25° Wtorek
18 Września

Śr

Pixabay

Wójt Baranowa: oficjalnie w gminie powstanie CPL

Andrzej Kolek, wójt gminy Baranów powiedział nam, że otrzymał już oficjalne informacje o lokalizacji Centralnego Portu Lotniczego. Inwestycja ma opiewać na kwotę 30 mld zł i ma powstać właśnie w Baranowie.

Wczoraj media w całej Polsce obiegła informacja o tym, że w Baranowie leżącym tuż obok Grodziska Mazowieckiego powstanie ogromne lotnisko. Udało się nam skontaktować z wójtem i przeprowadzić krótką rozmowę:

Co wiadomo dziś w sprawie budowy CPL w Baranowie? Wczoraj były to tylko doniesienia...
Dziś rano otrzymałem już informacje oficjalne ze strony rządowej, że lokalizacja planowanego portu lotniczego jest w Baranowie.

Czy to dobra informacja dla Baranowa, czy zła?
W sposób jednoznaczny trudno odpowiedzieć... Zainwestowanie 30 mld zł na terenie naszej gminy to taki kurs pro rozwojowy, zresztą dla okolicy też. To ewenement w skali kraju, bo nie ma takiej gminy, gdzie taka inwestycja miałaby powstać. Ale musimy sobie zdawać też sprawę z pewnych zagrożeń, chociażby związanych z opuszczeniem miejsc zamieszkania, ponadto samo funkcjonowanie portu lotniczego generuje hałas i jest nieprzyjazne dla środowiska. Choć myślę, że o tych środowiskowych sprawach będziemy mogli rozmawiać dopiero, gdy powstaną odpowiednie dokumenty.

Jak mieszkańcy zareagowali na wieść o tak dużej inwestycji?
Są zwolennicy i przeciwnicy tej inwestycji, jak to w życiu bywa. Zdania są podzielone.

Czy znane są Panu szczegóły dotyczące budowy CPL?
W grę wchodzi wybudowanie kolei dużych prędkości, powiązanie lotniska z autostradami, czyli budowa nowego węzła autostradowego w Baranowie oraz powiązanie innych istniejących ciągów komunikacyjnych z tymi bardziej głównymi. Nie mam żadnych informacji technicznych na temat lotniska oprócz takich bardzo ogólnych. Do końca też nie potrafię określić szczegółowej lokalizacji obiektu. Wiem tylko, że potrzeba 800 ha terenów w kierunku wschód-zachód bo tak się odbywają starty i lądowania. Lotnisko ma powstać tam gdzie zaludnienie jest najmniejsze.

Zatem mieszkańcy zostaną wysiedleni.
Ma to być wykonane przy pomocy specustawy, czyli specjalnej ustawy, która pozwala pozyskać grunty za odszkodowanie. Do takich rzeczy podchodzi się w sposób autorytarny. Jeśli jest jakiś plan rządowy, który trzeba zrealizować i pozyskać grunt, to opracowuje się dokumenty prawne pozwalające wywłaszczyć mieszkańców, a co za tym idzie pozyskać grunt pod ten cel. 

Niewątpliwie port zaburzy dotychczasowy porządek.
Oczywiście ma on wpływ na nasze gminne plany. Na terenach, które będą zajęte pod port lotniczy absolutnie nie będziemy inwestować. Do tematu będziemy wracać najprawdopodobniej podczas zebrać sołeckich. 


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 18

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Wiki

Tak szczerze z Wawy do Siedlec to tylko 100km

Gość

no jasne, niech prowincja się męczy

Gość

Do Gościa z 13:04 - Przypominam, że projekt 400kV pochodzi z przełomu 2014/2015 natomiast ta lokalizacja lotniska to świeży pomysł...

Gość

No i teraz jasne po co potrzebna jest linia 400 kV !

Gość

Ciekawe jak dodatkowy ruch przyjmie autostrada A2? Auta chyba beda się poruszac po wirtualnych pasach.... bo te dwa to juz sa za ciasne(trzeci w takim przypadku tez nie wiele pomoze)... ale o tym pomyślimy jak oddamy lotniski i wpuścimy dodatkowy ruch na autostradę :D

Głos

Do Gościa z 10.24 Widzisz nawet prowokować nie potrafisz gamoniu...Odległość z Siedlec do Wwa to 150km z Baranowa ok 20km...Powiedz gdzie widzisz sens budowania tak wielkiego lotniska na terenach wschodnich Polski ?

Gość

Jeśli to marzenie ze snu Jaro to może trza okrzyknąć Polskę drugim Dubajem

Donek ratuj polskjie

Prawie się udało towarzysze,prawie

Gość

A co na to mieszkańcy Niepokalanowa. Przecież to nad nimi w dzień i noc będą latać samoloty , a nie nad A2?

lol

Do Gościa z 10:24: Kochany Panie, racja, tylko że wówczas z pokładu lądujących samolotów byłoby widać drewniane ubogie domostwa, i taki byłby wizerunek naszego kraju ?

Gość

Protestuję, PIS miało wspierać wschodnią Polskę, miało być wyrównywanie szans. Ten port lotniczy powinien powstać między Siedlcami a Łukowem, autostrada też tam ma być, kolej jest ;)

Gość

Spec ustawa, autorytaryzm, to już prawie totalitaryzm. Bez komentarza!

Mieszkaniec z okolic

...a wszystko przez sen Prezesa, w ktorym to otwiera superlotnisko przecinajac bialoczerwona wstege... Osobiscie mam nadzieje, ze do inwestycji nie dojdzie.

Ryży Krul Ełuropy

Mogło być tak pięknie ,OLT EXPRESS obslugiwałby najpierw Danzig później Warschau...wkrótce przejęli byśmy cała okupowaną Polen...a pieniążki płyneły by prosto do naszej ukochanej ojczyzny....

Gość

trudno powiedzieć :D

Gość

To średnia wiadomosc

Radek

Bardzo zla wiadomosc! Pomylka

Gość

Bardzo dobra wiadomość! :)