17° Piątek
27 Kwietnia

Sob

Nie

Pon

Wt

Śr

Czw
Archiwum

Wielkie lotnisko jednak pod Grodziskiem?

Powraca pomysł budowy dużego centralnego portu lotniczego między Warszawą a Łodzią. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje w naszym regionie. To Baranów (powiat grodziski) i Mszczonów.

O budowie zupełnie nowego lotniska, które mogłoby obsługiwać kilkadziesiąt milionów pasażerów rocznie, mówi się od bardzo dawna. Pomysł raz chowany jest do szuflady, a raz z niej wyciągany. W ostatnich dniach znów pojawiły się informacje, że rząd zamierza tę inwestycję zrealizować. Ostateczna decyzja ma zapaść w ciągu najbliższego miesiąca.

Wśród potencjalnych lokalizacji centralnego portu lotniczego obok Baranowa i Mszczonowa brane były pod uwagę odleglejsze od stolicy Sochaczew i Babsk. Okazuje się jednak, że na korzyść miejsowości naszego regionu przemawia właśnie fakt, że leżą one bliżej Warszawy i są dobrze z nią skomunikowane. Do Baranowa można dojechać autostradą A2, do Mszczonowa drogami krajowymi nr 50 i 8.

Nad opracowaniem dokładnej koncepcji pracuje zespół powołany w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Efekty mają być na bieżąco przekazywane rządowi. Zdecydowanym zwolennikiem budowy centralnego lotniska jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. W jego ocenie inwestycja ta powinna być priorytetem. Innego zdania jest część ekspertów, którzy wskazują, że budowa ogromnego portu jest przedsięwzięciem obarczonym dużym ryzykiem.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 38

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Igi

Przecież z Baranowa do Sochaczewa jest 15km... , ja domyślam się że taniej jest wybudować nowe ale te lotnisko w Baranowie bedą budować jakieś 15lat a nie 8-10, Ja bym rozbudował Sochczew i połączył z A2 moim zdaniem byłoby taniej

Gość

czy wy nie macie nic innego do roboty?

Gość

A od kiedy pod "Warszawski" cham decyduje o pomysłach STOLICY ! Jak wam postawimy ponownie rogatki to się z ziemi rolnej za wjazd do stolicy nie wypłacicie. Wara chamy od miasta.

Obserwator

"Okazuje się jednak, że na korzyść miejsowości naszego regionu przemawia właśnie fakt, że leżą one bliżej Warszawy i są dobrze z nią skomunikowane. " Dobrze skomunikowane to jakiś żart. Za wąska autostrada, na której co parę dni są korki z powodu wypadków/bramek itd. Najpierw co najmniej 3 pasy do Łodzi, a potem port lotniczy !

Gość

do @Gość 2017.03.20 13:45 Okęcie w obecnej formule umrze śmiercią naturalną za 20 lat, albo i wcześniej, jeśli zostaną wyegzekwowane kary za hałas, za skracanie ścieżki startu i lądowania, oraz zanieczyszczenia środowiska spalinami, oraz ktoś właściwie rozliczy koszty wody i ścieków (nie tylko WC-ty, ale mycie samolotów). Okęcie w tej formie nie ma prawa bytu. Może służyć za rezerwowe i dla ruchu docelowego, ale nie Cargo i HUB, a takie funkcje pełni. Już fakt wywalenia ruchu Cargo z Okęcia (załóżmy Radom, ale tam nie ma centrów logistycznych wielkości Ożarowa, Błonia, Sochaczewa) mogłoby uratować sytuację na 10 lat, ale nikt tego nie robi, a do tej pory Okęcie się cały czas sądzi i ani złotówki kar nie zapłaciło, a jak są kontrole hałasu, to lecą znad Kampinosu, kontrola odjeżdża, lecą nad Piastowem. Nie stać nas na CPL, ale kiedyś musi to nastąpić, bo ktoś w końcu zamknie Okęcie i do tego na zasadzie bankructwa. CPL tak, ale nie na miarę Frankfurtu. Starczą 2 pasy po 2,5 km i 2 pasy po 4,5 km dla najcięższych i uszkodzonych maszyn, a terminal jak Chopin x 2. CMK powinna już dawno dosięgnąć Sochaczewa, a nie jest. DK50 powinna omijać Żyrardów i na odcinku Sochaczew-Mszczonów być drogą klasy S. To, podobnie jak zamknięcie Okęcia (chyba wręcz gwałtowne, z dnia na dzień zamknięcie) kiedyś nastąpi, bo musi.

