27° Środa
19 Września


screen you tube powiat pruszkowski

Zarząd powiatu bez absolutorium

Jak już informowaliśmy, wtorkowa burzliwa sesja rady powiatu skończyła się odwołaniem wicestarosty Krzysztofa Rymuzy. Ale to nie jedyny sensacyjny zwrot na wczorajszym posiedzeniu. Zarząd powiatu pruszkowskiego nie otrzymał od radnych absolutorium za 2017 r.

Absolutorium to jedna z najważniejszych uchwał, jakie co roku podejmują radni powiatów, gmin i sejmików. W ten sposób „rozliczają” wójtów, burmistrzów czy zarząd powiatu z realizacji budżetu za dany rok. Nieudzielenie tego „wotum zaufania” oznacza (na końcu procedury) odwołanie z funkcji.

Właśnie do takiej sytuacji doszło na wtorkowej sesji rady powiatu pruszkowskiego. Zanim radni przystąpili do głosowania odczytano uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wynika z niej, że „nie zapadł”, czyli nie został przegłosowany przez Komisję Rewizyjną wniosek o nieudzielenie absolutorium zarządowi powiatu. Co to oznacza? Że powiatowa Komisja Rewizyjna nie podjęła wiążącej decyzji o przyjęciu wniosku za nieudzieleniem (ani za udzieleniem) absolutorium zarządowi (stosunkiem głosów 2 za, 2 przeciw, 1 wstrzymujący się). Z perspektywy RIO to taka sama sytuacja jak przy braku wniosku.

Doszło więc do pata, który swoją kontynuację znalazł na wczorajszym posiedzeniu rady powiatu. Po odczytaniu uchwały RIO i dyskusji radnych doszło do głosowania. Mimo, że do udzielenia absolutorium osobiście namawiał starosta Maksym Gołoś, uchwały nie przyjęto. 12 osób głosowało „za”, nikt nie zgłosił sprzeciwu, 11 radnych wstrzymało się od głosu. Do przyjęcia absolutorium potrzebnych było 14 głosów „za” (czyli większość bezwzględna).

Co dalej? – Zarządowi nie zostało udzielone absolutorium, a to równoznaczne jest ze złożeniem wniosku o jego odwołanie. Ten zostanie rozpatrzony nie wcześniej niż po 14 dniach od dnia podjęcia uchwały o nie udzieleniu absolutorium. O to dlaczego Radni nadzorujący pracę Zarządu, przyjmujący budżet i opiniując pozytywnie jego wykonanie ostatecznie zagłosowali przeciw udzieleniu absolutorium należałoby zapytać samych radnych powiatowych – mówi Krzysztof Bukowski ze Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 39

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Starosta Gołoś, który jest zięciem posła Sasina z PISu dostał stanowisko Starosty "po rodzinie". Teraz się wkurza, bo na prezydenta Pruszkowa zamiast niego startuje syn Sipiery (wojewody mazowieckiego). Więc się chłopiec obraził i teraz miesza... jak w piaskownicy.

poirytowany

Panie Gołoś, spieprzyłeś pan rondo w Piastowie, to weź pan to teraz posprzątaj. Dostał pan opracowanie, tak czy nie. Czy ktoś ma wystawić rachunek za kolizję (robota i holowanie) na starostwo powiatowe?

Gość

Rondo powinno być poprawione. Dlaczego starostwo jeszcze nie wprowadziło rozwiązania od pana Martineza? Jeśli to wina Radnych, proszę podać ich nazwiska i datę głosowania.

Hahahaha

Panie propagandysto PiSowski, za PiSu Polska może przestała klękać przed Rosją i Niemcami, ale chyba padła na twarz przed Izraelem i USA. Czy to taka dobra zmiana?

Wolne żarty

A to Radni podejmowali decyzję w sprawie ronda w Piastowie? Czy urzędnicy podlegający staroście?

Gość

Jeśli coś schrzaniono to winna jest Rada a nie tylko Gołoś. Dość oskarżania jednego

Gość

Za PiSu Polska wstała z kolan i opinie o samorządzie tego nie zmienią.

Do 2018.06.30 00:07

Jaka liberalna lewica w Pruszkowie??? Najbardziej liberalne i nowomodne hasła to jak dla mnie puszcza w obieg wasz Gołoś. Wszystko by przebudował, poprzestawiał, powywracał, outsourcingi porobił. A ja mam wrażenie że to zwykły drenaż kasy. Mogę mieć w pisowskim państwie jeszcze prawo do własnego wrażenia? No to mam.

Gość

Pis ma swoje za pazurami, ale pan Gołoś powinien ponieść konsekwencje większe niż nie wystawienie do wyborów za rondo w Piastowie. Dlaczego starostwo wydało pieniądze na wypadkowe rozwiązanie, a do tej pory nie wprowadziło dobrego rozwiązania od Pana który tu pisał? Nie ma tłumaczenia.

