27° Środa
19 Września


pixabay

Za wodę i ścieki zapłacimy mniej

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji obniżyło stawki za wodę i ścieki. Mniej zapłacą mieszkańcy Pruszkowa, Piastowa, Raszyna i gminy Michałowice.

Planowaną obniżkę MPWiK zapowiadało już kilka miesięcy temu. To czy obniżka wejdzie w życie zależało od decyzji nowego regulatora, czyli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie”. Proponowane obniżki zostały zatwierdzone, a to oznacza, że za wodę i ścieki zapłacimy mniej. 

Jak zatem wyglądają nowe niższe stawki? Mieszkańcy Piastowa, Pruszkowa,oraz gmin Raszyn i Michałowice (obniżka obejmuje również Warszawę, Nieporęt, Serock i Waliszew) za 1 m sześc. wody zapłacą 3,89 zł brutto, a za 1 m sześc. ścieków – 5,96 zł brutto. 

Z wyliczeń MPWiK wynika, że dzięki obniżeniu stawek 3-osobowa rodzina zaoszczędzi co najmniej 233 zł rocznie. W przypadku rodzin 4- i 5-osobowych będzie to odpowiednio 311 i 389 zł 

Nowe stawki obowiązują do 2czerwca 2021 r. 


Redakcja
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 12

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Za zimną wode w SM płacimy ok 9.5 zł za ciepłą 18+ 9.5 zł . Zdzierstwo straszne. Taniej wychodzi założyć sobie własne podgrzanie wody .SM w Piastowie nawet na ogrzewaniu zarabia nielegalne podzielniki sa. Zimnica w chałupie a i tak ok 1000 zł płaci sie za ogrzanie klatek i piwnic. Dogrzanie prądem mieszkania wyszło nam dużo taniej. No ale musi byc kasa dla prezesa i jego podwładnych...

Gość wodnik

Do Anki fundusz remontowy w np. w spółdzielniach jest zbierany na przyszłe remonty, a więc koszty są takie same jak w budynkach jednorodzinnych jeśli chodzi o remonty. A tak naprawdę to koszty remontów w spółdzielniach są wyższe, ponieważ spółdzielcy nie mają wpływu na ceny. W budynkach wielorodzinnych w razie "przeskoczenia cyfry w liczniku głównym na niekorzyść odbiorców, wszyscy muszą zapłacić pomimo, że liczniki lokalowe wykażą prawidłowy pobór, sądy wydają takie wyroki. A więc liczniki lokalowe i ich bezprawna legalizacja + dodatkowe sprawdzenie podwyższają koszty wody. Dodatkowo tolerancja pomiaru wynosi plus minus 5%, policz to na całe osiedla to dopiero jest kasa gdy licznik zgodnie z prawem nalicza więcej za wodę i ścieki. W podkowie po 25 latach Burmistrz wymienił liczniki lokalowe których nie legalizowano. Licznik wody liczy zużycie do 10 tys m3, a ile wody rocznie zużywa mieszkaniec ?

Anka

Do Gość wodnik - Z tą ustawą to nie do końca jest tak jasno. W domkach jednorodzinnych masz taniej gdyż nie masz tzw. funduszu remontowego. Jak rura pęknie to wymieniasz sam. W spółdzielniach jest na to regularnie potrącany podatek. W blokach zwykle jest zapis o całkowitej wymianie sieci np. co 50 lat. W domkach jak kogo stać to wymieni i inaczej musi sobie co miesiąc odkładać więc jest taniej ale nie do końca.

Gość

Za wywóz ścieków z szamb MZO też policzy taniej ?

Kasper

Proszę WPR24 o podanie informacji w jakiej miejscowości i na jakiej ulicy znajduje się ten mosiężny kranik..

Gość wodnik

Mieszkańcy spółdzielni i wspólnot płacą za wodę drożej od właścicieli budynków jednorodzinnych co jest sprzeczne z art 26 ustawy o dostarczaniu wody. W kosztach 1 m3 jest zawarta opłata za licznik, legalizację i sprawdzenie zużycia. W budynkach wielorodzinnych ta opłata jest podwajana, licznik, legalizacja i sprawdzenie. Zgodnie z prawem każdy odbiorca musi zapłacić taką kwotę jaką wystawi dostarczyciel, opłaty z indywidualnych liczników nie są brane pod uwagę. Jeśli wystąpi różnica pomiędzy wodomierzem głównym a lokalowymi to odbiorca musi ją pokryć. A więc liczniki lokalowe nie podlegają żadnej legalizacji ponieważ nie są nigdzie rejestrowane. Prawo nie zabrania aby dostarczyciel przejął liczniki lokalowe demontując licznik główny. W ten sposób każdy posiadacz lokalu będzie się rozliczał indywidualnie po rzeczywistych kosztach, tak jak z elektrownią. Prezesi spółdzielni robią dobry interes na wodzie kosztem spółdzielców. Ten kto odnosi korzyści ten musi legalizować licznik. Jakie kary i przez kogo mogą być nakładane za brak legalizacji liczników w lokalach i kto ma prawo dokonać kontroli ?

Gość

Lepsza zmiana ;-)

Gość

Taka ciekawostka - Spółdzielnia w Piastowie przysłała nowy wykaz kosztów i cena wody owszem spadła, ale podbili inne ceny, więc po obniżce będzie sumarycznie ciut drożej.

Gość

A Otrebusy?

Gość

sprawdzcie te swoje informacje, bo nie sa pelne. takie stawki nie obowiazuja w kazdej gmienie ktora podajecie. poza tym. kto to jest redakcja?

Paweł

Podając jeszcze ceny za m3 przed obniżką, uznałbym artykuł za pełny.

Darotede

Dla porównania teraz chyba płaciliśmy 4,54 za wodę i 6,93 za ścieki. Czyli teraz za m3 jest 1,62zł taniej.