29° Sobota
18 Sierpnia

Nie

Seweryn Dębiński

Zielona woda na Stawach Walczewskiego. Czy bezpieczna?

W mediach społecznościowych zrobiło się gorąco po opublikowaniu nagrania wideo, które przedstawia wodę pokrytą zieloną warstwą. Postanowiliśmy zająć się sprawą i sprawdzić czy zażywanie kąpieli wodnej w tym miejscu jest bezpieczne.

Film, o którym mowa wyżej został opublikowany na stronie facebookowej „Ratujmy Grodzisk Mazowiecki”. Widać na nim jak wodę pokrywają zielone glony. Osoby zainteresowane tematem szybko zaczęły udostępniać to nagranie. W sieci zaczęło pojawiać się coraz więcej plotek dotyczących zielonej substancji na powierzchni wody.

 

Również otrzymaliśmy wiele pytań od czytelników. Czy jesteście Państwo w stanie dowiedzieć się czy informacja podana na stronie na „Ratujmy Grodzisk Mazowiecki”, że na Stawach Walczewskiego obecna jest sinica jest informacją prawdziwą? Myślę, że przed weekendem, kiedy cała masa ludzi pojedzie z dziećmi nad wodę będzie to sprawa istotna, a może dzięki temu jeśli informacja okaże się prawdziwa pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych – napisała Kasia.

 

Aby wyjaśnić tę sytuację zwróciliśmy się do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grodzisku Mazowieckim, który zarządza kąpieliskiem na Stawach Walczewskiego. Czy kąpielisko jest bezpieczne dla użytkowników? Można się kąpać bez obaw o zdrowie? – Właśnie wracam ze spotkania w sanepidzie. Krótko mówiąc można się kąpać. Woda jest trochę zielona, natomiast absolutnie jest to związane z sinicami. Dla pewności kąpiących poddaliśmy wodę specjalistycznym badaniom, których się nie wykonuje na co dzień, nawet nad polskim morzem. Efekt jest taki, że wyniki są bardzo dobre. Badania mikrobiologiczne były wykonywane w poniedziałek, we wtorek był wynik, w środę otrzymaliśmy opinię sanepidu o jakości wody przydatnej do kąpieli – wyjaśnia Bartłomiej Grzegorski, kierownik działu obiektów sportowych grodziskiego OSiR-u.

 

Dowiedzieliśmy się też, że nie otrzymano żadnego niepokojącego zgłoszenia o chorobach, czy zakażeniach, które mogłyby wystąpić wskutek kąpieli na Stawach. – Nie ma żadnego zgłoszenia jeśli chodzi o jakiekolwiek choroby, skórne czy wewnętrzne oraz zakażenia. Nie zgłoszono nic do nas ani do sanepidu. W stawach jest naturalna woda. Zielona pokrywa to glony, które przy ostatnich temperaturach mają dobre warunki do rozkwitu, natomiast one nie są szkodliwe i występują miejscowo – wyjaśnia Grzegorski.

Tymczasem sanepid wydał komunikat, w którym informuje, że: – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim ostrzega, iż w okresach pojawiania się nadmiernego zakwitu planktonu w wodzie nie należy korzystać z kąpieli w kąpielisku na terenie Stawów Walczewskiego przy ul. Nadarzyńskiej w Grodzisku Mazowieckim, ponieważ może to spowodować negatywne skutki zdrowotne – brzmi komunikat na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grodzisku Mazowieckim. 

Ale jednocześnie stwierdzono przydatność wody do kąpieli. Dokładne wyniki badań grodziskiego sanepidu sprawdzicie tutaj.

Grodziski OSiR poinformował nas, że glony będą usuwane. – W czasie usuwania glonów chwilowo nie będzie można się kąpać. Musimy sprawić by kąpiący czuli się komfortowo – podkreśla Bartłomiej Grzegorski.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 10

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

olokolo

Na stronie sanepidu jest tylko info o "wizualnym sprawdzeniu jakości wody"-nie mają odpowiednich laboratoriów żeby to zbadać ?!? Woda jaka jest każdy widzi a że zielona i śmierdzi to mały pikuś................

