29° Sobota
18 Sierpnia

Nie

pixabay.com

Walczą ze smogiem, wymieniają piece

Za oknem piękne słońce i wysoka temperatura, ale warto pamiętać, że zbliża się kolejny sezon grzewczy. Zimą smog dawał się we znaki, a jednym ze sposobów na walkę z nim jest wymiana pieców.

W Pruszkowie na początku roku organizowany był konkurs dla mieszkańców. Osoby, które chciały wymienić źródła ogrzewana na bardziej przyjazne dla środowiska mogły uzyskać dofinansowanie. Wnioski o dopłatę na wyminę pieców złożyło 110 osób, z czego tylko 10 nie spełniało formalnych wymogów.

– Konkurs przewidywał dofinansowanie, ze środków budżetu miasta, wymiany pieca
w wysokości 75 proc. jego wartości, ale nie więcej niż 8 tys. zł. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 650 tys. zł. Obecnie trwa refundacja wydatkowanych przez mieszkańców środków na zakup pieców – podkreślają urzędnicy z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pruszkowie. 

Najwięcej wniosków o dopłatę wpłynęło od mieszkańców Żbikowa – 34, nieco mniej wpłynęło od mieszkańców Gąsina – 23. W centrum miasta owe piece pojawią się w 19 domach, w dzielnicy Tworki dopłatę otrzyma 10 osób, na Ostoi 9, a na Malichach – 5.


Redakcja
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 15

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość z Piastowa

wartość ogrzania domu wolnostojącego 1 piętrowego z termoizolacją i stolarką PCV , o pow.grzewczej np 120 m2 z c.w.u.zależy od marki kotła z zasobnikiem np 200-250l , instalacji regulacji temperatury wewnętrznej ok. 22 0C i tzw."pogodowej" w ściśle sezonie grzewczym / pażdziernik - marzec/ oraz do pogrzania cwu pomiędzy marcem a pażdziernikem wynosi / zuzycie ok. 4 t peletu x koszt materiału w zależności od dostawcy i miesiąca dostawy wynosi od 850 1000 zł . Uzupełnianie zasobnika kotła 1 x tydzień przy temp. zewnętrzej do ok. - 10 oC . Do całości instalacji można domontować panele foto lub galwaniczne a wówczas koszty są mniejsze o ok. 1/3.

Wilku Starszy

@Gość z Piastowa Interesujące, ile trzeba wydać, żeby ogrzać dom kotłem na pelet w jedną zimę? Wiadomo, że domy i zimy są różne, ale rząd wielkości będzie się zgadzał. To ile?

Gość z Piastowa

eco paliwo to nie tylko gaz to również pelet kocioł na pelet współpracuje np z panelami foto lub tylko galwanicznymi ale koszty kotłów , paneli , wymienników / zasobników i instalacji co wewnątrz sa tak samo kosztowne jak w przypadku paliwa gazowego.W Piastowie obietnice władz wspominały o doprowadzeniu c.wu i c.o z magistrali Ursus , gdzie te obietnice ?

Cezar

Na Zbikowie truje min 300 pieców a wymieniono 10%.To niewiele poprawi sytuację zimą. Miasto powinno przymusowo zlikwidować kopciuchy i założyć ludziom piece gazowe. Sa dni w styczniu i lutym kiedy naprawdę popołudniu strach wyjść z domu w obawie przed zatruciem

Gość

Dobrze że o tym w telewizji powiedzieli bo skąd byście o tym wiedzieli?

ość

W Piastowinku tęźnie pozwolą oddychać.

Gość z Piastowa

kolejna bezpłciowa dyskusja nt smogu w piastowie , nad miasto wiatr nanosi z okolic skażenia , kolejna sprawa wymiany kotłów co dlaczego w Pruszkowie dofinansowanie do wymiany kotła wynosi 8 tys a w Piastowie do 2 tys zł , czy władze Piastowa nie znają ceny kotła co spełniającego wymogi ochrony środowiska , może za długo już żądzą ?