Gość

PiS porozumiało się z Israelrm? Hahahahaa. Raczej zrobiło to co Izrael i USA zobie zażyczyły. Jak dla mnie PiS i PO to jedno zło z tą różnicą, że za PO poddaństwo było na linii Moskwa-Berlin-Bruksela, a teraz jest na linii Izrael-Ukraina-USA.

Patriota lokalny

PiS kojarzę głównie z kolesiostwem i filosemityzmem i miłością do banderyzującej się Ukrainy. PiS stworzył szklany sufit. Nie jesteś przybocznym naszego kacyka, to wypad do Londynu na zmywak. Polska polityka międzynarodowa woła o pomstę do nieba. PiS zainstalował w Polsce obce wojska amerykańskie (nie mylić z NATO) nie zrobił nic z ustawą 1066 dającą zgodę na interwencję obcych wojsk na terenie Polski. Nic nie zostało zrobione z niefortunnym a może celowym zapisem pozwalającym na odbieranie mieszkań z tytułu przedawnionych roszczeń żydowskich. A to co lokalnie zrobił Gołoś w temacie dróg, szpitala i pierdyliarda zleceń na projekty i wizualizacje, woła o pomstę do nieba. Jak dla mnie zwykła dojna zmiana.

Gość

PiS jest dobrą zmianą. Rozprawiono się z wyłudzaczami VATu, ubóstwo zmalało wśród dzieci. Preferuje się rozwój polskiej gospodarki. Porozumiano się z Izraelem w kwestiach historycznych, aby świat wiedział, że Polacy też byli ofiarami. Natomiast samorządy to pięta achillesowa PiSu i tu należy się sporo napracować, aby zyskać wyborców. PiS powinien być bardzo roztropny w takim Powiecie jak Pruszkowski bo generalnie tryumfuje tu liberalna lewica czyli POstkomuna.

Gość

Uważam że Nowak powinien zostać komisarzem, zrobiłby porządek w wydziałach Rymuzy: Atchtektura i Geodezja tam powinny byc czystki na naczelnikowskich posadach. Nowak dał sie poznać że nie boi sie trudnych decyzji, mógłby zostać komisarzem

Kierowca

Dostali rozwiązanie od tego inżyniera co tu pisał o drogach, tylko wstyd się teraz urzędasom do błędu przyznać. Albo czekają aż sprawa przyschnie i wtedy nowy przetarg i znowu jakiś jełop zrobi następną tfuu dobrą zmianę, a rondo spiralowe na które my kierowcy czekamy, umrze sobie w biurku jakiegoś gryzipiórka ze starostwa. Nigdy więcej Gołosia i spółki w tym urzędzie. Pozdro.

Wóz Drzymały

Jeśli w pruszkowskim starostwie starosta nic nie może bo panuje dyktat zastępców, to może faktycznie potrzeba komisarza? Nie jest to normalne, żeby "ogon merdał psem". A samochody jak się tłukły ludziom na rondzie niemocy urzędniczej, tak się tłuką dalej.

Gość

Nie nazywaj pomyjami faktów. Starosta dostał opracowanie poprawy tego ronda i przez ponad pół roku nic nie zrobił, bo miesiąc wcześniej wprowadzili swoją "dobrą zmianę" o której już cała Polska wie. I podobno dlatego wojewoda się zdenerwował i PiS wystawiło kogoś innego na prezydenta Pruszkowa. I bardzo dobrze. A starostwo powinno jeszcze beknąć za ronda na Sienkiewicza, bo to utrudnienie wyjazdu straży do akcji. Dobranoc.

Gość

Po co tyle krzyku.To wszystko jest bardziej skomplikowane niż się wydaje. Takie ciągłe narzekanie na Starostę jest bezpodstawne. Starosta jest jedynie członkiem zarządu Powiatu i można go przegłosować. Starostowie podzielili się funkcjami i dziedzinami za które odpowiadali. Komu podlegały sprawy dróg w powiecie? Może właśnie Wicestaroście. To trzeba sprawdzić a nie wylewać kubły pomyj na Gołosia. Ponadto dlaczego lekarz o rzadkiej specjalizacji sportowej tak bardzo uwikłał się w politykę?

Zgadza się

Podmiotem przestępstwa drogowego może być każdy uczestnik ruchu, a także inna osoba zobowiązana do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu pojazdów, do troszczenia się o konserwację i naprawę szlaków komunikacyjnych oraz o ich właściwe oznakowanie i odpowiednią sygnalizację. Droga z rondem jest powiatowa, a nadzór nad starostwem pełni starosta.

Gość

Dla pana starosty to raczej kierunek prokuratura - za sprowadzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na rondzie w Piastowie.

