°


Maciej Bochnowski

Warszawiacy z przymusu...

Poselski projekt Prawa i Sprawiedliwości o nowym ustroju miasta stołecznego Warszawy wywołał prawdziwą burzę. Jak pomysł oceniają ci, których o zdanie nikt nie zapytał, czyli włodarze podwarszawskich miejscowości?

W poniedziałek do Kancelarii Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy sygnowany przez posła Jacka Sasina. Według dokumentu Warszawa miałaby stać się powiatem gigantem obejmującym zasięgiem samo miasto Warszawa oraz 32 okoliczne gminy (Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka). Co ciekawe, na liście zabrakło Podkowy Leśnej, która de facto stałaby się zupełnie odrębną gminą otoczoną przez „nową” Warszawę. Według przedstawicieli PiS, pominięcie Podkowy to niedopatrzenie.
Miasto Warszawa miałoby swoją radę z reprezentantami 18 stołecznych dzielnic liczącą nie jak obecnie 60, a 31 radnych. Drugą radę Warszawy tworzyłoby 50 radnych reprezentujących również interesy ościennych gmin-dzielnic, a każda dzisiejsza gmina miałaby jednego przedstawiciela. Prezydent Warszawy byłby jednocześnie burmistrzem gminy Warszawa, a to oznacza, że o tym kto rządzi w stolicy decydowaliby mieszkańcy m.in. Grodziska Mazowieckiego, Jabłonnej czy Wiązownej.

Fakt, iż to projekt poselski a nie rządowy sprawia, że w późniejszym etapie nie wymaga on szeroko zakrojonych konsultacji. Co ciekawe, projekt ten nie był nawet wcześniej konsultowany z włodarzami podwarszawskich samorządów, a nawet z władzami Warszawy.

Sprawdziliśmy zatem, jak ten projekt oceniają włodarze okolicznych gmin? – Uważam że nasza mała ojczyzna jaką jest Pruszków jest zagrożona. To ważny moment w historii miasta, które w ubiegłym roku obchodziło 100 lat – mówi Andrzej Kurzela wiceprezydent Pruszkowa. – Nie wierzę w to, że ta ustawa wejdzie w życie. Chociaż...W nocy sejm może ją przyjąć. Drugiej nocy zatwierdzi ją senat, a trzeciej lub nawet jeszcze drugiej podpisze prezydent, bo przecież to „dobra zmiana” – dodaje.

Opinia wiceprezydenta Pruszkowa nie jest odosobniona. Wielu okolicznych włodarzy krytycznie ocenia projekt nowelizacji ustawy o ustroju Warszawy. Główne zarzuty: brak szczegółowych informacji, konsultacji a nawet sama treść dokumentu, która jest niezrozumiała. – Żeby oceniać ten projekt, trzeba by było wiedzieć jakie to będzie miało implikacje na finanse, procedury wyborcze, dalszy rozwój gminy. Te zmiany wywrócą nam charakter gminy. A co będzie z funduszami sołeckimi? Co z sołtysami? Mamy miano bogatej gminy na Mazowszu, czy to zostanie utrzymane? Jakie będą konsekwencje? Pytań jest wiele a odpowiedzi brak – mówi nam Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. – Boli mnie to, że tego pomysłu nikt z nami nie konsultował. Zwłaszcza, że tak wiele się mówi o dyskusji, rozmowach i ma się to na sztandarach. I co, nagle nie ma czasu? Nikt nas o nic nie pyta – dodaje Grabka.

Referendum?
Co o projekcie sądzi burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński? – To chory pomysł. Nie do końca sprecyzowany, a jeśli wszystkiego nie wiadomo, to oznacza to złe zamiary. Gdyby projektodawcy mieli dobry zamiar to powinni zapytać ludzi o zdanie, bo podobno żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju – podkreśla. – To nie chodzi o nas, wójtów i burmistrzów. Chodzi o ludzi. Będę dążył do tego, by zorganizować referendum w tej sprawie – podkreśla.

Wolna Podkowa?
Projekt ominął Podkowę Leśna, najprawdopodobniej przez niedopatrzenie. – Jeżeli mamy zostać sami, to ja się bardzo cieszę. Chciałbym tylko wiedzieć, do którego powiatu będziemy należeć. A jeżeli nie będziemy w żadnym powiecie to mam propozycję, żeby nam dali te pieniądze które się powiatom należą. Ograniczając koszty administracji i podwyższając możliwości działania jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić – mówi nam Artur Tusiński, burmistrz Podkowy.

A jak ocenia sam projekt? Tusiński: – Sam pomysł, jeżeli by przeszedł w tej formie bez uszczegółowienia, to jest to kompletne odsunięcie się władzy od obywatela. Moim zdaniem chodzi tu o to, by zabrać Warszawie autonomicznego prezydenta. Nie wierzę w to, żeby głosy w wyborach samorządowych przekładały się na kampanię parlamentarną, bo to tak wcale nie jest. Gminy z reguły funkcjonują dobrze, bo ich władza stanowiąca i wykonawcza ma autonomię. Autonomię działającą dla dobra społeczności lokalnej, a nie realizującą wizję prezesów danych partii politycznych i linii partyjnej.

Nie mówimy nie, ale...
Nieco spokojnie do pomysłu podchodzi brwinowski burmistrz. – W tej ustawie jest wiele nieścisłości. To powinno być zrobione w sposób przemyślany, skonsultowany i to mieszkańcy powinni podjąć decyzję. Są w tym pomyśle zarówno wady i zalety. Jedną z wad jest konieczność zatwierdzenia uchwał gmin przez Warszawę. To mogłoby nam utrudnić życie przy ubieganiu się o środki unijne, bo ja jestem w stanie zwołać nadzwyczajną sesję w trzy dni. Co z tego, kiedy nasza uchwała utknie w Warszawie i środki przejdą nam koło nosa – zaznacza Arkadiusz Kosiński.

Sasin wyjaśnia...
W miniony czwartek (2 lutego) Prawo i Sprawiedliwość zwołało konferencje prasową, na której poseł Jacek Sasin wyjaśniał meandry projektu. – Przewidujemy, że wszystkie gminy zachowają niezależność. Władze będą  wybierane na tych samych zasadach co dotychczas. Te gminy będą miały swoje budżety. Ta ustawa nie dotyczy samorządności na poziomie tym podstawowym gminnym – podkreślał Sasin.

Spotkanie
Gminy nie składają broni. 6 lutego w Legionowie ma się odbyć nadzwyczajne spotkanie włodarzy podwarszawskich gmin i samej stolicy. – Zaprosiliśmy również przedstawicieli tych gmin, które nie znalazły się w projekcie, a miałyby trafić do innych powiatów. To naprawdę będzie szerokie gremium – mówi nam Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy UM Legionowo.

Warto dodać, że projekt PiS został zaopiniowany przez Biuro Analiz Sejmowych w trybie pilnym oraz został skierowany do I czytania w sejmie.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 114

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

silna ręka

jak patrze na ten totalny syf na drogach, ulice rozpadające się po kilku latach od ich wyremontowania, ale przede wszystkim na syf i kałuże, brak spadków ulic, odprowadzenia kałuż to wiem jedno - te wszystkie okoliczne gminy mają gdzieś gospodarność i uczciwie wydawane pieniądze, te pieniądze są rozkradane na prawo i lewo....kto temu zaprzeczy?

mm78

Piastów trzeba przyłączyć do Warszawy! Przecież Piastów to najbiedniejsze miasto w okolicy, popatrzcie na chodniki i ulice itp.

