27° Środa
19 Września


Seweryn Dębiński

WKD bije o głowę innych przewoźników

Warszawska Kolej Dojazdowa ponownie może pochwalić się najwyższym wskaźnikiem punktualności w Polsce.

To już nie jest dla nikogo zaskoczenie. „Wukadka” to najpunktualniejszy przewoźnik w całym kraju. W pierwszym kwartale 2017 r. poziom punktualności WKD wyniósł 99,61 proc., w drugim 99,52 proc, w trzecim 99,41 proc oraz w czwartym 99,77 proc. Daje to wynik ogólny w całym 2017 r na poziomie 99,58 proc. (w 2016 r. było to 99,2 proc.). Jedynie z „wukadką” konkurować mogą dwaj przewoźnicy w kraju – UBB (wynik za 2017 r. to 98,51 proc) oraz PKP SKM w Trójmieście (98,05 proc.).

Niewątpliwie na sukces Warszawskiej Kolei Dojazdowej składa się to, że pociągi poruszają się po własnej, wyodrębnionej infrastrukturze. Warto też podkreślić iż zarządca nie udostępnia infrastruktury innym przewoźnikom kolejowym. WKD posiada też własne zaplecze utrzymaniowe taboru i infrastruktury.

Jak wypadają inni przewoźnicy na tle „wukadki”? Koleje Mazowieckie uzyskały w 2017 r. punktualność na poziomie 91,85 proc., natomiast Szybka Kolej Miejska 94,21 proc.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 26

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Wawa

Minusy są a argumentów brak, człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z pruszkowiaka nigdy!!!

Wawa

Potwierdzacie komentarzami że reprezentujecie biedotę która potrafi żyć tylko za cudze. Kto z was płaci za chodniki , śmietniki i wiaty przystankowe w Warszawie ? NIKT !!! Wy najeżdżacie miasto aby ukraść dla CDK !!! Kto ma argumenty niech piszę. Podyskutujemy.

trele morele

Kiedy będzie można płacić "kartą" w kasach wkd?

Gość1000

Niezrozumiałe jest nie włączenie WKD do II strefy biletowej od Opaczy do Pruszkowa. Jeżeli powodem tego ma być sprzeciw wójta Michałowic to po co zbudował on w Regułach ogromny parking? Najpierw koszt dojazdu samochodem na ten parking. Od Reguł do Opaczy bilet miesięczny 95 zł, potem bilet miesięczny na Warszawę 100 zł. Czyli razem więcej niż koszt paliwa jazdy samochodem od razu do Warszawy. A przy tym i szybciej, i wygodniej. To ma być zachęta do korzystania z wukadki?

Gość

@tom: Porozumienia do Pruszkowa właśnie dlatego nie ma, że po drodze jest gmina Michałowice, która nie zgadza się na włączenie do gry. Oprócz porozumień na linii ZTM-KM / ZTM-WKD (przewoźnicy), ZTM zawiera równolegle porozumienia z właściwymi gminami.

Gość22

Do Wawa Co ty za bzdury wypisujesz? Jest masa ludzi, którzy z Warszawy jadą w stronę Pruszkowa do pracy. Wiem, bo sam jeżdżę mieszkając w Warszawie. I uważam, że ci którzy nie mogą jeździć SKM i KM, a muszą tylko WKD są niesprawiedliwie traktowani, bo muszą za bilety płacić dwa razy więcej. Przy obecnych relacjach cen biletów miesięcznych w WKD nie ma żadnej zachęty do rezygnacji z własnych samochodów. Miesięczna cena paliwa jest sumarycznie taka sama jak cena dwóch biletów miesięcznych (warszawskiego i wkd). Chyba wolałbyś, żeby Pruszków "najeżdżał stolicę" bez setek samochodów.

tom

@gość445 Włodarze jakich gmin mają sypać groszem i dlaczego? Między Warszawą a Pruszkowem jest tylko gmina Michałowice. Pruszków jest włączony do II strefy w KM, SKM i ZTM. Dlaczego więc nie w WKD? Co ciekawe KM i WKD mają praktycznie tego samego właściciela - samorząd mazowiecki. Dlaczego więc porozumienie pomiędzy ZTM a KM jest, a między ZTM i WKD od lat nie ma, mimo że ludzie wciąż o nie proszą?

Gość

Ile razy będziecie te kpiny urządzać, już wielokrotnie zostało napisane że wkd zawsze będzie miała lepsze wyniki bo wynika to z takiej a nie innej infrastruktury w sensie tego że wkd to oddzielny system

Wawa

Jak macie narzekać to nie wsiadajcie. Ale wy zrobicie wszystko żeby najechać Stolicę, Cena przeszkadza ? nie korzystaj !!!.

