27° Sobota
21 Lipca

Nie

Pon

Wt

Śr


Archiwum

Wypłacasz pieniądze z bankomatu? Strzeż się...

Rozwój technologiczny doprowadził do tego, że i oszuści musieli się doszkolić. Przy pomocy specjalistycznych i mało widocznych urządzeń przestępcy potrafią skopiować choćby pasek magnetyczny karty bankowej, oczywiście w celu utworzenia duplikatu. Zapamiętajcie dwa pojęcia: skimming i phishing. Co to jest? Więcej informacji znajdziecie poniżej.

Jak nietrudno się domyśleć, określenia te pochodzą z języka angielskiego. Skimming to przestępstwo polegające na bezprawnym kopiowaniu paska magnetycznego np. karty kredytowej i stworzenia duplikatu, który działa jak „normalna” karta. Efekt? Przestępca używa twojej karty, mimo że masz ją w rękach i bez większego problemu obciąży twoje konto. Teraz rodzi się pytanie: jak przestępcy kopiują karty oraz gdzie? Karty mogą być kopiowane w sklepach, restauracjach, stacjach paliwowych, w zasadzie w każdym miejscu gdzie dokonujemy płatności kartą...

Nawet zwyczajna wypłata pieniędzy z bankomatu może mieć bolesne skutki dla naszych portfeli. – Znacznie groźniejszą odmianą skimmingu jest „skimming bankomatowy”. Przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania zarówno danych paska magnetycznego kart, jak i kodów PIN. Urządzenia mogą być montowane na bankomatach oraz w ich wnętrzu. Zazwyczaj złodzieje instalują komplet nakładek na bankomat (jedna część montowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę do bankomatu, druga - z zainstalowaną kamerą, jako dodatkowy baner świetlny - podwieszana jest w górnej części urządzenia). Taki zestaw rejestruje dane zawarte na pasku magnetycznym naszej karty, a za pomocą kamery odczytuje wprowadzany PIN – informuje Komenda Stołeczna Policji. 

Ochrona przed takimi działaniami niestety nie jest łatwa. Ale jak twierdzą policjanci po pierwsze powinniśmy nabrać pewnej nieufności do bankomatów. Obecnie bezrefleksyjnie wkładamy karty i wypłacamy pieniądze, czyli ufamy elektronicznym urządzeniom. Przed dokonaniem wypłaty lub wpłaty warto sprawdzić czy czytnik kart nie wygląda podejrzanie, czy klawiatura jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy i wreszcie czy do bankomatu nie są przymocowane podejrzane urządzenia lub odstające elementy. Sprawdzajcie też na bieżąco saldo rachunku bankowego, wyciągi z kart i kont.

Kolejne pojęcie to phishing, czyli zdobywanie poufnej informacji osobistej. – Popularnym celem phisherów są banki, czy aukcje internetowe. Phisher przeważnie rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości, które udają oficjalną korespondencję z banku, serwisu aukcyjnego lub innych portali. Zazwyczaj zawierają one informację o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności jego ponownego reaktywowania. W mailu znajduje się odnośnik do strony, na której można dokonać ponownej aktywacji konta. Pomimo że witryna z wyglądu przypomina stronę prawdziwą, w rzeczywistości jest to przygotowana przez przestępcę pułapka. Nieostrożni i nieświadomi użytkownicy ujawniają swoje dane uwierzytelniające (kody pin, identyfikatory i hasła). Bywa również, że przestępcy posługują się prostszymi metodami, które polegają na wysłaniu maila z prośbą, czasem wręcz żądaniem, podania danych służących do logowania na konto i jego autoryzacji. – wyjaśnia KSP.

Dlatego każdy internauta powinien mieć świadomość zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci: • serwisy nie wysyłają e-maili z prośbą o odwiedzenie i zalogowanie się na stronie;
• nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila;
• należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie;
• nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych - w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail;
• zastanówmy się nad napisaniem wiadomości e-mail zwykłym tekstem zamiast HTML;
• banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. Adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https://', a nie 'http://'. Jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych.

Wszelkie niebezpieczne działania zgłaszajcie na policję. Zawsze. Ponadto zwracajcie uwagę na dzieci oraz osoby starsze, które mogą być o wiele bardziej podatne na działania oszustów.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 13

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Naiwność i brak wyobraźni wielu ludzi nie wymaga wielkiego wysiłku od skimmerów. Nie trzeba być specjalnie spostrzegawczym żeby stojąc w kolejce do kasy poznać kilak kodów PIN. Brakuje tyko żeby niektóre osoby głośno powtarzały sobie jakie cyferki trzeba wklepać. Głupota ludzka nie zna granic a tacy najchętniej za swoją głupotę obciążali by bank.

bydle

Tekst na poziomie gimnazjum... Szkoda było czasu na przeczytanie tego - na szczęście nie w całości

Super

Rady o obejrzeniu bankomatów w celu znalezienia podejrzanych części i klawiatur numerycznych są warte tyle, co nic. Dlaczego? Dlatego że u każdego producenta wygląda to inaczej. U jednych kartę wsuwasz w szczelinę, która jest na równi z obudową. U innych jest jakiś zielony "dziób". U kolejnego szczelina jest zagłębiona w obudowę. Klawiatura numeryczna jest na równi z "blatem". Czasem jest w lekkim zagłębieniu. Ile maszyn, tyle "standardów". Bądź mądry, i wiedz który obowiązuje w maszynie do której podchodzisz....

Piast

Piszecie jakieś polityczne bzdety, a tu chodzi o waszą kasę, zamiast miedzy sobą się informować , to przyjmujecie zasadę Pawlaka(panie boże tylko nie na nasze pola bo obok jest Kargula) ile jeszcze musi umrzeć pokoleń naszych bliskich żeby była względna normalność?. Skąd wy tu przyjechali:)

Olo

Jesli bank nie zapewnia bezpieczenstwa moim pieniadzom to przy takiej kradziezy powinien oddawac z 300% kara

Gość

Ja osobiście wypłacając lub wpłacając pieniądze nie wkładam karty do bankomatu. Wypłacam/wpłacam zbliżeniowo, a jeśli nie ma czynnika NFC to BLIKiem.

Gość

do tylkoPiS usiądź, oddychaj głęboko, weź psychotropy, jesteś wyczerpany, dziś w nocy nie spałeś

Gość

Mi zeskanowało ostatnio kartę w Piastowie przy biedronce. Całe szczęście bank dostał cynk i zablokowali mi kartę.

tylkoPiS

Ten skinning jak sama nazwa wskazuje musial przyjść z zachodu. Jak Pan Naczelnik Państwa Jarosław Kaczyński za karze wreszcie wszystkiego co pochodzi z wrogich nam cywilizacii to skinning pujdzie w nie pamiec tak jak zły sen ze Pan Poseł Jacek Sasin zapuszcza brode a la Kijowski i sępi do czerwonej puszki datki na towar dla owsika pod Kosciolem w niedziele hehe

Marek

Mój dziadek nie korzystał z bankomatu mój ojciec nie korzystał i ja tez nie korzystam !

Głos

Chyba większego złodziejstwa niż to ,które zafundowała nam mafia po-psl Polska nie znała

Radzio

Rakowiecka dla nich!

Mirosław I

Mam pytanie: rozumiem kamerę na twarz w bankomacie, ale kamerka na klawiaturę? Jeśli ktoś wie w jakim celu, bardzo proszę o informację.