Adam

W Piastowie polowa ludzi chce do Warszawy,nam jest najblizej a reszta niech sie nie wypowiada w naszym imieniu.

Piastów

Jestem z Piastowa i jestem za Warszawą, ponieważ tam pracuję, kibicuję Legii, zawsze spędzałem miło wagary, robimy zakupy, korzystamy z całej infrastruktury i nareszcie pozbędziemy się układu miasteczkowego a podatki będą trafiać tam gdzie najwięcej korzystam z życia.

@Piastowianka

Józefów ten koło Otwocka? To jest oddzielna miejscowość nie należy do Warszawy, więc dlatego jest tam II strefa.

Erleusortok

Ktoś napisał "gmina Nadarzyn, nieposiadająca linii kolejowej, mieszkańcy są skazani na własny transport, a to generuje koszty utrzymania i prowadzenia życia. I tak będąc np w Warszawie myślę że powstałby projekt metra" - serio? Metro do Nadarzyna? Że jak powiększymy miasto stołeczne Warszawa, to ktoś nam da z nieba worek z pieniędzmi? Nie. Pieniędzy będzie w sumie tyle samo. Tylko będą dzielone dalej od nas, przez ludzi których nawet nie znamy. Niektórzy piszą, że Pruszków to i tak prawie Warszawa - może i tak, ale projekt obejmuje za jednym zamachem Grodzisk Mazowiecki i Górę kalwarię. To też prawie Warszawa? Wg projektu mamy wszyscy wspólnie wybierać prezydenta miasta stołecznego Warszawy, który ma być z automatu jednocześnie burmistrzem gminy Warszawa (czyli warszawskich dzielnic). Naprawdę, Pruszków i Góra Kalwaria mają wybierać burmistrza gminy Warszawa? W projekcie zapomniano o Podkowie Leśnej, za to wstawiono taki mechanizm działania rady miasta stołecznego Warszawa, który umożliwia zablokowanie każdego głosowania. Projekt idzie takim trybem, żeby ominąć jakiekolwiek konsultacje. Nawet to, że nie zmienia się granic gmin i nie zmienia oficjalnie podwarszawskich gmin w dzielnice - to tylko dlatego, że przy zmianie granic gmin lub przy ich likwidacji wymagane są konsultacje. A tego jakoś nie chcą. Dlaczego? A teraz kombinują, jak tu uznać uchwały o referendach za nieważne. Jeżeli to ma być dla nas takie dobre, to czemu nie chcą nas zapytać o zdanie? Nie twierdzę, że obecne władze Pruszkowa są super. Ale jakoś nie sądzę, żeby dobrym pomysłem było oddanie władzy wyżej. Prezydentowi miasta stołecznego Warszawy, który może być z PISu (który ma więcej zwolenników w otaczających Warszawę gminach, może być z KODu (który ma więcej zwolenników w Warszawie). Ale na pewno nie będzie z Pruszkowa. Dobrze, jeżeli będzie wiedział gdzie Pruszków leży. Bo przypominam wszystkim, którzy mówią że władza zostanie w gminach, że to nie jest żadne wcielanie: to nie jest projekt "ustawy o metropolii warszawskiej". To jest projekt ustawy o "ustroju miasta stołecznego Warszawa". I żeby nie było - nie jestem zwolennikiem żadnego z ugrupowań politycznych, zwykle się nie angażuję. Ale ta sprawa śmierdzi.

Gość

Od kilku dni śledzę co się dzieje w komentarzach. I tak się zastanawiam czy osoby które tak bardzo chcą stać się Warszawą wiedzą co się z tym łączy. Normalnie tam jest kraina miodem i mlekiem płynąca. Nie żyjecie tam i nie wiecie, ale wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Pamiętacie jak Warszawa rządził brat naczelnika? nic się nie działo, miasto wyglądało jak kurnik w Europie. I żeby nie było że jestem za PO. Jestem za rozsądkiem. Odkąd zmienił się prezydent zmieniło się miasto. Nikt nikomu nie daje za darmo. Ktoś pisze o Nadarzynie... To o ile mnie pamięć nie myli najbogatsza gmina w mazowieckim, bądź prawie najbogatsza a więc czemu nie dopłaci swoim super mieszkańcom na jakąś lepszą komunikację? Piszecie o kolesiostwu o przekrętach, a ktoś z Was ogląda TV? Ktoś wspominał o Ursusie? Właśnie, czy wiecie co za kolesiostwo jest tam? Ile stracił Ursus? Przecież Warszawa można by rzec. Kochani rolnicy, kasko żegnaj witaj miasto. Niestety wszystkiego mieć nie można. Każdy ma zarzuty do swoich takim jesteśmy narodem. A nasz kraj zaczyna się zmieniać w zastraszającym kierunku, centralizacja władzy czy to już kiedyś nie grali? Tańsze bilety? A może za darmo? odśnieżanie? proszę czy jesteśmy aż tak naiwni? omamili społeczeństwo 500+ a teraz próbują komunikacją? No na bank będzie czysto od razu, drogi niczym autostrady, a czy my umiemy z takich dobrodziejstw korzystać 7 razy w tygodniu kolizja na obwodnicy.

Gość

Do normalny wpr Naucz sie definicji slowa populizm. To są argumenty. Jak na razie to ludzie twojego pokroju i włodarze jedyne co potrafia to manipulować i pisać głupoty ze gminy wchlonie Warszawa. Boicie się że będą mogli was kontrolować....

op

Głupim pomysłom mówimy NIE !!! Dzieci piszące o "jawnej" polityce przestrzennej i przetargowej w kontekście Warszawy co najmniej się ośmieszają. Tereny przemysłowe w Mosznie? A co innego jak nie to? Co mają budować koło terenu przemysłowego niedoszłej elektrociepłowni?? Domy, przedszkole? Do Podkowy przez Mosznę? Człowieku naprawdę nie znasz innych dróg do Podkowy?? Ideowcy popatrzcie na mapkę powyżej. Takie słodkie pierdy piszą w każdej gminie - komunikacja, drogi ach i uch. Pytanie co powstanie, gdzie, kiedy i za czyje pieniądze. Warszawa to nie janosik. Nie ma nic gorszego od władzy centralnej. A i polecam wycieczkę od dzielnic: Wawer, Rembertów, Wesoła. Kupa terenów nie do końca uzbrojonych, drogi gruntowe. Na Białołęce duże problemy z przedszkolami i komunikacją do centrum. Jest super.

marsę

Polska "demokracja" wykazywała się przez ostatnich 25lat i co mamy? Dziurawe drogi i totalnie zakorkowane podwarszawskie ulice. Rocznie spędzamy kilka dni w korkach! Uważam projekt przyłączenia za słuszny. Jakie pozytywy z tego? 1) Całodobowe połączenie linii PKP Grodzisk- Warszawa z centrum Wawy, a nie jak obecnie, jeśli nie zdążymy na ostatni pociąg o 23:30 to już musimy nocować na centralnym (to trwa już kilkadziesiąt lat - NA BOGA!) 2) Wyższe standardy utrzymywania czystości i jakości dróg 3) Inne zarządzanie drogami, nie będzie rozdrobnienia na drogi gminne i powiatowe, a co za tym idzie brak inwestycji na tych drugich, bądź latami nie remontowane, przykłąd- (słynna ulica Pszczelińska w Brwinowie) 4) Jawna polityka zagospodarowania przestrzennego. A nie jak teraz, powstają przypadkowe strefy przemysłowe w miejscach do tego nie przystosowanych, przykład: Moszna, powstają firmy i magazyny przy jednej jedynej drodze łączącej Brwinów- Podkowę- Milanówek. Już jest problem z płynnością ruchu w tym obszarze 5) Jawne przetargi i przekazywanie środków na konkretne cele. Reasumując jestem za centralizacją zarządzania pieniądzmi budżetowymi, bo mam wrażenie że na poziomie gmin jest większe pole manewru do nieuczciwości. Mieliśmy 25 lat "demokracji" , okazało się że PO była to strukturą mafijną. Obawiam się że na poziomie gmin również znajdzie się wiele podobnych złodziejskich incydentów jak w ratuszu warszawskim.

