parkingu, jak i części parkowej. Co istotne, prace są jakby dwuetapowe. Pierwszy to budowa parkingu. Wszystkie prace brukarskie związane z tą inwestycją powinny zakończyć się jesienią. Wtedy kierowcy będą mogli już korzystać z parkingu. Finał pozostałych prac, w tym m.in. ogrodzenia, powinien nastąpić do końca roku – mówi nam Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Miasto otrzymało dofinansowanie na inwestycję w kwocie ponad 600 tys. zł. Jednak koszt budowy parkingu jest znacznie niższy. – Dofinansowanie pokryje 85 proc. wykonania parkingu. Pozostała część pochodzi ze środków własnych. Przygotowując się do starań o środki zewnętrzne kierujemy się kosztorysami, stąd pojawiają się tego typu rozbieżności – wyjaśnia Tusiński.

Ale parking to tylko jedna część inwestycji. Miasto uporządkuje również teren parkowy. – Pojawią się wiaty, stojaki rowerowe, toaleta, oświetlenie, ławki, kosze. Wszystko to będzie nas kosztować ok. 350 tys. zł. – podaje burmistrz Podkowy. – Wiadomo też, że usuniemy kilkanaście drzew. Dokonaliśmy jeszcze jednej wizji i wyszło, że kilka samosiejek musi dodatkowo zostać objętych decyzją. W miejsce drzew pojawią się dodatkowe nasadzenia – dodaje.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 4

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

hermman

Kolejni najeźdcy stolicy muszą mieć parking. A w ursusie rogatki i opłata za wjazd

Gość

Jakie koszty parkowania?

Gość

Wreszcie zostanie uporządkowany teren, w dodatku na bardzo potrzebna inwestycję! Brawo!

podkowianin

"Mieszkańcy miasta-ogrodu pracujący w Warszawie korzystają z wukadki, aby dotrzeć do stolicy". Hmmm.... A wydawało mi się, że Podkowa ma tablice WGM, a nie WPR...