18° Piątek
19 Października

Sob

policja.pl

Zabezpiecz swój rower na lato i oznakuj go w grodziskiej komendzie

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego wciąż odnotowują kradzieże rowerów na terenie powiatu. W związku z tym funkcjonariusze przypominają o możliwości znakowania sprzętu i zaznaczają, że często właściciele rowerów nie zabezpieczają ich należycie.

– W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, na klatce schodowej bloku  lub na dłużej w słabo zabezpieczonej piwnicy lub garażu. W każdym przypadku pozostawienia niezabezpieczonego roweru, zwłaszcza droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie – podkreśla asp. sztab. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Zatem co zrobić żeby nie dać się okraść? Warto zostawiać jednoślady w miejscach monitorowanych. Jeśli nie mamy takiej możliwości to dodatkowe zabezpieczenie okazuje się być niezbędne i to nawet niejedno. Warto tutaj podkreślić, że większość linek czy klamer jest wykonana ze słabych materiałów, dlatego jeśli mamy cenny rower, to warto zainwestować nieco więcej pieniędzy w porządne zabezpieczenie.

Kolejna ważna sprawa, która ułatwia znalezienie roweru jeśli już dojdzie do jego kradzieży. Jest to znakowanie sprzętu. Można tego dokonać na komendzie w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Bartniaka 19. – Procedura programu polega na wygrawerowaniu na częściach roweru specjalnym przyrządem typu „engrawer” oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower jest opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę w której został oznakowany – wyjaśnia asp. sztab. Katarzyna Zych.

Każdy mieszkaniec powiatu grodziskiego, który chce bezpłatnie oznakować rower najpierw musi wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania unikalnego kodu. Natomiast na znakowanie, które odbywa się w każdy poniedziałek w godz. 12-15, należy umówić się na konkretny termin pod numerem telefonu 755 60 09. 


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 4

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Oto znowu jakość pruszkowskiego pseudodziennikarstwa - wskażcie różnice w tekscie opatrzonym tym samym zdjeciem tyle, że inaczej zatytuowanym a datowanym na 28 wrzesnia ub.r. oto link dla zainteresowanych http://wiadomosci.wpr24.pl/coraz-wiecej-kradziezy-rowerow-zabezpiecz-swoj-sprzet;32361.html No i znowu jak na jesieni podobny komentarz o głupotach wypisywanych przez autora tekstu - ten specjalny "cudowny niemal i fantastycznie zabezpieczający przyrząd typu engrawer" to nic innego jak zwykły dremel frezujacy bazgroły na ramie, a baza danych to chyba wpis do dziennika dyżurnego na komendzie - bo o ile mi wiadomo żadna służba nie prowadzi, żadnego oficjalnego rejestru. Nie dość że kopiujecie teksty sprzed pół roku, to jeszcze nic się nie nauczyliście przez ten czas i piszecie takie głupoty, że wszyscy smieją się z waszej żenady i dziadostwa i nawet rzecznik zakładu wywożacego szambo nie traktuje was powaznie

Gość

W Pruszkowie juz to dawno robia

Gość

Poproszę o dane o ilości kontroli rowerzystów w ostatnim roku, to każdemu zainteresowanemu da odpowiedź o bezcelowości niszczenia roweru poprzez tą "grawerkę". Znakowanie to swoiste placebo i chroni przed kradzieżą tak samo jak rozdawane w Niemczech opaski dla kobiet przed gwałtem.

Gośćiw

W Piastowie też można oznakowanie?