normalnyWPR

Gościu z 12:53: To jest mój punkt widzenia i niekoniecznie jestem za PiS a tym bardziej za PO-PSL-NOWOCZESNA-SLD ...ale uważam, że powiększenie Warszawy o te gminy wielu wyszłoby na dobre, np. taka gmina Nadarzyn, nieposiadająca linii kolejowej, mieszkańcy są skazani na własny transport, a to generuje koszty utrzymania i prowadzenia życia. I tak będąc np w Warszawie myślę że powstałby projekt metra , które wówczas faktycznie przyczyni się do odkorkowania centrum Wawy, bo nie będą do niej dojeżdżać podwarszawscy mieszkańcy samochoda

Gość

Nareszcie Piastów w Warszawie.

normalny z WPR

Przecież jak na gołej dłoni widać, które komentarze są wypisywane przez internetowe trolle z PiS. Z tego aż wylewa się czysty populizm. Tanimi obietnicami chcą nas przeciągnąć na swoją stronę. Te ich argumenty są takie same, jakby ktoś im sms-em albo mailem porozsyłał i kazał powielać.

Piastowianka

Może, może... za dużo tych niewiadomych. Nie sądzę, żeby się coś zmieniło w poruszanych tematach, cel połączenia jest jeden, wiadomo, jak zostanie osiągnięty, będą nas mieli w nosie, być może jedynie będą ciągnąć z nas więcej, przecież ciągle brakuje na 500+. Na tańszą komunikację bym nie liczyła, taka np. Warszawa Józefów też jest druga strefa i płacą dużo mimo "Warszawy". Jestem przeciw ! "Lepsze" jest wrogiem dobrego !

Gość

A PIASTOW CHCE DO wARSZAWY I TAK DUZO LUDZI PRACUJE W WARSZAWIE,MOZE BEDA TANSZE BILETY,MOZE BEDZIE STRAZ MIEJSKA,BO POLICJI TO MALO WIDAC,MOZE BEDZIE JAKIE CENTRUM KULTURALNE,MOZE ZMIENIA PRZYSTANKI 716 I 717 BO SA W FATALNYCH MIEJSCACH I PRAWIE NIKOMU NIE PASUJA CHYBA TYLKO KTOS WAZNY Z URZEDU MA BLISKO DO NICH,POD BIEDRONKA JEST TABLICA Z ZAKAZEM HANDLU I OBOK TEJ TABLICY PRAWIE CALY ROK Z WYJATKIEM MROZOW HANDLUJA JARZYNAMI,CHYBA ZNAJOMI KROLIKA,PIASTOWIANIE MAJA DUZA NADZIEJE NA ZMIANY

Gość

Zwróciliście uwagę, że Starzyński siedzi cicho. Tak naprawdę nie wiemy jakie ma zdanie w tym temacie. Głosno wypowiadają się wszyscy dookoła, Tusiński, Benedykciński, Kosiński, Kwiatkowska, Grabka. A ten jak struś, głowa w piasek. Czyżby bał się, że sobie zaszkodzi, bo trzeba będzie się znaleźć w nowym układzie? Gdzie obrona Pruszkowa i jego mieszkańców? Nikt o zdrowych zmysłach nie wierzy w dobra zmianę polegająca na zarządzeniu centralnym, Socjalizm już był. Nie będzie lepiej, będzie gorzej. Zarządzanie Pruszkowem z Warszawy? A jaki interes miałaby mieć rada Warszawy, by inwestować cokolwiek w Pruszkowie? A to w Warszawie nie brakuje dróg? Komunikacja -widzieliścię dobrą komunikację do Białołęki? A to JEST dzielnica Warszawy. Kto wierzy w pisowe cuda. za czyje pieniądze miałaby byc ta nowa komunikacja w Pruszkowie, jak teraz na nią nie ma? A Starzyński jak szczur, gdzieś chowa się po kątach, zamiast wyjść i powiedzieć ludziom o co chodzi w ten nowej sasinowej ustawie. A może chce na koniec swojego miernego rządzenia utopić wszystkich mieszkańców, bo nigdy mu na Pruszkowie nie zależało i zależy.

Gość

A ja się urodziłem w Pruszkowie i jestem za metropolią. Nie będę musiał się wstydzić za tak zaniedbane miasto, jakie jest teraz i bez normalnej komunikacji miejskiej!

Robert

@Gość Miejscowy. O czym ty piszesz człowieku? Ludzie od zawsze pracowali poza swoim miejscem zamieszkania. To jest normalne. Tak było, tak jest i tak będzie. Tego człowieku nie zmienisz. Alboś tak młody, alboś tak ograniczony. Po zmianie dopiero odczujesz, że nawet na Pruszków nie będzie ciebie stać. Co wtedy zrobisz, przeprowadzisz się do kolejnego miasta bo będzie taniej. I tak będziesz szukał własnego miejsca? Człowieku myśl racjonalnie, a nie zachłystuj się tym. Jeszcze gorzko możesz tego pożałować. Rozczarowanie bardzo zaboli.

Krzysiek@Gość08:29

I tu się mylisz. Do Warszawy nie jeżdżę bo nie mam po co. Mieszkam i żyję w Puszkowie 58 lat od urodzenia. I jak widzisz przez tyle lat istnieję. Miasto istnieje dłużej bo od 100 lat. Gdzie więc sens i logika w twoim komentarzu? Szkoda mi czasu na dyskusję z takim ogranicznikem jak ty. Dlaczego od razu nie zamieszkałeś w tej Wawie? Będziesz takim warszawiakiem, jak z koziej pupci trąba. Słoikowo chce być warszawiakami. Bu haha.

Gość

Najbardziej z propozycji przylaczenia Pruszkowa do Warszawa ciesza sie Ci z rejestracami LLU, LUU, STK za tatusiowe pieniadze kupili mieszkanko w Pruszkowie a tu moga za fri byc Warszawiakami i beda klaskac oby tak sie stalo ale ja osobiscie mam w dupie Warszawe i obiecanki co moze mnie dobrego czekac

Gość

Genialny pomysł. Wreszcie PIS się zdecydował. Mam nadzieję, że poprawi się komunikacja. Gminy do tej pory nie potrafiły się dogadać w tym temacie i cierpieli na tym ludzie. Na dodatek "trzymający władzę" w gminach są oburzeni!?! A może uda się też pozbyć Gronkowca?

Gość

Ciekawe jakie zdanie ma , na ten temat Prezydent Starzynski ,cisza .

Gość

Do Krzysiek 2017.02.04 16:30 Jak masz honor to nie jeździj do WARSZAWY !!! żeby nie Ona to byś nie istniał.

