28° Czwartek
20 Września

Pią

Sob
Maciej Bochnowski

Wizja budowy marketu w Komorowie budzi emocje

Od kilku miesięcy trwa poruszenie wśród mieszkańców Komorowa, którzy obawiają się budowy dyskontu jednej z dużych sieci na prywatnej działce na rogu ulicy Sanatoryjnej i al. Starych Lip. Czy inwestycja rzeczywiście jest w przygotowaniu?

W mieście-ogrodzie pojawiły się ulotki i plakaty wzywające do bojkotu budowy sklepu sieci Lidl na działce tuż obok charakterystycznego wjazdu do Komorowa od strony Pęcic. – Uważamy, że ta inwestycja nieodwracalnie zmieni Komorów, zaburzy ład przestrzenny miasta-ogrodu, spowoduje utrudnienia komunikacyjne przy wjeździe do Komorowa, wygeneruje dodatkowy ruch tranzytowy przez klientów Lidla, przyczyni się do upadku małych lokalnych sklepów – czytamy w ulotce. 

Jej autorzy informują, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego z 2004 r. zezwala na budowę dyskontu, ale mimo to chcą zablokowania budowy. – Rada gminy, czyli 15 wybranych przez nas radnych może zastopować tę inwestycję poprzez wykup działek od właściciela i przeznaczenie ich na cele społeczne, m.in. ośrodek kultury, publiczny żłobek/przedszkole, miejsce pobytu osób starszych i inne ważne funkcje społeczne; zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego wykluczającego inwestycje tej skali (co wiąże się z odszkodowaniem dla właściciela) – zaznaczają protestujący mieszkańcy. 

Sprawa mogłaby wydawać się prosta. Lidl chce budować market, mieszkańcy takiego sklepu nie chcą. Sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana. Na czym polega jej trudność? – Wiemy, że część mieszkańców Komorowa nie chce w tym miejscu budowy dyskontu, ale są też tacy, którym pomysł się podoba. Nie jest więc tak, że nie ma tu różnicy zdań. A my jako gmina na żadnym etapie nie jesteśmy w tym stroną. Działka ma prywatnego właściciela, który może ją sprzedać pod budowę dyskontu zgodnie z prawem. Pozwolenie na budowę wydaje nie gmina lecz starostwo powiatowe – tłumaczy Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. 

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, wykup działki przez gminę w celu zablokowania inwestycji nie wchodzi w grę. Nie ma bowiem stuprocentowej pewności, czy Lidl rzeczywiście zamierza budować swój market w Komorowie. Jedna z teorii zakłada, że spółka takich planów nie ma, a w całym zamieszaniu chodzi o to, by skłonić gminę do wyłożenia kilku milionów złotych na kupno działki od kilku lat wystawionej na sprzedaż. 

O intencjach spółki Lidl przesądziłoby skierowanie do starostwa powiatowego w Pruszkowie wniosku o pozwolenie na budowę. Czy taki dokument wpłynął? – Na dzień dzisiejszy do naszego urzędu nie wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Kilka miesięcy temu wydaliśmy opinię komunikacyjną na ten temat. Od tamtej pory w tej sprawie z urzędowego punktu widzenia panuje cisza – mówi Maksym Gołoś, starosta powiatu pruszkowskiego. 

Z pytaniem o to, czy Lidl planuje inwestycję w Komorowie zwróciliśmy się do biura prasowego spółki. Czekamy na odpowiedź. Naszych czytelników poinformujemy jak tylko ją otrzymamy. 


Redakcja
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 27

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

piastowiak

Popieram protestujących. Walczcie o zachowanie zieleni i spokoju. U mnie w Piastowie zieleni są tylko jakieś namiastki, nawet porządnego dużego parku nie ma, wszystko zabudowane i zabetonowane.

harry angel

Walczą o swoją miejscowość i jej charakter. To chyba normalne. Każdemu życzę takiej normalności. Sklepy są dla ludzi, a nie ludzie dla sklepów.

Gość

Komorów to nie MIASTO tylko WIEŚ, po drugie ceny w sklepach komorowskich to przegięcie warzywniak w tum bryluje - żabka nie wyrabia się a my i tak zapitalamy do Pruszkowa. Może warto pomyśleć o tych normalnie myślących mieszkańcach wiejskiego grajdoła a nie aspirujących do bycia "ELYTAMY" napływowych osobnikach. Piszę to jako mieszkaniec tej wsi.