Gość

Tak jak w wyborach wygra Kaczorstwo to będzie wszystko grało , cud i malina

KDP

Gość z 2018.08.03 14:27 w Grodzisku mieszkańcy maja lepiej poukładane w głowie niż Ty próbując tania prowokacją coś ugrać.

Grodziszczanin od ur

Jak Wam się nie podoba szanowni Goście (z różnych dni i godzin) to proszę się spakować i wy.... wyjechać, przemawia przez Was zwykła zazdrość a że sami nic nie macie bo nie umiecie nic załatwić to najlepiej wytykać innym, jak jesteście tacy mądrzy to wystąpcie z imienia i nazwiska i postawcie oficjalnie zarzuty. Ja mieszkam w Grodzisku od urodzenia głosowałem na Burmistrza i będę głosował nadal bo odkąd piastuje ten urząd Nasze miasto zmieniło się (zmienia) na lepsze. Jest Was mącicieli tylko kilka procent ( tak pokazują wybory) więc szczekajcie dalej bo ugryźć i tak nie dacie rady ! ps. co do wody to nikt Was na siłę do niej nie wrzuca (macie swój rozum albo i nie), nie podoba się to na basen do Żyrardowa, Pruszkowa ,na glinki czy stolicy i tam się w Wiśle kąpać.

Gość

znowu kłamstwa - w zielonej wodzie kapać sie nie wolno a zadna Kasia, Janusz, czy inny czytelnik Ryszard do was nie napisał. Nie napisał bo nikt nie traktuje was powaznie ani tm bardziej zmyslanych przez was bajeczek.

Gość

Jak to możliwe, że ktoś z Kujawsko pomorskiego robi co chce w Grodzisku Maz ? Wiocha z ZSL rządzi miastem i robi co chce z mieszkańcami ? Czyżby w Grodzisku Maz żyli tylko niegramotni mieszkańcy ?

Gość

Sanepid wydaje komunikat , ze nie należy korzystać z kąpieli i ten sam sanepid stwierdza przydatnosć wody do kąpieli? A plankton / sinice/ czy co się tam wyhodowało co na te sprzeczne komunikaty? Dyrektorom grodziskich obiektów życze rozwagi.

Gość

Wystarczy spojrzeć kto i gdzie nad tym stawem wybudował restaurację i blok mieszkalny. Zwykły śmiertelnik mógłby pomarzyć a tu ma. Cała elita PSL w Grodzisku ma się dobrze, mają restauracje , sklepy, pawilony, przychodnie, działki itp. Kto im pozwolił i stworzył warunki ? Tak to ten co PGR rządził a od 24 lat miastem. To on im sprzyja i robi wszystko aby prywata kwitła. Zobaczcie jakimi majątkami on i oni obracają. On z pensji urzędnika ? Dziecko by zrozumiało że coś jest na rzeczy. Mam nadzieję że mieszkańcy się przebudzą i w wyborach pokarzą gdzie ich miejsce

Gość

Sinice to przecież plankton. Sanepid nie chciał napisać "zakwit sinic", więc napisał "zakwit planktonu". Jak zwał, tak zwał - kwitnie na kąpielisku, bo woda jest brudna i zanieczyszczona nawozami, gnojem z pól, wodą z sinicami spływającą ze Stawu Wąsa. Dobrze, że grodziski Sanepid w końcu zareagował. Ale ta reakcja była wymuszona przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. W Grodzisku bez zezwolenia tego naj..naj.. żaden powiatowy organ kontrolny państwa nic nie widzi, nic nie wie i nic nie może zrobić... Ida wybory, na pewno uda się przełamać ten kolesiowy układ.

Gość

Czego się czepiacie, przecież to jest kolor ZSl-PSL. Czy ktoś widział żółtą koniczynkę - partyjny znak "ludowców" Te farbowane lisy myślą tylko o sobie i dla siebie. Obiecanki i kłamstwa to norma w tej partii. OBWODNICA, Park wodny AWW etc. W Grodzisku widocznie mieszkają w większości mieszkańcy o niskiej wiedzy skoro popierają Baronów z ZSL-PSL - PGR