GośćMiejscowy

Tak naprawdę Pruszków od dawna jest częścią Warszawy. Prawie wszyscy pracujemy, uczymy się, bawimy, poznajemy kulturę itp. właśnie w Warszawie. Z Pruszkowa tylko dojeżdżamy. Mieszkamy tutaj, bo na życie w Centrum nas nie stać. Dlatego też musimy ciągle przeżywać gehennę związaną z dojazdami do Warszawy. Warszawa nam daje utrzymanie i pozwala żyć, nie Pruszków.

wito

T sobie pis elektorat zbudował w oku Warszawy

Koryto

Jestem z Pruszkowa i bardzo negatywnie oceniam władze miasta ale głosów typu ,,oderwać ich od koryta" nie rozumiem. Ciekawe czy tak piszący sami wykonują swoją prace zawodowa bez wynagrodzenia. Ważne aby płacić komuś kto wakrtycznie mieszka w mieście w którym jest prezydentem, burmistrzem czy wójtem. To samo dotyczy radnych. Po zmianie będziemy płacić komuś obcemu w odległej Warszawie. Ciekawe jak wówczas będziecie mowić. Stanowcze NIE dla ustawy metropolitalnej.

Gdzie

Gdzie sa władze Pruszkowa ? Legionowo, Grodzisk te miasta sa aktywne w walce , a Pruszkow śpi.

Krzysiek

Ja witam pana Sasina w Moim Ukochanym Pruszkowie, słowami Lecha Kaczyńskiego -,, SPIEPRZAJ DZIADU DO ZĄBEK" Wspólny bilet wsadzić sobie w zadek. Nie kupisz mie Sasin. Nie jestem na sprzedaż, ponieważ mam swój honor i przede wszystkim godność. Mam to czego ty Sasinku nie masz. Kręgosłupa też mi nie złamiesz, tak jak łamiesz Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej. Won z Pruszkowa do Ząbek pomazańcu Kaczyńskiego!!!!

Pruszkowianka

Ci wszyscy, którzy piszą, że najbardziej na pomyśle idioty Sasina stracą Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie, to są w ogromnym błędzie. Przede wszystkim straci Pruszków jako miasto, oraz mieszkańcy. Stracimy Prawa Miejskie, które mamy od 100 lat. To nie my będziemy decydowali co chcemy mieć w Pruszkowie. W co zaiwestować nasze podatki. Stajemy się tylko dzielnicą Warszawy. Tak jak to się stało z Ursusem. Czy musicie przekonać się na własnej skórze i zobaczyć ten dobrobyt na własnych gałach, żebyście zrozumieli jaki popełniliście błąd? Mam wrażenie, że spora grupa ludzi myśli, że staną się warszawiakami. Nie, nie będziecie. Ja też nie. Zawsze będę ta warszawianka z Pruszkowa. A wy nie?

Pruszków

Niech Sasin jedzie na SAN-ESCOBAR, tam napewno wygra. Moja odpowiedź na pomysł żadnego władzy Sasina, jest taka.,, Spieprzaj dziadu" To słynne powiedzenie Lecha Kaczyńskiego, który był Prezydentem Sasina, którego Sasin z Kaczorem wysłali do Smoleńska.

Gość

Abstrachując od bełkotu niektórych włodarzy (nie znam sie, ale sie wypowiem), to widać po ostatnich komentarzach, że z drugiej strony też został już uruchomiony aparat propagandy. Nagle seria głosów broniących projektu. Widać już o co tu chodzi PiSowi.

Gość

Klakierow na forum widze pełno, ujadają, minusują, oderwania od stołków sie boją... Hehehe. Niech Kaczor zrobi z wami porzadek. Kase skąd wziać na wszystko? Wystarczy nie kraść - wy c00rwy i złodzieje.

Gość

Do Michal z 18:55 Ta stronka " nie dla Pruszkowa w Warszawie" to jedena wielka hucpa polityczna i kampania wyborcza wladz Pruszkowa z PO. Masa klamstw tam sie pojawia i nadużyć. Juz samo twierdzenie przez prezydenta Pruszkowa że Pruszków ma być częścią dzielnicy gminy Warszawa kest jawnym kłamstwem. To jest tak jakby włodarze Piastowa twierdzili ze są dzielnicą Pruszkowa bo leżą w powiecie pruszkowskim....

Gość

Piastów do Warszawy

SPOKO_PIASTÓW

boją się o swoje stołki dlatego tak krzyczą większość znajomych z Piastowa jest za przyłączeniem do Wawy Rozbicie tego chorego układu pozwoli na rozwój miasta ,na kontrolę na co wydawane są nasze pieniądze

Gość

Jakbyście mieli honor to na znak protestu nie jeździlibyście do Warszawy. Ale jaki honor może mieć............................................. wiecie że codziennie w stolicy jesteście POŚMIEWISKIEM ale to do was jakoś nie dociera. Żeby nie stolica was by nie było, uszanujcie i dziękujcie.

Gość

ADFR Nie masz co im tłumaczyć. Tu siedzą głównie wlodarze miast i ich przydupasy którzy od lat nie umieli wspolpracowac i teraz jecza bo tracą wpływy. Trzeba było wiele lat temu dobrze zarządzać miastami to ustawa nie byla by potrzebna....

Michał

Drodzy mieszkańcy Pruszkowa na facebooku jest profil: Nie dla Pruszkowa w Warszawie. Dołaczcie. Niech to będzie nasze miejsce informacji. W ramach protestu jeden z gości dodał zdjęcie z napisem: Pruszków to nie Warszawa. Może protestujmy w ten sposób na portalach.

lennox

Popatrzcie jak agenci PiS tutaj wytrwale minusują ! Ale coś ich mało... Aha, oderwanie od koryta wcale mi nie grozi, żeby było jasne.

Gość

heh a i tak każdy wie, że to nieuniknione. Jak nie przez PiS to przez innych. Tak zrobiono w Londynie itd. Wyższe podatki to wyższe pensje, w tym się nic nie zmieni, za transport mniej, bo miasto by nie musiało chyba płacić ZTM z tego co się orientuje, mniejsza biurokracja dlatego nasi utrzymujący przez kilka lat z ugodami tak są źli. To problem dla opozycji bo mogą stracić wpływy w warszawie. Potęga strachu jak zawsze, a miasto z dotacjami z unii niech się chowa, bo ul długa jest w opłakanym stanie, kompletnie strata pieniędzy, gdyby zrobi dobrze to by się ul długa nie zapadała. Zamiast wszystkie rury prowadzić przez chodzik to oni robią coś głupiego i prowadzą w drodze. Co było by tańsze? Widzieliście odpadający tynk przy Zanie, nowy budynek urzędu ma wilgoć. Gdyby zmieniło się myślenie, wykonywać na 20 lat to w Pruszkowie już dawno było zrobione dobrze odpływy, drogi błotne i żużlowe przestałyby istnieć. Tak jest plan i muszą remontować stare, a na nowe nie ma kasy. Szkoda mi proszkowa, a na Żbikowie w lato capi od oczyszczalni i zwałki śmieci.

Radna PIS

W najbliższych wyborach samorządowych podziękujemy PiS ..om za Pisiory nie potrafią nic zrobić wiec chcą żeby wszyscy mieli tak samo zle jak oni.... zagłosujemy przeciw PIS w tych wyborach. Stracicie więcej niż tylko wawe

Gość

Sasin wypad na SAN-ESCOBAR razem ze swoim rządem. Suweren nie da się zdominować, przez obłąkanego dyktatorka z Żoliborza. Pisiory nie zabierzcie na tego, co wywalczył dla nas Wałęsa. Nie zamkniecie nas w niewoli, bez praw człowieka, do wszyskiego. Kiedy pisiory zamkniecie granice, żeby wziąć nas pod but?

