27° Niedziela
19 Sierpnia


Anna Zwolińska

Znikają JOW-y, jesienią wybory po nowemu

Jesienne wybory samorządowe odbędą się już na nowych zasadach. Zmiany są spore i odczują je wyborcy także z naszego regionu.

Wybory proporcjonalne zamiast jednomandatowych okręgów wyborczych, ograniczenie liczby kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów, przy jednoczesnym wydłużeniu jej z czterech do pięciu lat. To najważniejsze zmiany wprowadzone w nowelizacji Kodeksu wyborczego. To oznacza, że tzw. JOW-y znikną z Pruszkowa, Grodziska, Piastowa, Raszyna i Brwinowa. Na dotychczasowych zasadach radnych wybierać będą mieszkańcy Milanówka, Podkowy Leśnej, Nadarzyna i Michałowic. Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych nie dotyczy bowiem gmin poniżej 20 tys mieszkańców.

Kolejna duża i kontrowersyjna zmiana to wprowadzenie ograniczenia biernego prawa wyborczego dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Będą mogli oni rządzić gminami maksymalnie przez dwie kadencje, z tym że pierwsza będzie się liczyć od jesieni 2018 r. Zgodnie z nowelizacją, kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat, a nie cztery.

Ja te zmiany oceniają samorządowcy? Swoje zdanie w tej sprawie za pośrednictwem Facebooka wyraził już Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa. – JOW-ów w gminie Brwinów od jesieni już nie będzie, żeby... partii było lepiej! Zamiast 21 jednomandatowych okręgów wyborczych, w których mieszkańcy wybierali swojego radnego, będziemy mieli teraz okręgi wielomandatowe (od 5 do 8 radnych) a wynik wyborów już nie będzie wynikał z poparcia otrzymanego w głosowaniu przez konkretnego kandydata na radnego, lecz z sumy głosów oddanych na listę, następnie z proporcji pomiędzy listami a dopiero na koniec od liczby głosów oddanych na kandydata na radnego. Dzisiaj w Radzie Miejskiej w Brwinowie nie ma radnych wybranych z komitetów partyjnych, bo mieszkańcy gminy Brwinów tak zdecydowali... Od jesieni tego roku mają być, bo partia wie lepiej czego chcą mieszkańcy i co będzie dla nich dobre! Déjà vu? – pyta z przekąsem brwinowski włodarz.


REDAKCJA
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 18

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

plum

I bardzo dobrze. Wreszcie dowiemy się z jakiej opcji politycznej pochodzi obecny burmistrz Kosiński w Brwinowie. Ja mówię, że z ZSL...oj sorry PSL. Kiedyś było PZPR, a teraz ..... No i oczywizda czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie programu "najjaśniej nam panującego"...zgodny z programem partyjnym. Panie Struzik, ratuj, pan!

sie nieznam

No i niezależni maja problem. W takim grodzisku np jak niezalezna radna ma stworzyć liste? Sama nie da rady

Gość

NIE WAŻNE KTO I JAK GŁOSUJE , WAŻNE KTO TERAZ BĘDZIE LICZYŁ GŁOSY , SŁUPKI POPARCIA DLA PODŁEJ ZMIANY SIĘGNĄ ZARAZ 120% ,BYLE BYŚ CIEMNY LUDZIE NIE BYŁ ZDZIWIONY WYNIKIEM .POZDRAWIAM

Gość

W Pruszkowie sie ciekawie zapowiada. Jana maja juz dosyć a przyjezdnego z PiS-u nikt nie chce.

Gość

wreszcie układy się trochę pokruszą

Gość

blondi na burmistrza i nastanie wieczna szczęśliwość.