Gość

Jarosławie, o mój Jarosławie! Kocham Cię miłością szczerą. Zawsze marzyliśmy o megalotnisku w kraju gdzie kilkanaście tysięcy dzieci codziennie chodzi głodnych, gdzie remontowane we wrześniu drogi są dziurawe już na miesięcznice w październiku i muszą czekać kolejne dwa lata na remont, gdzie ludzie nie chodzą na chorobowe bo na śmieciówce nie dostają kasy na L4, gdzie ludzie czekają na wizytę u lekarze 5 lat bo kasy brak. To z pewnością poprawi naszą jakość życia. Przedsięwzięcie jest niezbędne do tego aby VI Rzeczpospolita Mlekiem i Miodem płynąca mogą stać się Rzeczywistością. Dzięki Ci Panie

Gość

tez poczatkowo stawialem na Sochaczew, problem w tym ze oprócz lotniska trzeba by bylo soro zainwestowac w infrastrukture, a to koszt i czas. Grodzisk to A2 i wlasnie remontowana linia podmiejska, czyli de facto wszystko bedzie gotowe zanim wybuduja to lotnisko. co do okecia to wez pod uwage ze 2 lotniska to wyzsze koszty utrzymania i eksploatacji, a okecie po przeprowadzce glownego ruchu lotniczego raczenj rentowne nie bedzie , zas ze sprzedezy terenu lotniska pod zabudowe komercyjna mozna by sfinansowac spora czesc budowy nowego. dlatego uwazam pomysl pozostawienia okecia po otwarciu nowego portu lotniczego za nieracjonalny, niewazne ktora partia podjelaby taka decyzje.

Gość

Budowa lotniska koło Grodziska to nie jest nowy pomysł. Ja znam jego korzenie z lat 70-tych. To jest "odgrzewany kotlet" Gierka. Swoją drogą nie tej skali, ale rozsądnie duży, z 4 krzyżującymi się pasami w tym 2 o naprawdę dużej długości, oraz dużym terminalem Cargo, oraz tranzytowy dla ruchu pasażerskiego (HUB? chyba tak się to nazywa) przydałby się właśnie w tej okolicy. Gdyby powstał i przejął ruch Cargo i tranzyt z Okęcia, to małe Okęcie mogłoby spokojnie funkcjonować jeszcze z 50 lat, a tak, to nas wszystkich załatwi spalinami i hałasem. Istnieją tereny lotniska w Sochaczewie (nie trzeba ich wykupować, co najwyżej trochę powiększyć. Ze względu na lotnisko istniał zakaz zabudowy wyższej niż ?? i trwałej, więc nie powinno być wielkich protestów. Lotnisko leży w okolicy linii kolejowej Warszawa-Poznań, Warszawa-Łódź, niedokończonej CMK w kierunku północnym (są tylko przyczółki wiaduktów i wykupione tereny), autostrady A2, drogi krajowej DK50. Jak się poprawi DK 50 będzie połączenie z S8, jak się dokończy kawałek CMK, będzie połączenie ze Śląskiem, a poprzez Grodzisk Sochaczew z Warszawą i Łodzią. Temat wart uwagi, tylko pytanie czy nas jako Polaków jeszcze na ten wydatek stać? Gierek miał rewelacyjne plany, aby je realizować zaciągał kredyty które długo trzeba było spłacać, ale skok cywilizacyjny po poprzednikach się dokonał. Sądzę że to te same pomysły, podobne metody co wtedy, ale jak ruszy i zadłuży kraj, to ekipa która to nakręci powinna dostać łopaty i zasuwać przy budowie tego lotniska za czarny chleb i czarną kawę do końca życia, a ich majątki powinny zostać skonfiskowane. Gdyby nas, Polaków było stać na takie lotnisko, to niech decydenci je budują, najwyżej się będzie długo zwracać, ale obecnie raczej nas Polaków na to nie stać.

dr

@pis niestety musimy zwiększyć dawkę

Zapora

Jesteście przeciw PIS -owi , jesteście w miejszosci i marginesem społecznym' kogo wy reprentuje-cie jaką POLSKĘ kto wam to w mawia ; chyba głupi grześ i madry rysio -zdrajcy!!!

