°


Facebook

Zabytkowy pałac czeka remont

Piękna zabytkowa budowla w sercu Brwinowa zostanie odremontowana. Chodzi o pałac Wierusz-Kowalskich, który kilka lat temu gmina odkupiła od SGGW.

„Nasze marzenia się spełniają” – tymi słowami o mających rozpocząć się wkrótce pracach remontowych w zabytkowym pałacu poinformował burmistrz Arkadiusz Kosiński. – Po kilku miesiącach opracowywania dokumentacji projektowej przebudowy i remontu zabytkowego pałacu w brwinowskim parku, uzgodnieniach z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz uzyskaniu pozwolenia na budowę, w piątek 12 stycznia 2018 r. złożyliśmy zawiadomienie do PINB o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych – zaznacza włodarz Brwinowa.

Do rozpoczęcia robót gotowe jest już wszystko. Wiadomo, kto przeprowadzi prace i wiadomo, że przedsięwzięcie zostanie dofinansowane ze środków unijnych. – W połowie 2016 r. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie unijne na renowację pałacu z jego przebudową na cele kulturalno-oświatowe. Po rozpatrzeniu naszego wniosku, okazało się, że znaleźliśmy się na liście 11 szczęśliwców z całego Województwa Mazowieckiego, którzy otrzymali środki UE z tego konkursu dot. rewitalizacji. W efekcie 25 kwietnia 2017 r. podpisaliśmy umowę o dofinansowanie w wys. 3,5 mln zł. – informuje burmistrz Kosiński.

– Po przeprowadzeniu przetargu, wybraliśmy wykonawców prac projektowych i budowlanych renowacji pałacu i w dniu 25 lipca 2017 r. podpisaliśmy umowę z konsorcjum firm Instal Warszawa S.A. oraz Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A – dodaje włodarz Brwinowa. Po zakończeniu remontu pałac ma być siedzibą m.in. ośrodka kultury Okej Brwinów.

Budynek w parku miejskim to jeden z najcenniejszych historycznie obiektów na terenie Brwinowa. Powstał w latach 30. ubiegłego wieku, służył najpierw jako letnia rezydencja rodziny Wierusz-Kowalskich, a następnie jako szpital polowy. Przez lata gospodarzem tego miejsca była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Od niedawna pałac jest już własnością gminy.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 7

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Podatki płacić trzeba, a jak coś pożytecznego robi się za te pieniądze to nie trzeba marudzić, tylko wspierać tęn pomysł.Są tacy ludzie co sami nic nie robią i całe swoje życie spędza na narzekaniu na innych. Mam dla nich radę zapisać się do pis, a tam zostaną szybko dowartościowani za nieudacznictwo.

Gość

A cała ta zabawa za Nasze ciężkie podatki gminne.

Gość

Mieszkam w Brwinowie od dziecka i jestem bardzo zadowolony ze Burmistrz ogarnął temat pałacu.Pozdrawiam

Do Gościa z 01:37

Bez urazy, ale to, że Pan kręci na taką inwestycję nosem nie znaczy, że wszyscy w gminie mają takie samo zdanie. Osobiście uważam, że inicjatywa nader zacna i powinna być wspierana.

Gość

Przecież już ze cztery lata temu burmistrz Kosiński ogłaszał przez telewizornię ten remont. To on jeszcze się nie odbył??? Ot, pewnie taki odgrzewany kotlecik wyborczy ;) Zupełnie jak w Pruszkowie z Pałacem Porcelitu. Zawsze tuż przed wyborami pada obietnica, że zostanie wyremontowany... I tak od lat ta sama śpiewka, tuż przed wyborami, a durni głosują na tych, co ich robią co 4 lata w ciu...ciubabkę ;)

Gość

A kiedy remont pałacyku Porcelitu w Pruszkowie?

Gość

Przepraszam, ile Gmina Brwinów dopłaci z wątłych pieniędzy nie za bogatych mieszkańców?