19° Sobota
22 Września


CBŚP

Wyłudzili na „słupa” pojazdy warte 9 mln zł

Zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie Grodziska Mazowieckiego, Żyrardowa i innych miejscowości na terenie Polski. Przestępcy zajmowali się wyłudzaniem luksusowych samochodów osobowych, pojazdów dostawczych, ciężarowych oraz naczep do ciągników siodłowych.

Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji w Radomiu. Wszystko rozpoczęło się w marcu tego roku. Proceder polegał na wypożyczaniu pojazdów z firm transportowych na tzw. słupa. Następnie przestępcy demontowali nadajniki GPS z pojazdów, które „przerzucali” zza wschodnią granicę Polski.

– Przestępczy proceder, z którym związana była m.in. firma z Grodziska Mazowieckiego polegał na zakładaniu firm na tzw. słupy, a następnie zawieraniu umów najmu pojazdów z firmami z branży transportowej. Po wejściu w posiadanie pojazdów demontowano z nich nadajniki GPS, a następnie transferowano samochody poza granice Polski, głównie do Rosji. W ten sposób sprawcy wyłudzili kilkadziesiąt samochodów oraz naczep o łącznej wartości ponad 9 mln zł na szkodę 44 firm. Przedmiotem przestępstw padły takie pojazdy jak: samochody osobowe BMW, pojazdy dostawcze marki Citroen, Fiat, Iveco oraz Peugeot, ciężarówki marki Volvo, MAN, Scania i Mercedes, a także naczepy marki Schmitz, Kron, Koegel i inne – poinformował Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Podejrzani założyli trzy firmy na tzw. słupy, w ten sposób oszukali aż 44 podmioty gospodarcze. Wartość wyłudzonego mienia oszacowano na 9 mln zł. W trakcie śledztwa od marca tego roku do końca września zatrzymano 15 osób. Przedstawiono im niemal 200 zarzutów popełnienia przestępstw, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, paserstwa oraz podrobienia dokumentów. 11 zatrzymanych przebywa w aresztach śledczych na wniosek prokuratora. 

Głównym podejrzanym w tej sprawie jest Tomasz K. Usłyszał on zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, która wyłudzała pojazdy o dużej wartości. Ponadto mężczyzna usłyszał 42 zarzuty popełniania innych przestępstw, m.in. oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, przy czym ustalono, iż Tomasz K. działał w warunkach tzw. recydywy, a z popełniania przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodów. 

– Część z osób zaangażowanych w przestępczy proceder, przed zatrzymaniem ukrywała się przed organami ścigania na terenie Rosji oraz Republiki Południowej Afryki – informuje Łukasz Łapczyński.

Jak na razie organom ścigania udało się odzyskać trzy pojazdy. Śledztwo ma charakter rozwojowy. 

 


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 10

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

każdemu według zasług - jaki bandzior takie kajdanki . powinni założyć mu różowe z futerkiem??

Gość

Hmm , zawsze myślałem że nadajniki GPS krążą na satelitach wokół ziemi i są własnością armii USA , a tu się okazuje że zwykła wypożyczalnia samochodów też ma nadajniki GPS .

WOW

A! Patrzcie co to też! te Osiem Ostatnich Lat... zrobiło ze SPECJALSAMI, nawet Kajdanek NIE MAJĄ żeby MAFIARZA skuć -> tylko Trytytkami MUSZĄ SIĘ RATOWAĆ :D :D

Gość

obecne złodziejstwo jest żałosne , to chłopaczki bez jaj . co widać po obcisłych gaciach na zdjęciu

Gość

Ja bym sprawdził czy aby nie chciał wyłudzić też książek z biblioteki i biletów do teatru. Wśród właścicieli BMW - zarówno tych bardziej jak i mniej legalnych - to bardzo pożądany towar. Nie wiem jak wy ale ja zaobserwowałem, że pod teatrem jest najwięcej BMW

Gość

kradł miliony a dał się złapać w gaciach . obecni złodzieje nie mają klasy i sznytu , nawet chata na zdjęciu to jakaś nora królicza

Głos

Tak kończy się życie "państwem teoretycznym" .Szkoda że ci którzy na Państwo Teoretyczne dali zezwolenie,uciekli do Brukseli albo udają obrońców demokracji und konstytucji...

Gość

Grodziska strefa biznesu, Centrum pożyczek też miało siedzibę w tym mieście.

Gość

Ważniejsza od samej kary jest nieuchronność kary .... Brawo - powinni zgnić w pierdlu

Lolomido

Czy takie sukcesy byłyby możliwe za czasów PO-PSL-SLD-NOWOCZESNEJ-KUKIZ15 ? - NIEEEEEEE !!! Jak mówi premier Beata Szydło, aby Polska zaczęła się rozwijać - WYSTARCZYŁO PRZESTAĆ KRAŚĆ! - JAK TO MIAŁO MIEJSCE ZA CZASÓW powyższych ugrupowań mafijnych. NAZYWAJMY RZECZY PO IMIENIU !