28° Wtorek
19 Czerwca

Śr

Maciej Bochnowski

Wspólny bilet na WKD?

Z oferty „wspólnego biletu” korzystają dziś pasażerowie SKM i KM dojeżdżający do Pruszkowa. Od lat na wdrożenie tego rozwiązania czekają podróżni korzystający z WKD. Teraz pojawiła się na to szansa.

„Wspólny bilet” umożliwia podróżnym posiadającym bilety długookresowe wydane przez Zarząd Transportu Miejskiego (od dobowego wzwyż) korzystanie nie tylko z warszawskiej komunikacji, ale również z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Dzięki temu pasażerowie oszczędzają, bo nie muszą mieć dwóch różnych biletów. Na wprowadzenie „wspólnego biletu” na linii WKD podróżni czekają od bardzo dawna. Dziś na podstawie WKM mogą dojechać jedynie do przystanku w Opaczy.

Z uwagi na planowane zamknięcie linii kolejowej nr 447 Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki wprowadzenie honorowania WKM w wukadkach ułatwiłoby życie podróżnym. Okazuje się, że rozmowy na ten temat już trwają. – To jeszcze nic pewnego. Prowadzimy negocjacje z Warszawską Koleją Dojazdową, by na czas remontu linii 447 „wspólny bilet” obowiązywał również w pociągach WKD. Niebawem odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy, gdzie będziemy dyskutować na ten temat. Skoro w pociągach Kolei Mazowieckich może obowiązywać takie rozwiązanie, to w WKD też powinno być to możliwe – mówi nam Andrzej Kurzela wiceprezydent Pruszkowa. – Z naszej perspektywy zależy nam, by strefa sięgała do przystanku w Pruszkowie, tak by mieszkańcy Wyględówka, Ostoi i Centrum mogli na podstawie takiego biletu korzystać z kolejki. Pozostałe gminy nie mają wspólnego biletu, oczywiście poza Piastowem, ale tam nie ma linii WKD – mówi nam Andrzej Kurzela.

Władze Pruszkowa przestrzegają jednak, by przedwcześnie nie świętować sukcesu. – Rozmowy trwają. Jaki będzie ich finał tego jeszcze nie wiemy – dodaje Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Zakładając optymistyczny scenariusz i to, że uda się wprowadzić wspólny bilet na WKD na czas remontu na kolei nasuwa się jedno pytanie. Czy to rozwiązanie mogłoby obowiązywać również po zakończeniu modernizacji linii 447? – Chcielibyśmy aby to funkcjonowało również po zakończeniu utrudnień – zaznacza wiceprezydent Pruszkowa.

Co więcej proponuje sposób weryfikacji pasażerów. – Na WKD moglibyśmy stworzyć specjalną spersonalizowaną kartę, z której mogłyby korzystać te osoby, które posiadają Pruszkowską Kartę Mieszkańca – podkreśla Kurzela.

Chodzi o to, by z budżetu Pruszkowa dofinansowywać „wspólny bilet” tyko mieszkańcom miasta odprowadzającym tu podatki (taki jest wymóg otrzymania PKM). Gdyby dziś na WKD wprowadzić te same zasady, które obowiązują na liniach SKM i KM, to mieszkańcy Grodziska i Milanówka mogliby kupować bilety okresowe WKD tylko do Pruszkowa, a dalej podróżować na podstawie WKM. Kłopot w tym, że Pruszków płaciły również za ich. Wprowadzając rozwiązanie proponowane przez wiceprezydenta Andrzeja Kurzelę rozliczenie wspólnego biletu miałoby się odbywać na zasadzie płatność za osobę.

Pruszkowscy włodarze często podkreślają, że na stację PKP w Pruszkowie dojeżdżają mieszkańcy z okolicznych gmin, którzy posiadają WKM. Kłopot w tym, że sąsiednie samorządy do wspólnego biletu się nie dokładają. Czy jest zatem szansa, aby sposób rozliczenia „od mieszkańca” wprowadzić również do wspólnego biletu obowiązującego na „dużej kolei”? – Chcieliśmy to zrobić ale Zarząd Transportu Miejskiego zaznaczył, że jest to niemożliwe. Jednak to było jakiś czas temu. Dziś identyfikacja jest łatwiejsza, więc z naszej strony nie wykluczamy tej możliwości – dodaje Kurzela.

Kiedy zatem dowiemy się, czy posiadacze WKM będą mogli podróżować pociągami WKD bez konieczności zakupu dodatkowego biletu? – Remont i zamknięcie linii zbliża się wielkimi krokami. Liczymy na to że uda nam się zakończyć rozmowy w czerwcu lub na przełomie czerwca i lipca. Trudno jednak przesądzić ich wynik – mówi nam wiceprezydent Pruszkowa.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 24

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Panie Kurzela - Ostoja i przystanek WKD w Pruszkowie????? Pan chyba kompletnie nie zna topografii miasta.... Żenada....