Gość

I sprawa chyba najważniejsza! WKD w dalszym ciągu nie ma maskotki. Wiele akcji dezinformacyjnych mogłoby się odbyć, gdyby była maskotka. Kontrolerzy wręczaliby je maluchom po okazaniu zaświadczenia, że są z 500+. Taka maskotka mogla by nazywać się Benio.

zwykły pasażer

Beton, beton, beton. Prezes zarządu -absolwent instytutu w Leningradzie (ZSRR) z lat 80. Zgodnie z zasadą politruka wzmaga represje w postaci intensyfikacji kontroli. Kiedy w końcu WKD do Pruszkowa zostanie włączona do II strefy biletowej? Nie, to przecież byłoby w interesie zwykłych ludzi. A na to zarząd WKD nie może pozwolić.

chłop z krwi i kości

Chwalenie się tym co jest psim obowiązkiem. A na głowę to bije innych cenami biletów. Bilet miesięczny od Opaczy do Michałowic -1km i 3 minuty jazdy za 95 zł! Kiedy wreszcie ludzie doczekają się włączenia tego opornego WKD do II strefy biletowej? Może wybory samorządowe coś zmienią? Czas najwyższy.

Gość 445

@tom Jesli ktos lubie wieczne opoznienia i awarie taboru to na pewno wroci do podrozy km bo skm w wiekszosci przypadkow dostaje ,,rykoszetem'' ale takich ludzi duzo nie jest. A do do stref biletowych to włodarze gmin sypna groszem to bedzie rozszerzona typowy komentarz nie znam sie ale wypowiem

Gość

Porównanie do innych przewoźników jest bez sensu! Tak jak inni już pisali WKD ma swoje tory, a inni przewoźnicy muszą się współdzielić. Ich można porównać jedynie do metra warszawskiego

Gość

Bo tylko wkd jeździ po swoich torach. Reszta musi puszczać ekspresy.

tom

No i czym tu się zachwycać jak tą WKD ciągle rządzi beton z innej epoki. Zamiast obniżyć ceny biletów, żeby zachęcać ludzi do kupowania to nasyłają hordy kanarów z limitem wykonania planu kar. Od lat też nie chcą włączyć przystanków za Opaczą do II strefy biletowej co jest szczytem lekceważenia ludzi. Zamiast tego za kilka minut jazdy żądają kwoty, za którą bez ograniczeń można jeździć po całej Warszawie. Perfidnie wykorzystują swój monopol, bo na trasie Pruszków WKD-Opacz nie żadnej alternatywnej komunikacji zbiorowej. Jak tylko skończy się remont torów kolejowych mieszkańcy Pruszkowa na pewno w większości z powrotem wrócą do KM i SKM.

Wilku

A co z niebieskimi tablicami które robili rok i ciągle nie działają a już na pewno jak jest awaria na trakcji? Co z placeniem za bilety kartą? Co z kupowamiem w ciągle nie działających automatach? Co ze sciskiem i tlokiem w godzinach szczytu? O tym można się pochwalić w rankingach?

Gość

czym? chyba cenami biletów ;-)

Gość123

Również z cena biletów miesięcznych z grodziska bije innych na łeb

Gość

No dobrze wszystko zie zgadza ale może powiedzmy sobie szczerze ze Wkd mają po pierwsze swoje tory i jezdza tylko w dwa kierunki żadne inne spółki nie jeżdżą po ich tory. A Inne spółki jeżdżą po torach PLK a co za tym idzie? Ze przepustowosc pociagow w Warszawie siega co 1 minuta a może i mniej w goidznach szczytu. Więc niech tylko na dany pociag bedzie wsiadac dużo podróżnych i przez to juz pociąg ma jakieś opóźnienie. Gdyby Wkd jeździło po tych samych torach jak reszta przewoźników nie ma szans żeby ich punktualność była najlepsza bo w wiekszosci spolka nie jest winna za opoznienia. Skm jezdzi po tych torach Koleje Mazowieckie Cargo Przewozy Regionalne Kolej Łódzka ICC itd. Juz nie wspomnę o prywatnych firmach więc co tu mowimy o WKD? Dajcie ich na te same tory to dopiero zobaczymy czy nie bedzie opoznien.

Gość

Nie ma się czym chwalić, bo to tak jakby porównywać boksera wagi ciężkiej i piórkowej. Jakiś inny przewoźnik w Polsce ma swoje własne tory?? Na dodatek bez dużej ilości zwrotnic i innego sterowania podatnego na kradzieże?

z11

Śmieszą mnie te rankingi punktualności. Czym tu się chwalić? Pociągi jeżdżą na zamkniętej ok 30km trasie jeden za drugim. Takie coś powinno się porównywać z tramwajami, a nie innymi przewoźnikami kolejowymi. Nawiasem mówiąc punktualność WKD jest super o ile nie wyjedzie na trasę skład EN95...

Gość

Ładne drzewa na zdjęciach. Pewnie wytną jak starosta im pozwoli.

Gość

A toalet z WC na stacjach i przystankach dalej nie ma. Tylko te śmierdzące Toi-Toi, i to nie wszędzie. Może na 100-lecie coś przygotują?

Gość

Koleje Mazowieckie 91%??? To chyba procent pociągów które się spóźniły.

Gość

Punktualność jest super, ale kupno biletu w automacie na peronie W-wa Zachodnia graniczy z cudem. Jest co chwalić, ale jest jeszcze sporo do poprawy.