Tubylec

Dla władz Piastowa to dalej żaden problem, ludzie przeżyli do tej pory to i dalej pożyją. Za to mamy powszechne rąbanie drzew, usuwanie chodników położonych w ubiegłym roku i budowanie ścieżek rowerowych od nikąd donikąd.

niedasie

NIEDASIE!!!

Daniel

Do Gościu z 2018.08.05 17:01. Na Ołówkowej w ciągu ostatnich 24h maksymalne stężenie PM2,5 wyniosło 30% normy, a średnie około 5%. W ciągu ostatniego tygodnia raz na chwilę dobiło do 60%. Zimą natomiast rzadko spada poniżej 100%, średnia to około 200-300%, a często przebija 1000%. Także różnica między latem, a zimą jest kilkudziesięciokrotna. Dlaczego więc piszesz, że teraz smog jest niewiele mniejszy?

Residence Piastów

U nas nie trzeba żadnych dopłat i wymian. Poradzimy sobie. Metody sprawdzone, jak co zimę. Ludzie zawsze będą wymieniać opony na nowe, podobnie jak meble ze sklejki. Ktoś to musi zutylizować. Śmieci mieszanych na bieżąco mamy pod dostatkiem. Trochę tez węgla na podtrzymanie żaru (najtańszego). Ostatnio poszedlem do nowego sąsiada z Warszawy który zbudował dom obok, zagadałem czy odda śmieci po budowie - coś się pogrzebie coś sie do pieca dorzuci. Pół litra mi jeszcze dał i dziękował, ze nie musi zamawiać kontenera. Potem stary sąsiad Andrzej zaprosił z kolei na czteropak bo trzeba było pociąć stara wersalkę i powrzucać do pieca. Zrobiliśmy dobra robotę a czteropak szybko okazał się ośmiopakiem. Ale lepsze to niż pracochłonny sześciopak.

Gość

Szalenstwo! Gdybyśmy wybudowali normalne Centrum Kultury za 25 mln. Zl. (za tyle okoliczne gminy budowały w tamtym czasie takie obiekty) to byśmy za darmo wymienili co najmniej 5000 piecy za darmo albo stermomodernizowali ponad 250 kamienic. Jakby oczyściło się wtedy powietrze w Pruszkowie....

Gość

Niech się wezmą za tych, którzy palą śmieciami. Do niektórych regularnie przyjeżdżają ciężarówki ze starymi meblami i oknami.

Wilku Starszy

Gdy obserwuje dyskusje w sprawie smogu, to widze ze w mediach i u politykow jest kompletne niezrozumienie dlaczego tak masowo pali sie weglem. Otoz przeszkoda nie sa koszty kupna pieca, a przynajmniej nie ta najwazniejsza. Problemem sa koszty paliwa! Ogrzewac dom gazem jest po prostu sporo drozej. Co z tego, ze kusimy doplata do wymiany pieca skoro wiekszosc na to nie pojdzie bo umie liczyc i wie, ze przejscie na gaz im sie po prostu nie oplaca? ------------------------------------------------------------------------------------------- Bardziej celowe bylyby doplaty do termomodernizacji budynkow, bo lepsza izolacja budynkow sprawia, ze mniej spala sie paliwa do ogrzewania, czy to wegla (mniejsze zanieczyszczenie) czy gazu (tansze koszty spalania czystego paliwa, co zacheca do uzywania go), zatem sytuacja win-win. Do tego gdzie sie da podlaczac cieplo systemowe, bo jest tansze i czystsze od indywidualnych piecow weglowych. A docelowo trzeba zadbac o nizsze ceny gazu, ale to juz zadanie dla wladz centralnych.

Gościu

A czemu nie piszecie, że teraz smog jest niewiele mniejszy niż zimą? Nie pasuje do teorii o piecach? Spójrzcie na pomiary i bądźcie obiektywni.