Gość

w Brwinowie burmistrzem powinna zostać blondi z pisu. Wtedy to już szczęście niepojęte dla gmniy

Gość

Powinna być jedna kadencja . Jak ktoś potrafi rządzić, to pokaże co umie. Oceniać po tym co zrobili i rozliczać z obietnic !!! To nie powinny być ciepłe stanowiska dla znajomych i krewnych. Mała pensja , a dużą premię wypłacić po rozliczeniu kadencji. Ilu wtedy będzie odważnych ? A tak czy się rządzi czy nie kasa należy się.

Gość

A ja tam lubię folklor i tradycję. W Grodzisku panuje i rządzi zielona koniczynka czyli PSL pod płaszczykiem "bezpartyjnej" Ziemi Grodziskiej. Więc mamy święto plonów czyli dożynki, święto kukurydzy, zabawy ludowe, kolorowe jarmarki i pegeerowskie myślenie. JOW-y tylko wzmacniały ten długoletni układ. Układ wygrywał, mimo iż nie uzyskiwał większości głosów, właśnie dzięki JOW-om. Więc nie ma co żałować JOW-ów. W sytuacji układu radni są bez znaczenia, to tylko listek figowy dla tzw. samorządu, więc nie ma ich co obdarzać mianem bezradnych. To nie ich wina, ale systemu jaki stworzono. Ojcowie samorządu - prof. Michał Kulesza, prof. Jerzy Regulski oraz prof. Jerzy Stępień stworzyli dobry system, ale później politycy zaczęli przy tym grzebać i go zupełnie wykoślawili i wypaczyli. Dość polityki na samorządowym szczeblu.

z boku

W Grodzisku od lat pslowski burmistrz i jego większosciowa rada. Zwą sie ziemia grodziska ale chyba jasne jest, ze to przyczółek psl. W Grodzisku ani pis ani po ani nawet sld nie sa w stanie nic zmienić. Dano władze Benkowi i ten ponad 20 lat wypracowal sobie władzę absolutną, dyktat bez cienia sprzeciwu. Uklada się z kolejnymi rządzacymi? I lud grodziski kupuje wszelkie ściemy o pozycji groduha ha i sami za to placą i jeszcze więcej zapłacą !

Gość

Pisowskie trolle znowu w akcji. Przed wyborami samorządowymi zaczyna się kolejna wojna hybrydowa.

Gość

Właśnie PiS zrobił z Kukiza idiotę, tzn pokazał ze K15 to grupa chłopczyków ktora da się ograć.

Gość

Panu Kosinskiemu bardzo jest wygodnie z bezradnymi radnymi , a do tego zatomizowanymi . Zasiedzial sie pan Kosinski i stal sie arogancki .

Amen

W przypadku Grodziska i wczesniej i teraz karty rozdaje burmistrz. I jowy nie pomogły bo zdaje się z pozaburmistrzowskiej opcji w radzie z jowów zasiadly 3 czy 4 osoby? Burmistrz podzieli miasto na 2=3 okręgi, sam wystartuje i w swoim okręgu zdobędzie tyle glosów, ze wciągnie do rady takich co to ani be ani me ani kukuryku . Nie ma ratunku dla opozycji.

Gość

Prawdziwy popis dziennikarstwa daje WPR24.pl. O zdanie na ten temat zapytaliście... nikogo. Wnioski do artykułu dajecie czytelnikom na bazie jednego wpisu z Facebooka? I to Kosińskiego? Człowieka PSL? A gdzie inni samorządowcy? Wybaczcie ale to propaganda a nie dziennikarstwo.

Gość

Teraz żeby kandydować na radego trzeba się zapisać do partii. To niszczy niezależnych kandydatów i uzależnia radnych o liderów partyjnych. Ta zmiana tworzy tak zwanych BMW (Biernych, Miernych, ale Wiernych). Taki stan rzeczy najbardziej odpowiada PiS. A, że tworzy możliwość korupcji i patologii, nikogo nie obchodzi.

Gość

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że PiS niszczy demokrację w Polsce?

Gość

W końcu ktoś będzie patrzył tej sekcie "bezpartyjnej" na ręce. Koniec tego eldorado!