27° Niedziela
22 Lipca

Pon

Wt

Śrpixabay.com

Walczyli z „kopciuchami”. 90 zgłoszeń w miesiąc

Pruszkowscy strażnicy miejscy podsumowali działania w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza. W marcu otrzymali 90 zgłoszeń o dużym zadymieniu, kontrolowali instalacje grzewcze. Nie obyło się bez mandatów.

Marzec nie należał do najcieplejszych, przydomowe piece przez większość miesiąca pracowały pełną parą. Sporo pracy mieli też strażnicy miejscy, którzy interweniowali w przypadku podejrzenia, że budynek ogrzewany jest poprzez spalanie niedozwolonych materiałów. –  Na stanowisko dyżurnego Straży Miejskiej w Pruszkowie w marcu wpłynęło łącznie 90 zgłoszeń, dotyczących dużego zadymienia okolicy, czarnego dymu z kominów oraz nieprzyjemnego zapachu przypominającego palone plastiki i tworzywa sztuczne – informują pruszkowscy funkcjonariusze.  

W „boju” sprawdził się też nowy sprzęt zakupiony przez miasto dla strażników miejskich. – Przeprowadzonych zostało 25 sprawdzeń instalacji grzewczych oraz wykonano 63 kontrole urządzeniem pomiarowym „przenośnym analizatorem pyłu zawieszonego” tzw. pyłomierzem, wykorzystywanym do badań stężeń zanieczyszczeń powierza pyłem zawieszonym PM 10 i PM 2,5 – wyjaśniają strażnicy.

Jaki jest efekt kontroli i interwencji? Okazuje się, że na kilkadziesiąt przypadków, karą skończyło się tylko kilka. – Zastosowane zostały środki oddziaływania wychowawczego w postaci 9 pouczeń oraz 3 mandatów karnych, w związku z naruszeniem art. 191 ustawy o odpadach – wyjaśniają strażnicy.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 16

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Lewacka propaganda producentów piecyków gazowych

Pomoc dla Piastowa!

Co się dzieje na tej Bodycha w Piastowie?! Nie dość, że tu palą jakieś cuchnace i duszace świñstwa TO JESZCZE TIRY WIELKIE KROWY JEŻDŻĄ KOPCĄ-SPALAJĄ TO CO MAJA W BAKACH TO I JESZCZE ROZJEŻDŻAJĄ NAM PIASTOWSKIE DROGI!!! CZY UM W PIASTOWIE MOŻE W KOŃCU SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ I COŚ Z TYM ZROBIĆ?! KTO WYDAJE NA TAKIE COŚ POZWOLENIA?!!! KTOŚ POWINIEN SPRAWDZAĆ, KONTROLOWAĆ, PRACE TAM DZIAŁAJACYCH FIRM!!! TAM NIE MA JAK CHODZIĆ I ODDYCHAĆ!!!

Gość

ja pale okogroszkiem i dym z komina jest wogole niewidoczny.Zastanawiam sie tylko czemu państwo ,ktore tak apeluje o ekologiczne ogrzewanie ,jednocześnie dba o to zeby ceny tych paliw byly najwyższe.W tym sezonie na ekogroszek paciłam 980 zl/t - o 180 zl więcej niz w poprzednim .U tego samego producenta,ten sam rodzaj.W jakim my zyjemy kraju?

Mirek Rostankowski

Sytuacja , niestety wygląda zupelnie inaczej. Tak kopci węgiel, na który ludzie mają faktury zakupu i SM nic w takiej sytuacji nie można zrobić. Do Polski przyjechał niby rosyjski "węgiel", który składa się z mazutu smoły i innych toksycznych związków. Wyglada jak naturalny węgiel, ale nie brudzi. Zjawisko to ma szersze podłoże. Nasz "wspaniały" rząd (z resztą jako kontynuacja poprzedników) chce doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni. Zezwolił na sprowadzenie chemicznej substancji udającej węgiel, bardzo toksycznej , kosztującej połowę tego co naturalny urobek. W efekcie sprzedają truciznę , a kopalnie splajtują. Zostaną sprzedane Niemcom i ceny węgla wzrosną , a śmiercionośny chemiczny zamiennik po prostu zniknie z rynku. Jeśli ktoś uważa ,ze to teoria spiskowa , dodam jeszcze nagonki ekologów, które są wynikiem antypolskich działań mediów i rządów. Niemcy palą kopalniamym węglem i mozna porównać dym z komina Niemca i Polaka.