Marzena

Czy ten idiota z Ząbek chce pozbawić Pruszków Prwa Miejskich, który uzyskaliśmy 100 lat temu. Beze mnie pisiorze łamiący Konstytucję. Pruszków to Pruszków. Poszoł won do Ząbek. Taka ze mnie będzie warszawianka jak z ciebie warszawiak. Suweren ci pokaże gdzie jest twoje miejsce. Na śmietniku historii pajacyku.

Pruszkowianin

Sasin chce pełnić funkcję nie Prezydenta, ale funkcję Metropolity. SASIN WYNOCHA DO ZĄBEK. MOJEGO GŁOSY PIS NIGDY NIE DOSTANIE. NIE DLA DYKTATURY. Z POLSKI NIE ZROBICIE WĘGIER, ANI BIAŁORUSI. Dość demolowania Polski i pozbawianie mnie moich praw, które zapisane są w Konstytucji. Nie przekonacie mnie, że białe nie jest białe, czarne nie jest czarne, tak jak by życzył sobie tego karakal Kaczyński. Wal się. SASIN.

Pruszkowianka

Jestem z Pruszkowem związana o urodzenia. Tu są moje korzenie i mojej całej rodziny. Żaden Sasin nie będzie robił ze mnie Warszawianki wbrew mojej woli. Nie jestem jego własnością, żeby decydował za mnie. Nigdy nie zrobi z Pruszkowianki-Warszawianki. To moje miasto nie Sasina z Ząbek. Tym wszystkim, którym Pruszków jako miasto nie pasuje, to przecież mogliście się z Pruszkowa wyprowadzić. Nitk tu nikogo nie trzyma na siłę. Ktoś was zmuszał do zamieszkania w Pruszkowie? Jeżeli Ja chciałbym mieszkać w Warszawie, to bym się przeprowadziła. Proste. Moje miasto straci Prawa Miejskie, a stanie się kolejną dzielnicą Warszawy. Moje podatki będą szły na Warszawę, a jak Sasin będzie chciał dać na Pruszków jakieś pieniądze, to da. Nie będzie chciał dać, to nie da. Niech ten oszołom trzyma swoje łapska zdala od Pruszkowa. Ludzie My tracimy swoje prawa, swoją wolność. To się nie może udać. Nie możemy pozwolić sobie, żeby Kaczyński zrobił z nas niewolników w naszym kraju. Czy chcecie chodzić na smyczy pisiorów, którzy chcą mówić Wam co możecie robić, jak macie żyć, jakie filmy oglądać? Ci którzy wiedzą jak wyglądało życie w PRL-u, pod dyktando jednej słusznej partii PZPR, to nie pozwolą sobie odebrać wolności, którą mieliśmy przez 27 lat. Niech piekło pochłonie partię PIS. Stanowcze moje NIE, dla zapędów Sasina i dyktatora Kaczyńskiego!!!! Sasin niech rządzi na SAN-ESCOBAR.

WGM

Należałoby sprawdzić majątki wszystkich przeciwników i wszystko będzie jasne. Pan burmistrz Grodziska jest wyjątkowo arogancki, żeby nie powiedzieć bezczelny. Twierdzenie, że chodzi mu o ludzi jest wyjątkową obłudą. Każdy, kto uczestniczył w spotkaniu z burmistrzem wie, jaką arogancję i tupet prezentuje . Ma swoich krzykaczy, którzy skutecznie bronią go przed trudnym pytaniami.Zresztą w poczuciu bezkarności i pełni władzy wcale nie słucha krytyki, a niewygodnych bezwzględnie niszczy. Interes ludzi jest dla niego tak samo ważny, jak dla pani Gronkiewicz dobro tych, których okradła z mieszkań ze swoją bandą złodziei.

Gość

Poczytajcie i popytajcie jak bylo po przylaczeniu Ursusa do Wawy??? Zero srodkow, brak pieniedzy juz na Ursus zadnych zmian i inwestycji :-(

Gość

Jestem ciekaw czy rolnicy dostaną dopłaty jak będą w mieście a nie na wsi??????

Gość logika

Totalna opozycja idzie na całego myśląc, że ogłupiony naród wszystko kupi. To przypomina czasy elektryfikacji kraju, przeciwnicy rozpowiadali, że kury przestaną nieść jaja a trzoda nie będzie przyrastała na wadze. A spróbujcie dzisiaj odłączyć mieszkańcom prąd. Ogłupiony i ciemny naród zawsze boi się postępu. Totalna opozycja powinna zaproponować podział Warszawy na małe miasteczka - czemu tego nie czyni ? Dzięki temu zniknie problem powiększania się Stolicy. Może tego wrzasku by nie było gdyby to opozycja wprowadzała tą ustawę. Czy postęp jest możliwy bez dokonywania zmian ?

Psikus

Burmistrzowie maja swoje 5 minut żeby zaistnieć medialnie poza swoimi folwarkami. Akcje skocza. Mieszkańcy być może docenią aktywność. A to wszystko burmistrzowie Benedykciński, Tusiński, Kosiński i inni zawdzięczają pisowi.

Ożarowski

No sorry. Ja wiem, że w naszych miasteczkach rządzą układy. W moim też, serio. nawet w ostatnich wyborach był tylko jeden słuszny kandydat na burmistrza którego ja nie popieram (brak kontrkandydata, głosowanie tak/nie). Ale w wypadku gdzie władzę nad pieniędzmi Ożarowa ktoś chce mi przerzucić daleko stąd to jak mam być za tym? To ja już w tym momencie wstawiam się za moim burmistrzem bo bardziej ufam jego decyzjom niż pis. Myślcie. To co kilkaset metrów czy 2 kilometry od waszego domu jest ważniejsze niż cokolwiek inne. Im bliżej są ci co tym gospodarują tym mniej rozsypie się po drodze wracając do was. A już gdy rządzi partia socjalistyczna to bardzo dużo się rozsypie. I nie piszcie mi, że tak nie jest bo jakaś rada kilkudziesięciu ludzi z różnych punktów aglomeracji większej niż Paryż albo Londyn (bo to aglomeracja pół kapusty) - każdy w innym interesie - to realny paraliż w gospodarowaniu budżetem. A jeśli dojdą do czegoś o pozoruje konsensus to ta ulica za waszym oknem czy park miejski to ostatnia rzecz jaka może to być. Będziecie mieli Misiewiczów którzy ciągną hajs i mają wszystko w d***e we wszystkich Państwowych i Samorządowych podmiotach oraz powiązanych to jeszcze zatęsknicie za tym co jest teraz. Nie wierzcie mi, niech się dzieje to potem będzie taki syf, że jeszcze pogadamy.

Gość

Chryste, już naprawdę wolę "ośmiorniczki od Sowy i Przyjaciół" niż to co się teraz wyprawia. Oby do następnych wyborów, ludzie okupację przeżyli to i my przeżyjemy wszystkie te pomysły. A tak na marginesie - ciekawe którędy "puszczą" tramwaj do Grodziska, co? Może tunel pod Wojska Polskiego czy jak? W końcu dlaczego Warszawa Grodzisk ma być gorsza od Warszawy Ochota choćby?