Gość

Tak w nawiązaniu do licznie występujących tutaj inwalidów umysłowych kibicujących PO, Nowoczesniej i KODowi, a krytykujacych PiS. Ciemniaki z was i niedołęgi. Mam nadzieje, że Polska już nigdy nie będzie rządzona przez ludzi waszego pokroju. Krytykujecie wszystko co robi PiS, bez względu na to czy macie powody do takiej krytyki czy nie. To świadzczy tylko o waszym ograniczeniu umysłowym, o które to nota bene oskarżacie wszystkich dookola. No cóż, mierzycie wszystkich swoją miara bo innej nie znacie. Co do CPL w okolicach Grodziska, to tylko dobrze i dla nas wszystkich (również dla was, więc krytyka rządu zupełnie nieuzasadniona). Nie będę się rozwodził na temat korzyści gospodarczych dla samego Grodziska , bo to oczywieste. Wspomnę tylko , że wybór tej lokalizacji o ile faktycznie zostanie potwierdzona, to przede wszystkim poprawa komunikacji publicznej. Linia koleji podmiejskiej z nowego lotniska do Śródmieścia/Modlina to będzie linia o największej intensywności kursowania pociągów w całej aglomeracji warszawskiej. To rozwiązanie jest bezsprzecznie korzystne dla mieszkańców miejscowości wzdłuż lini kolejowej, w tym i Pruszkowa. Więc przestańcie marudzić i pluć na wszystkich dookoła, przynajmniej jezeli chodzi o ten temat.

Raszynista

Zapora ale również inni propagandyści pisu to typowi dziamoki. Wszystko co mu i im partyjni dziennikarze z do rzeczy, w sieci, gazety polskiej itp powiedzą łyknie. Trochę żal, ale cóż inwalidzi umysłowi też są wśród nas

Gość

Zapora a wiesz dlaczego spadło bezrobocie? A) Bo wyemigrowało 100 tys. w 2016 roku B) Bo bierze zasiłki i się robić nie opłaca, lub robi ale na czarno żeby otrzymywać zasiłek z dochodem na osobę poniżej 800 zł, a pis zadłuża - już ponad BILION ZŁOTYCH DŁUGU. Maciora albo Maliniak Będą się chwalić że bezrobocie spada hahahahaha

Gość

Zapora wiesz ile masz racji ? 27:1 hahhaaaa

Gość

Zapora poskarż się do trybunału konstytucyjnego, sbecy i byli agenci służb specjalnych tam wiodą prym. A ich bezstronność w ochronę obywateli jest tak samo znana jak niezłomność TW Wolfganga męża prazes TK buahahaha

Gość

Zapora - Idź sobie 7 razy pojeździć na nartach buahahaha na San Escobar buahahaha

Gość

zapora chrum chrum. Opisałeś pis czyli złodziei - 94 mld długu w rok, co najmniej 1000 działaczy ma robotę po znajomości, żadna partia w takiej skali nie miała kolesiostwa. Oszustwo - począwszy od 500 zł na ,,każde dziecko`` po pomoc frankowiczom, kończąc na miliardowych stratach w skokach za które każdy musiał zapłacić a kto jest twórcą skoków senator pis hahahaha. Kłamstwo - najbardziej znane ,,wielki`` zamach smoleński cytat ,, mamy dowody ale nie pokażemy ``, zresztą nawet maciora przed generałem Różańskim przyznał że to narzędzie polityczne żeby ciemny lud to kupił hahahaha` hahahaha rąbią nas na kasę a takich frajerów jak ty kochają bo łykniesz wszystko dziadu

Gość

Dokładnie pisu boją się tylko prokuratorzy komunistyczni albo krętacze co za komuny ich rodzice dostawali domy i mieszkania w Warszawie i jako dzieci mogli liczyć na specjalne traktowanie, np. granie w filmach tworzonych przez reżim gdy inne dzieci głodowały i zasuwały w polu.

zapora

Tchórze boicie się PIS-u bo macie nieczyste sumienia i zafajdane ręce złodziejstwem,oszustwami,kłamstem itp.

