19° Sobota
22 Września


Wizualizacja

Zagospodarują tereny nad rzeką Mrowną i przy podstawówce

Grodzisk Mazowiecki nie zwalnia tempa i inwestuje w powstanie kolejnych terenów zielonych. Swoje oblicze zmieni tym razem teren położony nad rzeką Mrowną. Zaaranżowane zostaną tereny rekreacyjne, ścieżki tematyczne, powstanie plac zabaw dla dzieci i nie tylko. Zagospodarowany zostanie również teren w granicach szkoły podstawowej nr 6.

Zacznijmy od obszarów nad rzeką Mrowną. Chodzi o teren znajdujący się w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej oraz szpitala położonego przy ul. Dalekiej (od strony południowej). Obecnie miejsce przyszłej inwestycji nie jest w żaden sposób użytkowane, a jedynie znajduje się tam nieuporządkowana zieleń. Jednak w niedalekiej przyszłość miejsce to ma tętnić życiem. Gmina planuje utworzyć tam popularny teren rekreacyjny dla mieszkańców.

Ale co właściwie powstanie we wspomnianym miejscu? Wybudowana zostanie ścieżka tematyczna związana z ekosystemem rzeki Mrownej, strefa zabaw sensorycznych dla dzieci, strefa urządzeń rekreacyjnych oraz fitness, szlaki pieszo-rowerowe, a nawet ścieżki pieszo-biegowe. Ponadto przewidziano instalację elementów małej architektury oraz prace związane z zielenią – wycinki sanitarne i prace pielęgnacyjne dla istniejących drzew, jak również nowe nasadzenia i aranżacje zieleni wysokiej i niskiej.

Jeśli zagłębimy się w szczegóły dokumentacji projektowej, dowiadujemy się, że powstaną nawierzchnie piesze z desek drewnianych poprowadzone nad rzeką. Ścieżki te mają mieć szerokość dwóch metrów. Pomyślano też o instalacji monitoringu wizyjnego – kamery zostaną zainstalowane na słupach oświetleniowych w dwóch miejscach. W skład urządzeń fitness wejdą: wahadło, twister, wioślarz, prasa nożna, motyl, wyciąg górny, ławeczka do ćwiczeń i różnego rodzaju drążki. Nie zabraknie energooszczędnego oświetlenia.

A co z zielenią? Projekt nasadzeń roślinnych uwzględnia nasadzenia drzew, krzewów, bylin i traw ozdobnych oraz runa parkowego. We wschodniej części parku, pomiędzy ścieżką rowerową, a osiedlem zaprojektowano liczne nasadzenia drzew, krzewów oraz bylin i traw ozdobnych. Są to rośliny o wysokim stopniu atrakcyjności (atrakcyjne kwitnienie, przebarwienie liści, kolorowe owoce) oraz przystosowane do panujących na tym terenie warunków siedliskowych (łęgi). W drugiej, leśnej części parku, nad wodą i wokół drewnianych pomostów zaprojektowano niską roślinność uzupełniającą naturalne leśne zbiorowisko: trawy, szuwary i byliny nadwodne oraz runo parkowe i paprocie.

Przejdźmy teraz do zagospodarowania terenu w granicach szkoły podstawowej nr 6, od strony ul. Dalekiej. Przedmiotem inwestycji jest modernizacja części terenu zespołu sportowo-rekreacyjnego przy placówce edukacyjnej. Projekt przewiduje prace związane z aranżacją terenów i urządzeń umożliwiających uprawianie rekreacyjne sportu w ramach zajęć szkolnych oraz dla okolicznych mieszkańców. Przewidziano również prace związane z pielęgnacją zieleni istniejącej oraz nowymi aranżacjami i nasadzeniami zieleni. Łączna powierzchnia planowana do rewaloryzacji to 0,25 ha.

W ramach inwestycji przewidziano: budowę boiska o nawierzchni poliuretanowej (boisko do badmintona oraz siatkówki), placu zabaw dla dzieci w wieku szkolnym o nawierzchni bezpiecznej, ciągu pieszo-jezdnego, nawierzchni mineralnych ścieżek i dojść, instalację toru rowerowo-rolkowego typu pumptrack, utworzenie elementów wyposażenia sportowego i małej architektury, wycinki sanitarne i prace pielęgnacyjne związane z drzewostanem, nowe nasadzenia i aranżacje zieleni.