Gośćxxxx

Nie będzie wspólnego biletu wkd/SKM /km bo w okresie remontu będzie jedzic tylko wkd , więc nie ma ona żadnego interesu by się dzielić przychodami z niedzialajacymi kolejami

Gość

jedyna mozliwosc walki z Lotniskiem to likwidacja lotow nocnych. Prosze pisac skargi o samolotach startuacych /ladujacych 22-6 na skargi.wnioski@polish-airports.com "samolotyzakłóciły nasze prawo do odpoczynku. Po raz kolejny zwracam sie do Panstwa instytucji odpowiedzialnej za rozkład lotów o przestrzegania naszego prawa do odpoczynku ." a potem Trzeba skladac kopie na adres Marszalka Wojewodztwa Mazowieckiego , ktore dycyduje o ilosci lotów nocnych ostatnio zaczyna zmniejszac ich ilosc.patrz linki http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/lotniska/nocne-operacje-na-lotnisku-chopina-moga-zostac-ograniczone-58044.html adres Marszalka urzad_marszalkowski@mazovia.pl powodzenia

cwany gapa

Jak się nie dogadają to będę jeździł "na gapę"

Gość

czy poniższe komentarze pisze jedna i ta sama osoba????

rudyroman

A tym wszystkim którzy myślą że " po remoncie będzie szybciej, SKM dowiezie nas do parzniewa na kartę miejska " spieszę z wyjasnieniem: - szybciej?, póki nie przebuduja odcinka Warszawa Włochy - Warszawa Zach. to szybciej nie bedzie - SKM nie dowiezie do parzniewa - 2 strefa z bardzo dużo pewnością nie obejmie parzniewa - proszę zapoznać się z ofertą KM na miesięczny bilet do 5 kilometrów. Będziecie musieli taki posiadać chcąc dotrzeć do stacji PKP Pruszkow. Zaraz po otwarciu tej linii Renoma mandatami uswiadomi nieswiadomych

rudyroman

Zapomnijcie Państwo o wspólnym bilecie na WKD Pruszków. Tak samo jak nie będzie SKM do Grodziska. Spółki samorządu województwa nie dopuszcza do utraty tak pasazerskich linii. Zresztą WKD to jest fenomen. Warszawska Kolejka Dojazdowa a na Warszawskim bilecie nie da się przejechać całej trasy.......

Gość

Jak się nie uda, to znaczy że się pan wiceprezydent za mało starał. Za efekty a nie za słowa oceniamy.

Zapora

Bo jak by była metropolia to był by wspóly bilet na wszystką komunikację.

leo

A dlaczego miałoby to dotyczyć tylko posiadaczy karty mieszkańca? Karta i płynące z niej niby korzyści są za przeproszeniem do dupy więc nie zamierzam jej wyrabiać. Jednak podatki płacę tutaj od dziesiątek lat i nie życzę sobie podlegać dyskryminacji tylko dlatego, że swoim udziałem nie będę legitymizować poronionej realizacji tej całej karty.

Gość

Ten tzw. wspólny bilet i tak jest "kulawy", bo żeby przesiadać się np. z tramwaju do pociągu albo WKD-ki trzeba mieć bilet ważny co najmniej dobę. Kiedyż wreszcie będzie można pojechać np. z Pruszkowa do Warszawy pociągiem lub SKM-ką z takim samym biletem jednorazowym?! Takie rozwiązania są powszechne w Europie i nie potrzeba do tego tworzenia żadnych metropolii! Już kilka razy musiałam obcokrajowcom tłumaczyć na lotnisku, że bilet na zielony pociąg jest inny niż bilet na czerwony, mimo że jadą one do centrum tą samą trasą... Czekam na zintegrowanie systemu biletowego od bardzo dawna i straciłam już nadzieję, że kiedyś to wreszcie się stanie.

turirek

Od kiedy do Pęcice dojeżdża WKD ?

none

@Zapora: A co ma piernik do wiatraka?

Gość

Myslenie Kurzeli: Pruszkow niech do niczego sie nie dokłada, niech płacą inni. Buta i arogancja

Gość

Do gościa z11:58. To w Pęcicach jest WKD?

Zapora

Metrpoli to -----be! ale wspólny biley to --cacy!!! Myślenie Kalego.

och

co ja nie moge...kurzela fantasta. Zamiast gadac o przyszlosci, choc raz zrob cos chlopie a pozniej pochwal. Jak na razie slabo wam idzde, obiecanki cacanki. Ten portal faktycznie zaczyna byc tuba UM w WPR.

aha

Do Gościa z 10:48- ach, rozumiem, że Ty i Ci "wszyscy' chcecie do Warszawy latać samolotem czy jeździć karocą?

Gość

Proponuję rozważyć obowiązywanie wspólnego biletu do Komorowa. To jest gmina Michałowice, a i mieszkańcy osiedla B. Prusa mogą po pracy dojść do domu przez zielony Komorów niż głośny Pruszków.

Gość

Władze Piastowa mają swoich mieszkańców w głębokim poważaniu, a przecież duża część mieszkańców południowej części Piastowa korzysta z WKD wsiadając Regułach lub w Pęcicach. Autobusy zastępcze wszystkiego nie załatwią w sytuacji gdy al. będą jeszcze bardziej zawalone samochodami.

Gość

Znaczy to że wybory się zbliżają, coraz więcej cudów na kiju będzie.

Gość

Pomysł jest oczywiście bardzo dobry, ograniczenie tylko dla mieszkańców Pruszkowa też, nie widzę powodu, żeby miasto dopłacało za ludzi z Grodziska, Milanówka, Brwinowa czy Parzniewa... Niestety mam nieodparte wrażenie, że ostatnimi czasy w związku ze zbliażającymi się wyborami, włodarze zrobili się bardzo aktywni, obiecują wszystko.

Gość

A władze Piastowa milczą w tym temacie? Myślą, że wszyscy będą jeździć autobusami 716, 717.

Gość

NIE WIERZĘ