Gość

PiS ze swoimi Sasinami i całą resztą bandy to kłamczuchy pierwszej wody z inteligencją na poziomie "Misiewiczów", mówią jedno robią drugie i wszystko i wszystkich mają doopie. Wojować z Warszawą i z samorządami to ciężka sprawa. Sowieci i Niemcy się już o tym przekonali. Godzina "W" wybije i całe te PiS-owskie towarzystwo spłynie do kanałów historii jako zdrajcy narodu, polskiej konstytucji a ich pomniki upadną na bruk jak Dzierżyński. Warszawa i samorządy do boju, nie można dopuścić aby debile w całości opanowali kraj. Ustawa Metropolitarna tworzona przez poprzedników nie zmieniała ustroju Warszawy i gmin okolicznych tylko miała usprawnić ład komunikacyjny.

Zez

Nawet w Stanach Zjednoczonych źadzi prezydent a u nas żądzi zeykly poseł kaczor ale ma o wiele wiekszą władze bo jak cos zaplanował to cały rząd i pani premier i pan prezydent wszystko muszà zaakceptowac i podpisac. To jest dopiero władza (poseł źądzi Polskà) To jest ewenement na skale światowa. Panie Kaczynski masz pan głowe do źadzenia

ktoś

Super skasują wszystkie starostwa powiatowe i w celu rejestracji samochodu czy wyrobienia prawka pozwolenia na budowę będziemy jeździć do Warszawy. Ewentualnie porobią delegatury w miejsce obecnych starostw z połową obecnej obsady i poobsadzają swoimi :) Ale będzie plus wielki nie będzie starosty i rady powiatu i połowy urzędników a w związku z tym duże oszczędności

Gość

SKM do Pruszkowa to aktualnie jeden z bardziej dochodowych biznesów Warszawy. Pytacie skąd brać pieniądze na komunikację w obrębie metropolii - odpowiedź taka sama jak w przypadku LOTu, PKP, Orlenu i innych po bilansie za rok 2016, po prostu nie kraść.

MAREK I EDEK

MAREK I EDEK MY Z PRUSZKOWA nie będziemy zbierac złomu z całej Warszawy !! wystarczy nam nasze własne boisku które posprzątamy

Gość

Ludzie o czym Wy piszecie? Na prawdę tak chcecie powrotu włądzy centralnej? Posłuchajcie tego co się dzieje w Polsce, nie tylko lokalne samorządy protestują - protestują również samorządy z obszarów gdzie PIS ma największe poparcie np podlasie. Spłycacie problem żeby go zbagatelizować - kiedy protestować kiedy usatwa wejdzie w życie? Pruszków straci nawet prawo do dysponowania herbem miasta? Czy wy jesteście na prawdę nie normalni? Gdzie reakcja władz powiatu? Nie zastanawia Was to? Bo kazali im cicho siedzieć.

Gość

Oj posypać się układy będzie bolało.

Gość

Ludzie protestują i mają rację bo Warszawa ma dość własnych problemów. Kogo tam będzie obchodzić np brak drogi w Wiązownej czy na Bąkach. Niektóre dzielnice Warszawy nie mają super dróg. Narzekacie na aktualną władzę w gminach. Kto z was chodzi przed wyborami na spotkania z kandydatami na radnych i potem rozlicza ich - możecie wpływać na to kto jest w radzie. Ile osób spotyka się z radnymi w czasie kadencji i przedstawia własne wnioski a ile osób bierze udział w sesjach. To jest samorząd i sami dokonujemy wyboru

ADFR

"@GOŚĆ: Mnóstwo komentarzy świadczących o braku zrozumienia istoty tej ustawy. Zmiana proponowana w ustawie następuje na poziomie powiatu a nie gminy. Podatki to sprawa gmin. Projekt umożliwia poprawienie tego co jest niedobre do tej pory np. komunikacja, wspólne inwestycje i wiele innych ważnych spraw za o wiele mniejsze pieniądze i w efektywny sposób. Do tej pory autobus MZK do Warszawy z Pruszkowa to był problem nie do załatwienia. Po zmianach będzie pewnie nie jeden." A ja się pytam skąd pieniądze na tą dobrą komunikację i inwestycje. Każdy kilometr trasy autobusu, pociągu, metra, tramwaju kosztuje. Skąd nagle mają się znaleźć pieniądze na autobusy, pociągi, tramwaje i metro w całym tak ogromnym powiecie. Problem z autobusami podmiejskimi był taki, że gminy nie miały kasy, żeby za nie płacić. To skąd nagle ta kasa się znajdzie bo koszt kilometra nagle nie spadnie, paliwo i utrzymanie pojazdów oraz obsługi i infrastruktury po zmianie granic nagle nie stanieje

Mariusz

Skoro przez niedopatrznie pominęli w projekcie ustawy Podkowę Leśną, to strach pomyśleć ile jest drobniejszych niedopatrzeń! Tragedia. PIS olewając zdanie obywateli jak walec wprowadza swoje pomysły. Cel jeden - pełnia władzy.

Gość

Co tu deliberowac nie wiemy jak będzie wyglądać ustawa narazić jest to projekt. Dziwić może tylko jak emocjami steruje władza samorządowa łapiąc ryby przed siecią. Czy to strach czy może nie są tacy bezpartyjni jak o sobie mówią.

Gość

jak zwykle najbardziej protestują przyspawani do stołków... nie ważny jest, komfort życia mieszkańców (chociażby komunikacja publiczna, racjonalne i spójne planowanie przestrzenne), ważne jest aby nie dac oderwac się od stołka. Co to za bełkot o pruszkowskiej ojczyźnie??? Róbcie tak dalej, a rozstaniemy się przy następnych wyborach samorządowych definintywnie (bez żalu z mojej strony).

Gość

Do gość 11:09 Masz racje dlatego koniec z głosowaniem na ekipę Starzynskiego! Wolny Pruszków od układów!!!

leo

A ja bym się tego nadmiernie nie obawiał. Jest już tak źle, że każda zmiana, jaka by nie była, może miastu i całej aglomeracji wyjść tylko na dobre.

Gość

Trole Starzyńskiego działają na forum.... Skończcie z tą klamliwą polityką. Żadne podatki nie wzrosna chyba że Starzynski zacznie sabotować nasze kochane miasto. Razem z tą ustawą będą lepiej kontrolowane spółki miejskie typu TBS. Nareszcie skonczy sie balagan z drogami itd. Ale wy tylko widzicie utracone przywileje... Odrywanie od koryta jak widać bardzo boli, a ustawa likwiduje tylko powiaty i jeszcze nie ma ostatecznego kształtu. Zacznijcie merytoryczną dyskusję a nie politykowanie bo to tylko szkodzi mieszkancom...

Gość

Od razu widać kto tu siedzi. Radni, prezydenci i urzędnicy, czyli ta część mieszkańców Pruszkowa, która najbardziej dostanie po kieszeni tą zmianą.

Gość

Będą jaja, kiedy mieszkańcy wcielonych obszarów, w podzięce PiS za arogancję i autorytarne rządzenie, w wyborach zagłosują odwrotnie niż dotychczas, czyli nie na PiS... Bo to o TO chodzi, o nazbieranie głosów, a nie o autobusy i nowe chodniki ! Już nam Sasin obiecuje bardziej racjonalne wydawanie środków itp. Czy zawsze mamy już być ciemnym ludem, który wszystko kupuje ? Bądźmy tym razem mądrzy przed szkodą. Oni chcą dalej omamiać perspektywą rozwoju, a za chwilę będzie katastrofa. Nie należy w ciemno lecieć jak mucha na lep tylko spojrzeć trzeźwo. Już pora !

