21° Wtorek
17 Października

Śr

Czw

Pią

Sob

Nie

Pon
Fot. mat. prasowe

Wielkie otwarcie wystawy małych kolejek

W Brwinowie padł rekord: wystawę „Świat małej kolei“ zwiedziły w pierwszym dniu 644 osoby! Kogo nie było w niedzielę 13 czerwca w brwinowskiej Organistówce, ten może żałować, że ominęły go atrakcje przygotowane specjalnie z okazji otwarcia wystawy. Na szczęście dla osób nieobecnych w niedzielę wystawa modeli kolejowych ks. Janusza Grygiera będzie czynna jeszcze przez dwa tygodnie, do 27 czerwca.

W to niedzielne popołudnie wszystko kręciło się wokół kolejek – goście przychodzący na otwarcie wystawy witani byli melodią „Jedzie pociąg z daleka“ oraz przepysznymi domowymi ciasteczkami w kształcie lokomotywek.

Członkowie Stowarzyszenia Projekt Brwinów, które przygotowało scenariusz tej uroczystości, rozdawali także kartki z zagadkami, na które należało szukać odpowiedzi w czasie zwiedzania wystawy. Rozwiązaniem była data przypadającej nazajutrz 165. rocznicy przejazdu przez Brwinów pierwszego pociągu.

W radosnej atmosferze oczekiwania na rozpoczęcie zwiedzania zebrali wysłuchali powitalnego przemówienia ks. Janusza Grygiera, który opowiadał o swojej pasji – on sam zajmuje się modelarstwem kolejowym od ponad 40 lat. Zachęcał wszystkich do rozwijania swych pasji i zainteresowań. Serdecznie witał się też ze swoimi dawnymi parafianami – ks. Janusz pracował w Brwinowie przed 30 laty jako wikariusz. Mało kto wiedział wówczas o jego niezwykłym hobby.

Buzie szeroko otwarte z zachwytu albo uśmiechy od ucha do ucha – takie były najczęstsze reakcje dzieci na widok wystawy. Wielką atrakcją była przygotowana specjalnie na dzień wystawy ruchoma kolejka, którą obsługiwali mali zwiedzający, bawiąc się w maszynistę lub zawiadowcę stacji, uruchamiając pociągi i sterując przestawianiem zwrotnic.

Z zapartym tchem dzieci przyglądały się też „Wesołemu miasteczku”, gdzie kręciły się wszystkie karuzele, jeździła kolejka i działał diabelski młyn – wszystko oświetlone neonami i światełkami, z tłumem miniaturowych gości wypełniających cały teren miasteczka, wszystko w najbardziej rozpowszechnionej skali modelarskiej 1:87.

 – To wygląda zupełnie tak, jakby było Boże Narodzenie! – komentowały dzieci. Rzeczywiście, które z nich nie zamarzyłoby o takim prezencie? A i niejeden tatuś powracał myślami do swoich pierwszych kolejek i fascynacji modelami. Dorośli z uśmiechem komentowali tzw. satyry kolejowe, czyli zabawne scenki z życia na kolei, a przy makiecie z wierną ilustracją „Lokomotywy” Tuwima wszyscy zaglądali do wagonów towarowych, by upewnić się, że nie brakuje niczego – był i wagon pełen bananów, i taki, który wiózł sześć fortepianów…

Na zakończenie wszyscy brali udział w losowaniu upominków, pozyskanych przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów od PKP PLK  w ramach współpracy związanej z kampanią społeczną „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj!”. Z pamiątkowymi kartonikowymi biletami goście powoli opuszczali gościnne progi Organistówki. – Wybierzemy się tutaj raz jeszcze, ze znajomymi! Taką wystawę po prostu trzeba zobaczyć jeszcze raz – mówili zadowoleni.

Wystawę „Świat małej kolei” można oglądać do 27 czerwca: w soboty i niedziele w godz. 10.00-14.00 (nieco dłużej w dniu 19 czerwca – do godz. 16.00). W dni robocze wystawa otwierana jest przede wszystkim dla grup zorganizowanych. Dodatkowe informacje - tel. 514 202 272
Fot. mat. prasowe


MS/ inf. prasMS/ inf. pras

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 2

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

leo48

Dziś wystawa kolejek jako doskonale zorganizowany punkt eaepowy gościła uczestników rowerowego rajdu z Pruszkowa. Kolejne zdjęcia : http://picasaweb.google.com/leoleo48/PrzystanekBrwinowWRowerowymRajdzie#

leo48

Miałem przyjemność być na otwarciu Wystawy. Sprawność organizacyjna była imponująca. Dzięki zaproszeniu od Mirki ze Stowarzyszenia Projekt Brwinów, autorki powyższego tekstu miałem okazję do wykonania niecoziennych zdjęć. Te w artykule to tylko sygnalizacja do całego albumu http://picasaweb.google.com/leoleo48/KolejkoweHobbyKsJanuszaBrwinow#