Gość

Pruszków nie potrzebuje dodatkowych samochodów zakupowiczów z komorowa.

Gość

Wielkie Państwo z Komorowa. Śmiech mnie ogarnia. Niech nie wjeżdżają do Pruszkowa bo oborniakem jedzie...a nie o spaliny się martwią

Gość

te komentarze to porazka po pierwsze w Lidlu jak i Biiedronce sprzedawane sa Polskie produkty po drugie nie ma polskiej alternatywy na te sklepy bo w Polsce nie ma zgody i nie ma chetnych z kasą aby cos takiego wspolnymi silami otworzyc A aut nie mamy polskich więc nie ma wyboru kazde auto jest zagraniczne. Ja osobiacie mialem opla byl fajny ale duzo lepszy jest hyundai ktorego obecnie uzywam. VW niw jezdzilem wiem nie wiem jaki jest.

Anna

Do Gość: Pseudo ekolodzy? Pan pewnie najchętniej wyciąłby wszystkie drzewa i zabudował ile się da. Jeśli lubi pan sklepy, ruch uliczny i zapach spalin to może się Pan przeprowadzić do Warszawy na blokowisko. Brak wyobraźni i tyle. Osoby które nie cenią przyrody i spokoju nie powinny mieszkać w Komorowie! Jest wiele miast do wyboru.

Popieram komorów

To jest nie do pomyslenia jak pruszków kole w oczy ze komorów broni sie przed utratom spokoju i mu sie to uda .A żal mi że w pruszkowie nie ma ciszy i spokoju nie ma gdzie wyjsc nie ma gdzie pospacerowac wszedzie syf hałas harmider .

Bydle

@Idiota 13.06 - zapewne jeździsz polonezem, albo tym no Beskidem?

Anna

Nie potrzebujemy marketu w Komorowie! Ruch na AMD i tak jest bardzo duzy, a smog dusi przez całą zimę. w poblizu są sklepy osiedlowe i Biedronki , do których można odjechać w kilka minut.

Gość 12

Po pierwsze to jest Komorów wieś a nie miasto,tak brzmi poprawna nazwa miejscowości gdzie miałby powstać Lidl, a po drugie to i my w Pruszkowie też sobie nie życzymy abyście wy przyjeżdżali i truli na swoimi niemieckimi samochodami, ja też bym nie chciał mieć syfu pod oknem , więc wy kupujcie u siebie w tych małych sklepikach, skoro nie chcecie mieć normalnego sklepu.

Gość

Pseudo ekolodzy na drzewa !!! Jak nie potrzebują sklepów liście zajadać ! Tylko kasę by wyciągali od kogo się da ! Jak wyciąć drzewo zapłacisz i masz !!! Nie przejmować się oszołomami. Budować i rozwijać region !!!

Gość

DO Gość 2018.04.06 13:06 Cymbale, a gdzie mam kupować? W portugalskiej biedronce? Niemieckim realu czy francuskim Auchan? Opanuj się! Jaki mam kupić samochód skoro połowa rynku to niemiecki przemysł? Ruską Ładą mam jeździć? Śmierdzisz mi ksenofobią na kilometr.

Danuta

Do "none" za sklep na Podhalańskiej dziękuję - zimą jabłka do 9 zł za kilogram. Przy cenach okolicznych sklepów opłaca się już zamawiać przez internet z dostawą do domu. Rozumiem że sprzedawcy dostosowali się do portfeli większości mieszkańców. Tyle tylko, że w Komorowie co raz mniej mieszka celebrytów, polityków i pracowników BOR. Zmienili się mieszkańcy i ich portfele.

