16° Wtorek
16 Października

Śr

Czw

Pią

Sob


Archiwum

Wybory samorządowe na nowych zasadach. Jakich?

Zbliżają się wybory samorządowe. 21 października wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. W tym roku po raz pierwszy na pięcioletnią kadencję. A to nie jedyna znacząca zmiana.

Modyfikacje ordynacji wyborczej zwykle budzą kontrowersje. Nie inaczej było w przypadku zmian przegłosowanych w parlamencie w styczniu tego roku. Nowa ordynacja wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przeciw temu rozwiązaniu głośno protestowało wielu samorządowców. Ostatecznie dwukadencyjność jednak wprowadzono, ale z ważnym zastrzeżeniem. Kadencje będą się liczyć od tej rozpoczynającej się po najbliższych wyborach. Długoletni włodarze gmin nie zostają więc pozbawieni szansy na dalsze rządzenie.

Kolejna duża zmiana to wydłużenie kadencji. Wybrani w październiku samorządowcy będę pełnić swoje funkcje przez pięć, a nie jak było do tej pory, cztery lata. Kolejne samorządowe rozdanie wyborcze odbędzie się więc dopiero w 2023 r.

Nowością, którą zauważymy gołym okiem w lokalach wyborczych, są przezroczyste urny. To rozwiązanie ma wyeliminować możliwość manipulacji przy kartach i zapobiegać ewentualnym oszustwom. W tym samym celu wzmocnione zostały uprawnienia mężów zaufania, którzy będą mogli m.in. rejestrować za pomocą urządzeń nagrywających czynności komisji wyborczej.


Ewelina Latosek
ewelina.latosek@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 11

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

CZAS NA Z!MIANY

Tawarisze marzą o wygraniu... A DALEJ JAZDA! DOŚĆ!!! NIGDY WIĘCEJ!!!

Wybory 2o18!

Nareszcie wybory, CZAS ROZGONIĆ TOWARZYSZY OD LAT WZAJEMNEJ ADORACJI! DOSĆ STOWARZYSZEŃ!!! UWOLNIĆ POW. PRUSZKOWSKI I WSZYSTKIE GMINY DO NIEGO NALEŻĄCE!

Gość z okolicy

do brwinowianina: poczytaj przepisy to się dowiesz. Wybierają i zgłaszają komitety wyborcze i partie, które zgłaszają swoich kandydatów

Gość

Tatuum w Nowej Stacji w Pruszkowie

Gość

NAJWAŻNIEJSZE ŻEBY ZOMOWCÓW z Platformy nie dopuścić do władzy

Gość

Zasada nr trzy : trzymać z dala od koryta mafię czyścicieli kamienic z PO

Gość

Zasady są dwie: pogonić Jana i nie wpuścić PiSu.

Oktabenson

Brwinowianin...mężów zaufania wybiorą żony niezaufane...a poza tym to zobaczymy jak będzie...musisz oglądać

Gość

DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA ON-LINE. E-REFERENDA PLUS WETO NARODOWE. STOP POLITYKOM CHRONIĄCYM OD 30 LAT MAFIĘ PREZESÓW SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH, STOP LOBBYSTOM, URZĘDASOM, BANKSTEROM, MAFIOM, PASOŻYTOM. PARTIE WON. CAŁA WŁADZA DLA NARODU. POWSZECHNE WYBORY WŁADZY USTAWODAWCZEJ, WYKONAWCZEJ(!), SĄDOWNICZEJ (!). GŁOSOWANIA ON-LINE W TECHNOLOGII BLOCKCHAIN, PROFILEM ZAUFANYM LUB BIOMETRYCZNIE. TYLKO DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA JEST DEMOKRACJĄ. WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, DOBROBYT. BUDUJMY NASZĄ ŚWIADOMOŚĆ SPOŁECZNĄ. TO MY JESTEŚMY SUWERENEM. TO MY JESTEŚMY WŁAŚCICIELAMI POLSKI. TO MY DECYDUJEMY TU I TERAZ I W KAŻDEJ SPRAWIE. STOP UZURPATOROM. STOP OKUPANTOM. Przekaż dalej. Promuj. Bądź DB.

Gość

Nieważne kto głosuje, ważne kto głosy liczy........... -J. Dżugaszwili (Stalin)

brwinowianin

...a kto wybiera " mężów zaufania" :)? - Panujący burmistrz w danym mieście :)?