Mieezkaniec

@Pawła, no niestety, w Piastowie nie ma straży miejskiej, taki tu myk... NIkt tym smogiem w Piastowie się nie interesuje, a uwierz mi chłopie, że palą truciznami, aż dech zapiera i w oczy szczypie, ale co tam... WSZYSCY UDAJĄ, ŻE NIE WIDZĄ I NIE CZUJĄ, NIE?

Mama

A dlaczego Pruszków jako miasto powiatowe, tylko robi takie "akcje"? Apeluje, by zorganizować i to na stałe, taką komórkę z numerem telefonu, do zgłaszania, tylko i wyłącznie takich imbecyli, posiadłości, firm, gdzie palą ścierwem ALE WE WSZYSTKICH GMINACH W POWIECIE PRUSZKOWSKIM! PO TELEFONIE, SZYBKA REAKCJA, KARA 50 000,00 ZŁ I PODANIE DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI, KTO, CZYM I CO PALIŁ GWARANTUJE, ŻE WTEDY PROBLEM SMOGU W NASZYM POWIECIE ZNIKNIE I TO BEZPOWROTNIE! WIĘC JAK NAPRAWDĘ CHCEMY, BY SMOG ZNIKNĄŁ, TRZEBA REALNIE Z NIM WALCZYĆ, A NIE TYLKO MÓWIĆ I PISAĆ!

Gość

Jeszcze tylko 3,5 sezonu grzewczego i od 1 stycznia 2022 Straż Miejska, Policja zyska możliwość realnego karania tych którzy kopcą, nadmiernie dymią. To jeszcze tylko 3,5 sezonu grzewczego. Pamiętajcie o tej dacie - już 1 stycznia można dzwonić i zgłaszać wszedzie tam, gdzie ktoś dymi! Kary też się zaostrzą !

Paweł

Straż Miejska

Adam

Sam pył z węgla jest toksyczny i brudzący. Widzieliście jak wyglądają okna, balkony, elewacje? Nie można przewietrzyć nawet mieszkania porządnie. Parapety czarne. Niech miasto zmieni ogrzewanie w starych budynkach komunalnych. W jednej kamienicy po kilka kominów w którym wieku już jesteśmy....i taka prehistoria. Zacofanie i nieudolność. Na osiedlach gdzie jest tylko ogrzewanie gazowe jakoś nie ma takiego problemu.

Mieszkaniec

@Paweł co to SM?

Paweł

@Mieszkaniec, zgłosiłeś to do SM?

Gość

za moment łyse półgłówki będą rozpalać śmierdzące grille pod oknami swych sąsiadów , nich kary ,,ni,, ma , polska szlachta w D ... JE......NA

jola

Pouczeń ????? bydło truje ludzi i dostaje pouczenia ? łeb wsadzić w popielnik niech wdycha co spalił ! a potem 10 000 mandatu a jak nie ma to do łagru !!!!

Gość

Dopóki ludzie będą palić śmieciami, dopóty powietrze będzie zanieczyszczone. Po wsiach palą np. starymi ramami okiennymi, które pochodzą z remontów lub z rozbiórki.

Gość12

W Warszawie za zabrudzenie ulicy błotem z budowy jest mandat od straży miejskiej w wysokości 1000 zł a jak jest w Pruszkowie

Mieszkaniec

W Piastowie, na Regulskiej, tam gdzie płyty sprzedają, tam palą w piecach ścinkami po tych płytach. Dym się unosi czarny, a smród, aż w oczy i w gardłach szczypie. Ostatnio palą tym świństwem między 22-24. CZY SŁUŻBY MOGĄ COŚ Z TYMI TRUCICIELAMI ZROBIĆ!!! NAS TU TRUJĄ!!!