Rowerowy „plac zabaw” typu pumptrack będzie torem w całości wykonanym z modułowych elementów. Tego typu obiekt może stanowić samodzielną formę aktywności lub współtworzyć kompleks sportowy. Pumptrack składa się z muld, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, aby umożliwić rozpędzenie i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, obiekt pozwala na obycie z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz poprawia zmysł równowagi.

Termin realizacji zamówienia rozumiany jako data podpisania protokołu odbioru końcowego określono na koniec listopada 2018 r.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 8

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

sonGO

i coś się zadziało z tym pumptrackiem?

Gość

Hehe zabawne te komentarze. W Grodzisku coś się robi to inni piszcza "u nas w Pruszkowie/Piastowie/Brwinowie to nic". Jak napiszą, że Pruszkowie się coś robi to wszyscy inni łącznie z grodziskiem narzekają. I tak w koło. Śmieszne to. Kandyduje na prezydentów, burmistrzów przekonajcie wyborców do swojej osoby, wygrajcie wybory i zmieniajcie rzeczywistość a nie piszecie placzliwe komentarze siedzac na klopie... Bez pozdrowien

Gość

Tak, tego bardzo potrzebujemy. Drogi i kanalizacja mogą poczekać.

Gość

Kiedyś się kryli z układami. Teraz idą na cąłego. Tam gdzie buduje developer, gmina doprowadza media, buduje drogę, buduje parki. Po co ? Po to aby koleś czy koleżanka szybko spieniężyła inwestycję. Nam pozostaje ciągnąć wodę ze studni, ścieki do szamba, chodzenie i jeżdżenie po polnych drogach i dziurawych. taka grodziska rzeczywistość. O dziwo kampania za nasze już się zaczęła, ale tylko w mieście.Inwestycji wysyp co nie miara. Po wsiach to już zupełnie nic. No nie , w Książenicach jak nie kanalizacja to nowa kosteczka. Zrozumcie wreszcie kto tu kogo robi w konia.

Głos

A w Pruszkowie mamy plac zabaw dla psów!

Gość

Oto sposób na ponowny wybór na włodarza. Po wygranych wyborach w większości trwa marazm w inwestycjach i zbieranie pieniędzy. Przed wyborami następuje wysyp inwestycji pod wyborców. Przez wiele kadencji tereny nad rzeką Mrowną leżały odłogiem, władza się nimi nie interesowała - dlaczego ? Prywatni właściciele działek bezprawnie pogrodzili dostęp do rzeki Mrownej - i co ? - i nic, władza nie reaguje na zgłaszane zawiadomienia o fakcie. To bezprawie jest od wielu lat, prawa mieszkańców dostępu do brzegów bezprawnie ograniczane, a władza od wielu lat nie reaguje. Czy te inwestycje nie idą pod deweloperów ? Takie inwestycje będą do utrzymania - a gdzie OBWODNICA ? Mieszkańcy ponoszą z powodu korków dodatkowe koszty dojazdu do pracy i domu, o spalinach nie wspomnę. Burmistrz inż rolnik z PGR zawzięcie forsuje kwiatki - za które my płacimy. Proszę popatrzeć ile razy w roku wymienia się kwiatki - ile to kosztuje ? Wielokrotnie dokonywano nasadzeń tuż przed mrozami - a my płacimy. Stare powiedzenie mówi, że cudze pieniądze wydaje się bez umiaru. Zwiększona ilość wybudowanych mieszkań, to zwiększona ilość mieszkańców, skutek dłuższe korki i wyższe koszty dojazdu. Czy tak wygląda zrównoważony rozwój miasta ? Czas zamienić inż rolnika z (ZSL) PSL na prawdziwego gospodarza, a rolnik niech wraca na wieś.

Gość

Zazdroszczę Grodziskowi. W Brwinowie są glinianki, jest teren wokół nich - piękny teren i zero zainteresowania żeby ucywilizować i dać ludziom do rekreacji i wypoczynku nad wodą. Na razie w letniej porze jest to siedlisko miłośników trunków wszelakich.

Gość

Coraz dłuższe artykuły przedwyborcze.