Gość

chrum chrum pisdolce, swoje żale do waszego giganta karłowatego nieście kupione trole

swetru do piachu

Gość 2017.03.18 13:40 Właścicielem jest pewnie Pan Minister Szyszko. Dwa tygodnie temu był tam las mieszany.

Polska bez Kodowców

Myślę, że nowe lotnisko będzie idealnym miejscem na postawienie pomnika który będzie przypominał naszym rodakom i gościom z zagranicy o Zamachu Smoleńskim w którym zginął Pan Prezydent Świętej Pamięci Profesor Lech Kaczyński. Oczekiwanie na lot to dobry moment na chwilę zadumy by zastanowić się nad prawdą o spisku przygotowanym przez tych którzy podają się za Polaków, przez Unię Europejską oraz Rosję oraz nad tym skąd biorą się te częste wypadki członków Rządu Pani Beaty Szydło w samochodach wyprodukowanych w Niemczech które każe naszemu rządowi rządu kupować Unia na czele z niemieckim namiestnikiem Donaldem Tuskiem. Całe szczęście, że kierowcy BOR są kompetentni i dzięki temu żadna z ważnych osób w Państwie nie zginęła a na dodatek udało się uniknąć sytuacji w której ucierpiałyby osoby postronne będące sprawcami wypadków.

Gość

Ciekawe kto jest właścicielem ziemi, na której stanie lotnisko. PISdy nic za darmo nie robią. Są hojni dla swoich, nie dla Polski.

Zapora

pis i raszynista został wam tylko sznur!

Popietam PiS

Z całego serca popieram działanie Naszego Jaśnie Pana Pana Naczelnika Państwa Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego. To on niczym odnowiciel odnawia oblicze ziemi tej ziemi. Ona jest jak Święty Papierz Jan Paweł Drugi. Dzięki jego działaniom nie muszę pracować bo dostaje pieniądze od państwa bo one mi się należą!!!

Gość

Do Joanna Kobieto wyśpij się przetrzeźwiej bo coś ptasi rozumek ci wysiada.

joanna

PIS myśli i buduje dla Polaków a nie jak PO dla obcych ! PO śmierdzi zdradą i sprzedajnymi świniami

WH

Podwarszawski Grodzisk. Pod Grodziskiem to Natolin, żuków, Tluste, Książenice, Kałęczyn itp

Żart

Baranów tak samo pod Grodziskiem jak i pod Żyrardowem. Mszczonów też pewno pod grodziski? Już mnie nudzi to przypisywanie Grodziskowi statusu niemal metropolii bo nią nie jest.

Gość

Miesięcznice, pomniki, place, nazwy ulic, to wszystko za mało w darze, że lądowano na zamkniętym lotnisku i w bagnach, trzeba wybudować lotnisko największe i najwspanialsze, to może chwilowo uciszy sumienie, a co będzie dalej, jak zdrowie pozwoli zobaczymy.

Raszynista

Jak ta granda pisdolcowa coś wymyśli to żal, mam nadzieje że szybko odejdą

Gość

Koszt 25-30 miliardów złotych!!! Co tam, zadłużą Polskę, czyli nas, a roboty przy budowie dostaną pisiewicze. Po półtora roku rządzenia nauczyli się lepiej od po jak kraść, kolesi na stanowiska wsadzać itp. Banda złodziei dwa razy gorsza od poprzedników

Gość

bedzie port im Lecha K - będzie wielka pompa a potem ... zbankrutuje. Radom Bis

PiS

Jak wiadomo cały kraj jest zarządzany przez Jaśnie Pana Pana Naczelnika Państwa Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego i to on zdecydował że zostanie wybudowane olbrzymie lotnisko które zostanie nazwane imieniem Prezydenta Tysiąclecia Profesora Lecha Kaczyńskiego z małżonką.

Gość

Samoloty z rejestracjami WGM...? Kolizje będą wtedy nie tylko "na" ale i "nad" A2 :/

op

w Niemczech się nie udało a u nas ma?

Gość

Ale po co?

Darek

Aha ci eksperci. Zawsze inne zdanie. Gdzie byli jak budowano buble w Modlinie Radomiu Gdyni?