27° Sobota
21 Lipca

Nie

Pon

Wt

Śr


brwinow.pl

Ważny krok w stronę rewaloryzacji pałacu

Gmina Brwinów podpisała umowę na rewaloryzację Pałacu Wierusz-Kowalskich, która opiewa na blisko 8,4 mln zł. Budynek ma być gotowy jesienią 2018 roku.

Przez lata pałac należał do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Odbywały się tam zajęcia, jednak z czasem placówka podjęła decyzję o sprzedaży budynku. Starania o zakup podjęła gmina Brwinów. Po wielu latach Pałac Wierusz-Kowalskich znalazł się w rękach samorządu. – Odczuwam wielką satysfakcję, że ten budynek, tak przecież ważny dla historii Brwinowa i tożsamości jego mieszkańców, po kilkuletnich zabiegach w listopadzie 2015 roku udało się odkupić od SGGW za połowę ceny wraz z blisko 8-hektarową działką w sercu naszego miasta. Moje zadowolenie potęguje fakt, że nasz wniosek złożony w połowie 2016 roku o dofinansowanie unijne na rewitalizację pałacu w parku otrzymał bardzo wysokie noty, dzięki czemu w kwietniu podpisaliśmy umowę na dotację w wysokości 3,5 mln zł – tłumaczy Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Gmina chciałby wykorzystać pałac na potrzeby kulturalne mieszkańców, ale sam budynek wymaga ogromnych nakładów finansowych. Przez kilkanaście lat był nieogrzewany i znajduje się w opłakanym stanie. Brwinowski magistrat przeprowadził przetarg na rewaloryzację Pałacu Wierusz-Kowalskich. Wyłoniono wykonawcę, który realizację zadania wycenił na blisko 8,4 mln zł. Umowa między stronami została podpisana. – Wykonawca przystępuje do opracowania konserwatorskiej dokumentacji projektowej w oparciu o wcześniej uzyskane zalecenia konserwatorskie, wykonane ekspertyzy konstrukcyjne, mykologiczne itd. oraz o program funkcjonalno-użytkowy przygotowany przez gminę Brwinów i zatwierdzony przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Formalnie powinien uzyskać wszelkie pozwolenia na budowę do końca tego roku. Niemniej, zakładamy, że dokumentacja zostanie podzielona w taki sposób, żeby do niektórych prac można było przystąpić jeszcze jesienią tego roku – podaje burmistrz Brwinowa.

Jak będzie wyglądał pałac po rewaloryzacji? – Zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków mamy przywrócić przedwojenny wygląd budynku, bowiem w latach 60-tych XX wieku SGGW nieco go przebudowało. Ponadto, SGGW zlikwidowała pierwotną reprezentacyjną klatkę schodową wewnątrz budynku z okrągłymi schodami. Zostaną one odtworzone ze względów przeciwpożarowych i ewakuacyjnych.  Ponadto, w sąsiedztwie istniejącej bocznej klatki schodowej zostanie wykonany szyb windowy z windą, zapewniającą osobom niepełnosprawnych dostęp z wejścia do trzech kondygnacji budynku: wysokiego parteru, piętra oraz kondygnacji piwnicznej, w której zostaną urządzone niektóre pracownie, w tym również studio nagrań i warsztatów muzycznych – przedstawia Kosiński.

Za nieco ponad rok inwestycja powinna zakończyć się, choć w przypadku obiektów zabytkowych mogą występować niespodziewane problemy. – Chcemy oddać budynek do użytkowania jesienią 2018 roku. Niemniej, mając doświadczenia z rewitalizacją zabytków, np. z remontem w 2015 roku zabytkowego Dworku Zagroda w Brwinowie, czy remontem w 2014 roku zabytkowego Pałacu Toeplitza w Otrębusach, wiem doskonale, że przy tego typu pracach nie możemy być pewni końcowego terminu, bowiem może się okazać po rozpoczęciu prac budowlanych, że napotkamy na niespodziewane problemy, których rozwiązanie będzie wymagało decyzji Konserwatora Zabytków z zatwierdzeniem programu prac konserwatorskich. Mam jednak nadzieję, że tego typu „niespodzianek” nie doświadczymy przy renowacji tego zabytkowego, choć jednak dość młodego, bo około stuletniego pałacu – wyjaśnia brwinowski włodarz.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 14

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

brwinowianin

Moja aktywność? Ale przecież to nie ja jestem Burmistrzem i to nie jest moja praca tylko Pana. Pański Poprzednik , Burmistrz Guzik JEDNAK SPRZĄTAŁ REGULARNIE MIASTO i nie widział problemu z ul.Pszczelińską tłumacząc to - że ta ulica nie należy do miasta. Zresztą nikt z mieszkańców nie będzie wnikał w szczegóły kto powinien co sprzątać, tylko Pan jako Burmistrz odpowiada za to. To chyba naturalne prawda?