Gość

Proszę. NIemcy w czasie wojny wymordowali 6 mln Polaków a teraz jak czytam te komentarze chcemy Lidla to niedobrze mi się robi. Nic dziwnego że intelktualiści z Komorowa nie chcą Lidla a cholo.... z Pruszkowa nie dalej napycha kieszenie szwabom. Nie dalej kupują niemieckie auta i śmierć przodków mają w pogardzie.

none

@Danuta: Masz jeszcze sklep na Podhalańskiej, przy samej stacji też są sklepy, w Regułach jest Biedronka, więc nie przesadzaj z tą posuchą. Natomiast zgadzam się co do uwag odnośnie dojazdu - jakoś nie potrafię sobie wyobrazić TIRów, które by miały przyjeżdżać z zaopatrzeniem: w al. Kasztanowej jest ograniczenie bodajże do 3,5t, o ile kojarzę to na Sanatoryjnej podobnie. A od strony Marii dąbrowskiej są dwa ciasne ronda, przez które TIR z naczepą może nie dać rady podjechać. Jak się ktoś uprze i będzie co chwila dzwonił po policję to może być ciekawie.

Danuta

Przyznam że popieram obie strony. Sklep w pobliżu czynny do późna był by mi na rękę. Mam sklep na Tadeusza ale do 17-18.00 i bez możliwości płacenia kartą. Z drugiej strony zwiększony ruch na M.Dąbrowskiej to był by dramat bo już teraz rano jest tam ciężko. Ale może przy okazji przerobili by to ciasne rondko? No bo jak samochody dostawcze miały by tam dojechać? Tak jak autobusy czyli pod prąd? A że działki nikt nie chce kupić to mnie nie dziwi tam od zawsze było bagno i szuwary więc ryzyko spore.

Gość

W Komorowie od lat działała grupa oszołomów, którzy wszystko blokowali. Niestety jest coraz gorzej. Nowe osoby działające są jeszcze gorsze. Komorów nie jest jakimś wyjątkowym miejscem, chodź to fakt, nie wiem gdzie bardziej aktywiści niszczą wspólnotę mieszkańców. Brawo nowi prezesi i członkowie stowarzyszeń komorowskich, odpychacie mieszkańców Komorowa bardzo skutecznie. To jest ta wyjątkowość Komorowa kolejna grupa aktywistów wypowiada się za wszystkich mieszkańców.

Gość

Ten Lidl to świetny pomysł, jest w zasadzie na wylocie z Komorowa w bardzo dobrym punkcie komunikacyjnym, Lidle w okolice są tylko 2 w Pruszkowie i są potwornie przeładowane. Ciekawe czy mieszkańcy Komorowa, którzy już tradycyjnie uważają się za lepszy sort nie robią zakupów w sklepach w Pruszkowie...Robią tylko jak zwykle protestują dla zasady.

Gość

Chcemy Lidla, niech nawiedzona grupa Komorowian przestanie decydować za innych.

Gość

Nie mieszkańcy nie chcą! Tylko kilkunastu pseudo ekologów z Komorowa którzy bardzo głośno krzyczą i wypowiadają się za wszystkich wbrew ich woli!

silver

Kolejny materiał o plotkach i domniemaniach. W naszym regionie dzieje się naprawdę wiele, a Wy ciągle o bzdurach piszecie.

Gość

Ktoś chce zrobić kasę za gminne pieniądze. Niech wszyscy którzy są przeciw budowie Lidla, stowarzyszenia komorowskie zrobią zbiórkę i sami kupią za grube miliony ten teren. Nie ma zgody na wydawanie naszych pieniędzy ( podatników ) na fanaberie jakiejś grupy. Jest bardzo wielu mieszkańców, którzy chcieli by dyskont w tej lokalizacji. Jeśli ktoś boi się, że upadną lokalne sklepy to jest w błędzie, wystarczy że ci którzy są przeciwko budowie Lidla będą dalej w nich robili zakupy. Dajcie wybór mniej zamożnym ludziom, których nie stać na robienie zakupów w najdroższych sklepach i nie mających samochodów. Spróbujcie sami robić większe zakupy i nosić ciężkie zakupy po 3-4 km. przez cały rok.

Gość

chory pomysł !! uszanujmy choć trochę miejsce i urok tej okolicy jeśli jeszcze możemy !!!

Marek J

Jestem przeciw!!! nie psujmy krajobrazu tego uroczego miejsca !!

Zygmunt

Przepraszam czyli Komorowianie nie robią zakupów w marketach tylko w kilku budkach na wsi?? Wątpię! Ja jestem za. Przynajmniej w Pruszkowie Lidl sie odkorkuje a i ja chętnie skorzystam z tego bo bede miał bliżej!

Gość

Teraz wszystkim coś przeszkadza...