Gość

PANIE starosto Pruszków i powiat ma pana dosyć.kierunek kobyłka lub ząbki

Gość

Wszyscy włodarze dostali absolutorium tylko jeden starosta stojący na czele powiatu Pruszkowa nie dostał .powinien złożyć dymisję

Gość

Pan Rymuza myślał, że Gołoś przejdzie obojętnie wokół podejmowanych kroków zmierzających do jego odwołania . Proszę zwrócić uwagę na zachowanie koalicjanta, stanowisko przewodniczącego KR daje nam odpowiedź. Głosowanie nad absolutorium, gdzie koalicjant który współrządził nagle stwierdził, że matematycznie jest dobrze, ale to nam się nie podoba. Czyli uznał, że współrządząc robił to źle? Ewidentnie widać o co chodziło w tym wszystkim. Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie! Nie docenili Gołosia. Co ma wspólnego głosowanie w mieście do głosowania w powiecie. W mieście PIS jest w opozycji a w powiecie był w koalicji. Nieuchronnie wszystko zmierza, aby Pan Nowak został komisarzem bo kto mógłby być jak nie on! Skoro nie udało się to co miało się udać.

Gość

W Grodzisku taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca. Tu wszystko jest Naj i pod Naj

Gość

Z wujkiem chciał likwidować samorządy i doczekał się

Gość

Nic dziwnego że zarząd nie otrzymał absolutorium skoro chwilę wcześniej wyrzucono kumpla Kurzeli Pana Rymuzę

Gość

jak ja nie cierpie wąsatego, który jak mantre od 20 lat powtarza ,,niedasie,,

Pis owiec

To bardzo dobrze, że PiS utrącił Gołosia. Nawet ronda na Piastowie nie poprawił, a jeszcze innych syfów narobił. A szpital? A ile kasy poszło na te wszystkie projekty do szuflady? Chociaż może to i dobrze że do szuflady, bo tak byłyby następne buble. Zabierajcie tego typa nawet na księżyc, byleby szybko i jak najdalej od Pruszkowa. Szkoda że Pan Wojewoda tak późno zainterweniował.

Gość

Odwołać Gołosia. Tyle szkody narobił dla powiatu. Do widzenia panie Gołoś.

Gość

A czy PiS głosował za absolutorium dla Starzyńskiego? No właśnie, a więc dlaczego ktoś się teraz dziwi. Ja nie!

Gość

panie gołoś Pruszków i powiat żegna pana .ha ha ha

bolek

HA HA HA teraz spadochroniarza z kobyłki trzeba odwołać niech już się spakuje .starostwo do likwidacji .

Gość

Przecież to proste, komisja rewizyjna ładnie wszystko wyłożyła. Absolutorium się nie należało a skoro Mazowiecka wstrzymała się od głosu to trzeba było kozła ofiarnego znaleźć. Padło na lidera Mazowieckiej - Rymuzę. Akt zemsty został dokonany. Szkoda, że na niewłaściwej osobie. PiS utrącił Gołosia, Gołoś utrącił Rymuzę. W PiS nie ma sentymentów ani troski o mieszkańców.

Gość

szkoda, że 4 lata nie przeszkadzało im małżeństwo z PIS, a teraz krzyczą że opozycja głosowała z PIS

Gość

Rozwód PiSu z Mazowiecką Wspólnotą Samorządową to dobra zmiana ;-)

Gość

WSTYD i OBCIACH dla rządzących POWIATEM PRUSZKOWSKIM na całą POLSKĘ trzeba głośnooo o tym mówić do czego doszło. A taki Wspaniały jest przecież p. GOŁOŚ rozwalił POWIAT

Funfel

Ooo widze ze wyszly źundy PiS owskie i olbrzymi dlug za szpital wrzesin który to musi splacac powiat bo zareczyl a w szpitalu dalej panuje dyktatura pod przewodnictwem "laluni" może wreszcie ciemny lud zakuma ze z PiS em to tylko jest rozdawnictwo i zadłużanie się a długi trza spłacać latami . Coraz wiecej ruskich w polsce i psują rynek ale władzy to na reke bo po co dac polakowi podwyzke jak za ochlapy przyjdzie pracowac ruski robol i prosze nie porownywac polakow w anglii gdyz tam za pensje z jednego etetu mozna wynajac mieszkanie i utrzymac rodzina no i starczy na dobry samochód i normalne źycie a nie jak u nas wegetacje ale przeciez to wina TUSKA a nie kwaczora.

Gość

Powiedzcie kto się wstrzymał i się wyjaśni czemu poszedł wniosek o odwołane wicestarosty. Logiczna całość.

Gość

Smuteczek. Pan Bukowski jak zwykle mija się z prawdą. Radni wstrzymali się od głosu a nie zagłosowali przeciw absolutorium. Odwołali Rymuzę co jest konsekwencją nie udzielenia zarządowi absolutorium - logiczne - ale Pan Starosta nadal jakiś przyspawany do stołka - gdyby miał jaja to złożyłby rezygnację co również pozostali członkowie powinni zrobić - przecież absolutorium nie zostało udzielone. Prześlizga dupę do wyborów razem z resztą etatowych i nie etatowych członków.

Zatroskany_mieszkani

Przecież wszyscy wiedzą o wałkach jakich dopuszczają się niektóre samorządy Dlaczego CBA jeszcze nie wkroczyło np do Piastowa gdzie wał wała wałkiem wałuje