BurmistrzBrwinowa

Brwinowianin (2017.07.20 godz. 13:53), używa Pan mocnych słów. Pragnę jednak Panu zwrócić uwagę, że każdy w wymienionych przez Pana podmiotów ma swoją osobowość prawną i swój majątek i nie może działać na swoją szkodę. Przykładowo, kilka lat temu SGGW przekazała Miastu Stołecznemu Warszawie jakieś działki pod poszerzenie dróg i miała z tego tytułu poważne problemy: NIK, ABW, prokuratura. Dlatego też, więcej tego typu transakcji na pewno nie przeprowadzą. Odnosząc się do Pana zarzutów dot. "niesprzątania ulic", pragnę zapewnić, że drogi gminne są regularnie sprzątane i koszone. Warto jednak zwrócić uwagę, że większość kluczowych ulic to drogi wojewódzkie i powiatowe i zgodnie z przepisami za ich utrzymanie odpowiadają MZDW i Zarząd Powiatu Pruszkowskiego. Gmina nie może ich w tym wyręczać, bowiem rodzi to konsekwencje z tytułu naruszenia ustawy o dyscyplinie finansów publicznych. Dlatego też, uprzejmie proszę, żeby formułował Pan swoje uwagi pod adresem Starosty pruszkowskiego (w przypadku dróg powiatowych) oraz Dyrektora Rejonu Drogowego MZDW w Grodzisku Mazowieckim (w przypadku dróg wojewódzkich) - mam nadzieję, że Pana aktywność spowoduje podwyższenie standardów utrzymania tych dróg. Pozdrawiam. Arkadiusz Kosiński. Burmistrz Gminy Brwinów.

BurmistrzBrwinowa

MF (2017.07.20 godz. 13:51), z przykrością czytam, że cytuje Pan/Pani tylko jedną z definicji "rewaloryzacji". Dlatego też, pragnę zauważyć, że Słownik Języka Poslkiego podaje kilka znaczeń tego słowa, w tym jako pierwszą definicję: "rewaloryzacja - 1. przywrócenie dawnej wartości i dawnego wyglądu zaniedbanym obiektom, dziełom sztuki itp." a dopiero jako drugą "rewaloryzacja = 2. "podwyższenie nominalnych rent, emerytur i płac w takim stopniu, by nie zmieniła się ich siła nabywcza mimo inflacji". Warto zwrócić uwagę, że wybiórczo cytowana przez Pana/panią Wikipedia podaje następującą definicję: "Rewaloryzacja - działanie konserwatorskie mające na celu przywrócenie wartości użytkowych i ekspozycję dziedzictwa kulturowego zarówno zabytków architektury jaki i zespołów urbanistycznych" - vide: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rewaloryzacja_(architektura) Pozdrawiam. Arkadiusz Kosiński. Burmistrz Gminy Brwinów.

BurmistrzBrwinowa

Gośka (2017.07.20 godz. 13:45), zapraszam na mój profil FB: www. facebook.com/Arkadiusz.Kosinski Warto zauważyć, że nie jest to typowa "wizytówka" z moimi zdjęciami: tu byłem, tam coś wręczam czy tam coś podpisuję. Kto mnie zna, wie doskonale, że specjalnie nie pcham się w obiektywy aparatów czy kamer: robię to wtedy, kiedy trzeba czy muszę. uznałem, że rewitalizacja pałacu w parku jest wydarzeniem szczególnym, na które czekało wielu Mieszkańców Naszej Gminy i dlatego podpisaliśmy umowę z wykonawca w świetle fleszy. Zapewne, będą robione zdjęcia również, jak po rewitalizacji będziemy oddawać ten obiekt Gminnemu Ośrodkowi Kultury na ośrodek kultury. Pozdrawiam. Arkadiusz Kosiński. Burmistrz Gminy Brwinów.