Gość

Może strach przed kantrola. A nóż coś wlezie jakiś trup wypadnie z szafy?

Gość

Skończy się dogadywanie się z deweloperami kosztem mieszkańców.

Gość

A może jest strach ze władze stracą kontrolę nad spółkami zależnym od miasta i ktoś to przeswietli i nie będzie kokosów

Gość

Kiedy polityka wchodzi "z buta" w Pruszków - Pruszków wchodzi z buta w politykę. Sugestia że Prezydent Starzyński zajmuje się polityką jest tylko hejtem skierowanym w Prezydenta. To co ma zrobić mądrale? Olać i oddać Pruszków PIS-owi. Niech walczy - jak zmienią na dwukadencyjność z działaniem wstecznym to i tak wypada z kandydowania - taką to politykę uprawia. Może pojedziecie po powiecie - cicho siedzi i pierdzi w stołek Pan Starosta a ludziom wmawiam zatrudnionym w UP że nic się nie zmieni. Hejterzy PIS'u. WOLNY PRUSZKÓW!!!!

Gość

A p. Rymuza Wspolnota Samorządowa napewno znów przejdzie do PiS. Bedzie sie ratować kto moźe.

Gość

Moge jeszcze dodac nie liczcie ze Wam sie poprawi byt Wam sie pogorszy a co dostaniecie po kieszeni zeby zatkac budzet w Warszawie to juz nie bedziecie zachwyceni metra nie wybuduja komunikacja jasne juz dadza nam super dojazdy i wogole ma byc super ja bym na Waszym miejscu sie tak nie cieszyla z tej cudownej przemiany .pozdrawiam przyszlych Warszawiakow

Gość

Panie Styński proszę się wziąc za zarządzaniem miastem, a nie za politykowanie. Jeżeli będzie Pan tak dalej postępował to straci Pan u mnie głos. Proszę zapanowac nad Pana podwładnym i kilkoma radnymi bo szkodzą wizerunkowi naszego kochanego miasta. Dośc politykowania czas na ciężką pracę i konkretne argumenty!

Xyz

Wszystko pięknie i ładnie będzie wyglądało to CZASU - jak wszystko z resztą. Śmiać mi się chcę, że każdy wierzy w cudowne zmiany. NIGDY nie jest tak słodko i kolorowo. Współczuje Wam naiwnym. Gość 2017.02.03 10:15 - takie powiązania to sobie wsadź w buty a będziesz wyższy. Nikt nie pomyślał dlaczego PIS aż tak się z tym śpieszy? Że taka dobra zmiana? Buahaha. Będziemy jeszcze sami nad tą "dobrą zmianą" płakać. Powodzenia. PS: taka dobra zmiana była podwyżek dla Wojska, że jedni dostali 1000zł i więcej a reszta po 105zł. Oczywiście wiadomo kto dostał najmniej - my pracujący za prawie najniższą krajową na tych na górze. TAKA DOBRA ZMIANA PISu. ŻAL. Takie są realia. A podobno wojsko musi być apolityczne...

Gość

hahah władze Pruszkowa krzyczą bo boli odrywanie od koryta.... Puszczają na forum WPR troli z Urzędu żeby straszyli jak to będą same podwyżki itp.... Jak na razie to my płacimy o 30% więcej za ogrzewanie, za bilety, podatki w spółdzielniach itp. Skończcie z tą propagandą i mówcie prawdę. Pomijam fakt, że ustawa pewnie jeszcze zmieni formułę, no ale lepiej rzuca populistyczne hasła i zwoływac sesje. Sami napiszcie propozycje ustawy i ją przedstawcie politykom....

Gość

Jaką my jesteśmy Warszawa? JAKĄ?! Miasto ma 100 lat a Wy do Warszawy się pchacie? Zakłamanej, drogiej Warszawy? To tego miasta bez duszy i bez rodowitych Warszawiaków? Warszawa to słoikowo. Jak Wam tak źle to nikt Was tu nie trzyma.

Gość

Mnóstwo komentarzy świadczących o braku zrozumienia istoty tej ustawy. Zmiana proponowana w ustawie następuje na poziomie powiatu a nie gminy. Podatki to sprawa gmin. Projekt umożliwia poprawienie tego co jest niedobre do tej pory np. komunikacja, wspólne inwestycje i wiele innych ważnych spraw za o wiele mniejsze pieniądze i w efektywny sposób. Do tej pory autobus MZK do Warszawy z Pruszkowa to był problem nie do załatwienia. Po zmianach będzie pewnie nie jeden.

Gość

Do XYZ Widać że nie czytałeś ustawy i piszesz glupoty. Rada Miasta i Prezydent zostaja. Budzet gminy i zadania typu podatki, inwestycje w drogi i place zabaw. Jedyne co sie zmienia to miedzy innymi wieksza kontrola nad spółkami miejskimi typu TBS i to zapewne tak was ludzi powiazanych z wladzami Pruszkowa boli.... Wreszcie Starzyński i spółka nie będą ponad prawem....

Gość

A kto jest w koalicji z PiSem w powiecie ? I wszystko jasne.....

Gość

Warsztatowa będzie remontowana z tego co wiem i przestańcie się czepiać tych Bąków, najpierw zrobili centrum Pruszkowa w kostkę itp. Bąki to nie pępek świata. Fakt przydałaby się lepsza komunikacja i kosmetyka krajobrazu. Pierwszy krok to budowa bloków na Studziennej - jak dobrze , że już tych trzech "baraków" nie ma. Błagam, Jasiu, zacznij słuchać mieszkańców! WARSZAWIE STANOWCZE NIE!

wpr'ek

Wszyscy jesteśmy Polakami, Wszyscy będziemy Warszawiakami ;) Pomysł abstrakcyjny, sposób "wdrożenia" jeszcze bardziej.

och

w wypowiedzi kurzeli widac juz strach.... w mojej ocenie, ta mala ojczyzna jest zagrozona przez wlasnie wasze pomysly! przy okazji http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,21324562,student-uw-sprawdzil-ile-osob-z-warszawy-podpisalo-sie-pod.html#MTstream Student UW zauważył, że pod ustawą warszawską PiS, wedle której stolica ma się powiększyć o 32 gminy, podpisała się jedna osoba z Warszawy (nie licząc pomysłodawcy).

Gość

Cała ta "dyskusja" idealnie pokazuje tą bezpartyjność która Starzyński lubi tak podkreślać. Dlaczego ciągle pomijacie że gminy będą normalnie istnieć, ze tak naprawdę tylko zlikwiduje się powiat... Czy ktoś na Kraszewskiego ma ambicje by startować z list PO, Nowoczesnej lub KODu? A może Prezydent zawiązał cichą koalicję z PO? Jako mieszkaniec nie zgadzam się aby Naszym kosztem wladze Pruszkowa uprawiały swoją politykę....

Gość

Panie Kurzela tak Pan angazuje się w tą polityczna hucpe że zapomnial Pan ze miał działać w taki sposób ws. Wiaduktu nad Al. Jerozolimskimi. Zamiast bawić sie w politykę proszę zająć sie sprawami miasta....

Xyz

Nie. Dlaczego? 1. Nic się na lepsze nie zmieni. 2.Kasa będzie szła w centralne inwestycje Warszawy (typu metro ect.). 3. Nie liczyłabym na tańsze bilety - zrobią strefy jak w Londynie i może być różnie. Śmiać mi się chcę z Waszej pazerności na przejazdy ZTM i WKD. Bilety w dół a reszta w górę. Wiem co wyprawia się w Wawie bo mam tam rodzinę. Ciągłę podwyżki i podciągnięcie np. Warszawy Pragi Południe pod Śródmieście aby koszty podatku były większe (np. przy mieszkaniach własnościowych podatek za grunt). To jest dobra polityka? Bo na Bąkach nie ma placu zabaw - i nie będzie bo kogo by obchodziły malutkie Bąki (jakby Pruszków stał się Warszawą). Wsześniej ktoś pisał o tym, że w Każdej Warszawskiej szkole jest lato i zima w mieście - złe info. Nie w każdej, z tym też są problemy więc z też nie liczyłabym na poprawę. LUDZIE nie znacie życia w Wawie i opowiadacie głupoty jakich mało.

Gość

Śmieszą mnie głosy mieszkańców, że jak "będziemy w Warszawie" to będą ulice, chodniki, komunikacja. Zapytajcie mieszkańców Białołęki, czy mają to o czym piszecie? Czy nie mają wszędzie doprowadzone ulice asfaltowe lub z kostki? Czy wszędzie dojeżdża autobus? Warszawa też nie będzie miała budżetu bez dna. Kto będzie myślał o Bąkach, jak będzie trzeba finansować kluczowe projekty dla metropolii? Kogo ulica na Bąkach będzie interesowała. A inną sprawą jest, że ludzie kupują mieszkania w polu, apotem chcą chodnika, szkoły..... A deweloper dlaczego tego nie zapewnił? Za 1,5 roku wybory. Może trzeba na nie iść i wybrać sobie lepszego radnego? Może trzeba samemu wystartować? A może trzeba kogoś poprzeć i pomóc mu zdobyć więcej głosów. Aby zostać radnym w Pruszkowie potrzeba za 200-300 głosów. To chyba nie jest dużo. Skoro jest tak źle to pewnie więcej osób tak myśli i poprze osobę, która rozwiąże te problemy. I tak na koniec. Nic nie mam do mieszkańców Bąków.

Gość

Generalnie to ja jestem na nie to ze oni obiecuja komunikacje naprawy chodnikow .oswietlenia itp to bzura w Warszawie mnostwo ulic jest do remontow i nic nie robia bo kasy nie ma a tu raptem znajda kase na potrzeby mieszkancow podwarszawskich moze i tak jak od wszystkich sciadna podatki za grunt × 10 jak w Warszawie do budzetu wplynie duzo kasy a juz nie mowiac o innych wydatkach ktore trzeba wydac na wymiany dokumentow a jak ktos chce Warszawy to ma niedaleko moze zawsze sie przeprowadzic sprzedac nierchomosc i kupic mieszkanie w molochu

Gość

To nie jest projekt poselski tylko Sasina. Mieszkańcy Pruszkowa dalej oglądajcie telewizję narodową i wierzcie w dobrą zmianę.

Gość

Nie wiem jak będzie wyglądała ustawa w końcowej wersji, a już słychać larum i Kwiek.Rozchustana dyskusja przez władze samorządowe Pruszkowa i innych włodarzy pokazują że nasi samorządowcy krzycząc że są bezpartyjni wchodzą w buty parlamentarzystów. Panowie to może startujcie do parlamentu a może juz o tym myslicie?

Gość

WOLNY PRUSZKÓW!!!! Precz z pisiwską sitwą Sasina, Sipiery i spółki z nadania!!! Nabrali wody w usta złotouści radni i władze powiatu? Będą Nas przekonywać że nic się nie zmieni? Kłamcy!!!

do gość z 09:19

Jeśli dziś jesteś niezadowolony z działań Pruszkowa wobec dzielnicy Bąki - fakt zawsze mogłoby być lepiej - to już Ci współczuję po połączeniu gminy z Warszawą. Wtedy Twój problem nikogo już nie będzie interesował, bo dotyczył będzie zaledwie 1000-1500 osób. W skali takiego moloha to pryszcz.

do Gość z 8:03

Piastów nie ma problemów jest jak w jajku. piękne drogi nowe chodniki , piękne parki, basen . Mamy super miasto

Pruszkowiak

Pisiory won od Pruszkowa! Mały Karakańcu leć do Smoleńska i idź w ślady brata ! Ja już mam dość płacenia na was darmozjady!

Mieszkaniec Brwinowa

Do Pana Burmistrza Arkadiusza Kosińskigo Panie Burmistrzu, wiem że czasami czyta Pan ten portal, więc może zauważy Pan ten komentarz. Nie możemy pozwolić na przyłączenie naszej gminy do Warszawy, dla nas to same wady. Jak Pan zapewne zauważył Brwinów ma coraz więcej mieszkańców, jest to spowodowane przez fakt,że w Brwinowie życie jest po prostu tańsze niż w okolicznych gminach, jeśli zostaniemy włączeni do Warszawy to koszty życia znacząco wzrosną i mieszkanie w Brwinowie po prostu przestanie się opłacać. Zorganizujmy referendum w tej sprawie, niech nasi mieszkańcy się wypowiedzą,czy chcą do Warszawy, czy nie. Ja jako mieszkaniec Brwinowa otwarcie mówię,że nie chcę być Warszawiakiem. Z poważaniem Mieszkaniec Brwinowa

Gość

Jestem przeciw - do przedmówców, w Wawie drogi też mają kilku zarządców, każda uchwała ościennych gmin będzie musiała przejść przez Wawę - więc wiele rzeczy ważnych dla nas może tam utknąć na długo bądź też będzie nie przyjętych - jaki będzie wzrost opłat, ile będzie kosztowało społeczeństwo wyrobienie nowych dowodów, ile przedsiębiorcy będą musieli wyłożyć na nowe np pieczątki itd i oczywiście korowody do wszystkich instytucji w celu zmiany danych zamieszkania lub siedziby.

gość

Powiem krótko- zdecydowane TAK! A dlaczego tak mówię? Gorzej już po prostu być nie może, Pruszków swoim północnym dzielnicom nie daje absolutnie NIC. Na Bąkach nie ma ani jednego placu zabaw dla dzieci, wszędzie błoto, brak utwardzonych nawierzchni. Pług do odśnieżania przejechał tej zimy tylko raz (1x). Główna ulica tj, Warszawska/Broniewskiego/Warsztatowa jest w takim stanie, że szybciej jak 20km/h nie da się jechać bez ryzyka uszkodzenia zawieszenia. Brak odwodnienia ulicy co równa się powstawaniu małych stawów po każdym deszczu, a w zime lodowisk. Na chodniku można połamać sobie nogi- taki jest krzywy. Brak komunikacji miejskiej-jakieś szpetne busiki jadą 2x na godzinę, ale tylko w jednym kierunku. LOL. W drugim kierunku jadą zupełnie inną trasą. PODSUMOWUJĄC- zapomniane dzielnice północne mogą jedynie zyskać. Jeżeli Warszawa puści do nas ZTM, wyremontuje ulice, zrobi chodniki i oświetlenie TO NIC LEPSZEGO STAĆ SIĘ NIE MOŻE. I czekam na Warszawę z utęsknieniem bo miasto Pruszków nie zapewnia absolutnie nic po tej stronie torów.

Gość

Mądrala Benio , a czy on pyta swoich mieszkańców o inwestycje w Grodzisku Maz. ? Pchał się cwaniak do Europy , a do Warszawy nie chce ?


« poprzednie 1 2