BurmistrzBrwinowa

Nexo (2017.07.20 godz. 12:43), pragnę zwrócić uwagę, że zostałem wybrany przez Mieszkańców Gminy Brwinów i staram się realizować cele związane z rozwojem całej Naszej Gminy. W ciągu tych niespełna 7 lat udało się wybudować kilka obiektów kubaturowych (przedszkole w Brwinowie, świetlicę w Owczarni, gimnazjum w Otrębusach, halę sportową przy brwinowskiej Jedynce a obecnie budujemy przedszkole w Otrębusach i świetlicę w Domaniewie), wyremontowaliśmy szereg obiektów komunalnych w tym zabytki (Pałac Toeplitza w Otrębusach i Dworek Zagroda w Brwinowie). Również uwaga dot. dróg jest nietrafiona, bowiem corocznie przebudowujemy więcej dróg gminnych aniżeli w ciągu całych 8 lat rządów mojego poprzednika. Warto zwrócić uwagę, że w czasie moich rządów zostały przebudowane: ul. Grodziska i ul. Sportowa w Brwinowie, droga Brwinów-Parzniew-Pruszków, droga Brwinów-Moszna, droga Moszna-Domaniew, droga Moszna-Pruszków, ul. Piłsudskiego w kaniach (główna droga wyjazdowa z Kań na DW nr 719), ciąg dróg ul. Wiejska-Przejazdowa-Bukowa łączących DW nr 720 ul. Natalińską w Otrębusach z Miastem Podkowa Leśna oraz ciąg ul. Łosia-Zamkowa-Lilpopa łączących Otrębusy z DW nr 719 ul. Obwodnica, I odcinek ul. Pszczelińskiej (od ronda do ul. pedagogicznej) oraz została wyremontowana droga wojewódzka nr 719 na odc. Pruszków-Kanie-Otrębusy-Brwinów. A obecnie jest przebudowywany II odcinek ul. Pszczelińskiej od ul. Pedagogicznej w Brwinowie do skrzyżowania z DW nr 719 ul. Warszawską w Otrębusach oraz budujemy obwodnicę wsi Moszna. Mogę wymieniać dalej, choćby ciąg ulic ul. Żurawia-Mickiewicza w Brwinowie, łączących główną drogę wyjazdową w kierunku A2 ul. Powstańców warszawy z DW nr 720 ul. Biskupicką, ul. Armii Krajowej, ciąg ul. Konopnickiej-Borkowa (łączących ul. Wilsona z ul. Kępińską w rejonie DW nr 719). Warto jednak zauważyć, że drogi są ważne, ale mieszkańcy oczekują również rozwoju oświaty i kultury a temu celowi będzie służył rewitalizowany pałac w parku, na który udało się uzyskać 3,5 mln zł środków unijnych. Pozdrawiam. Arkadiusz Kosiński. Burmistrz Gminy Brwinów.

Żorż

do nexto: zaproponuj projekt wydolnego układu komunikacyjnego - przeznacz na to 8,4 mln PLN. Zobaczysz co będziesz w stanie zbudować/wybudować. W innym artykule jest koszt modernizacji Pszczelińskiej - 5 mln. do brwinowianin: zgłoś przekręt do prokuratury - gmina i uczelnia to nie są te same podmioty - nie mogą sobie ot tak przekazywać gruntów za darmo, bo ta sama prokuratura do której pewnie zgłosisz popełnienie przestępstwa dobierze się do "tyłków" uczelni i gminy. dzieje się coś fajnego, będzie ładnie, a Wy narzekacie.

Gość

Rzuciłem okiem na tytuł. Już myślałem, że chodzi o Pałac Porcelitu w Pruszkowie. Spojrzałem na zdjęcie, przeczytałem artykuł i wróciłem do rzeczywistości. Okoliczne miasta, gminy starają się dbać o swoją historię a w Pruszkowie "niedasię".

Gość

A w Pruszkowie Pałacyk Porcelitu maja w D...... Za to budują dom kultury za prawie 80 baniek. I co ? Dasie

Gość

Do MF 2017.07.20 13:51 Rewaloryzacja - działanie konserwatorskie mające na celu przywrócenie wartości użytkowych i ekspozycję dziedzictwa kulturowego zarówno zabytków architektury jaki i zespołów urbanistycznych. (wikipedia)

brwinowianin

PRZEKRĘT W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH W BIAŁY DZIEŃ !!! SGGW - dawniej jako podmiot państwowy odpsprzedaje gminie, a więc również podmiotowi państwowemu za kwotę 8,4 mln.zł nieruchomość państwową :)?! Przecież to absurd jakich mało? :) To tak jakby mąż żonie odsprzedał samochód jednocześnie posiadając wspólne konto małżeńskie :) TO MACIE ODPOWIEDŹ NA PYTANIE - Dlaczego w Brwinowie nie sprząta się ulic ! - Czyli nie realizuje się podstawowych zadań w gminie.

MF

Chodzi pewnie o rewitalizację, a nie o rewaloryzację. Rewaloryzacja - podparte ustawą podwyższenie nominalnej wartości pieniądza wobec kursu złota; przywrócenie dochodom ich realnej wartości utraconej z powodu inflacji. Odnosi się to głównie do świadczeń socjalnych takich jak płace, renty czy emerytury. (Wikipedia)

Tomek

Pan Kosiński coś blado wygląda......Chyba firma od kompostowników nie na takie zyski liczyła ....

Gośka

Nexo- Dla Pana Burmistrza okazja do zaistnienia w mediach jest ? Jest ! I temu Panu tylko o to chodzi ! Fotka do fotki i może ktoś zauważy ..

nexo

Myślę, że ważniejszy w życiu mieszkańców Brwinowa i okolic byłby wydolny układ komunikacyjny. Zamiast tego niestety będzie Miś, na miarę naszych czasów oczywiście, ze studiem nagrań i pracownikami. Cóż tam będzie się nagrywało? Pewnie Łubu, dubu na cześć naszego "znamienitego" gospodarza. Może nawet zagości jego ukochany Bayer Full? Wsi spokojna, wsi wesoła! Czy oby na pewno chcemy podążać tą drogą?